Ljubljana – V desetih letih so se cene garsonjer v Ljubljani skoraj potrojile, saj je povpraševanje veliko večje od ponudbe. Na Obali in v drugih turističnih krajih jih kupujejo predvsem Ljubljančani z globljimi žepi, drugod zlasti mlade družine, ki nimajo dovolj denarja za večja stanovanja. Najcenejše so namreč garsonjere v industrijskih mestih po Sloveniji. V Trbovljah so po dobrih šest milijonov tolarjev, na Jesenicah devet in pol. Za Bežigradom stane 22,5 milijona tolarjev. Pred enajstimi leti je bila povprečna cena pri garsonjerah v Ljubljani 961 evrov, konec marca letos pa je dosegla celo 2851 evrov na kvadratni meter.
Bralka, ki je pred tremi leti v središču Kopra kupila 40 kvadratnih metrov veliko stanovanje za 10,5 milijona tolarjev, bi ga danes lahko prodala za več kot 20 milijonov. Na spletnih straneh nepremičninskih agencij pa je objavljena cena za garsonjero v središču Pirana, ki znaša nekaj več kot 28 milijonov tolarjev.
Pričakovanja se niso uresničila
Po podatkih spletnega portala Slonep so se stanovanja vseh velikosti podražila pred iztekom prvega varčevalnega obdobja Nacionalne stanovanjske varčevalne sheme, ki se je končalo julija leta 2004. Tudi mediji so poročali, da bo kupcev stanovanj veliko, v napovedih je pretiraval tudi Stanovanjski sklad.
Vendar velikih nakupov ni bilo, le manjši del varčevalcev se je odločil za nakup stanovanja, zato so se cene pred iztekom prve sheme nekoliko umirile. Od leta 1999, ko so bile sklenjene prve pogodbe NSVS, so se garsonjere podražile le za približno 70 odstotkov. Decembra leta 1999 je bila v Ljubljani povprečna cena za kvadratni meter garsonjere 1609 evrov, julija leta 2004, ko so varčevalci končali prvo shemo NSVS, so bile povprečne cene garsonjer v Ljubljani 2269 evrov na kvadratni meter.
Konstantno naraščanje
Po podatki Slonepa so od leta 2004 do konca marca cene garsonjer in drugih stanovanj naraščale počasneje kot v letih pred tem. Decembra 2004 je bila povprečna cena garsonjere 2292 evrov za kvadratni meter, decembra leta 2005 se je zvišala na 2601 evro za kvadratni meter, marca letos pa so narasle za manj kot dvesto evrov in so znašale 2851 evrov za kvadratni meter.
Nadaljevanje preberite v današnjem Delu