Hanžek bo obračunal s poslanci SNS

Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek je na ljubljansko okrožno tožilstvo podal predlog za pregon petih poslancev SNS zaradi obrekovanja. Napovedal je tudi civilno tožbo.

Objavljeno
10. maj 2006 16.30
Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek
Ljubljana – Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek je na novinarski konferenci povedal, da je v torek na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani dal predlog za pregon zaradi kaznivega dejanja obrekovanja zoper pet poslancev SNS. Gre torej za vse poslance te stranke razen Zmaga Jelinčiča, ki so zastavljali poslanska vprašanja, povezana s Hanžkovim družinskim življenjem. Civilna odškodninska tožba pa še sledi, je dejal Hanžek.

Hanžek je dejal, da je bil pri tem zlorabljen institut poslanskega vprašanja, v javnost pa so bili posredovani izmišljeni podatki. Povedal je, da zdaj grožnje začenjajo dobivati tudi njegovi otroci in ne le on. Kot je znano, so se poslanska vprašanja SNS nanašala na domnevno prepoved varuhu, da se ne sme približevati svojim otrokom.

Varuh je pri svojem delu neodvisen in samostojen

Navedel je del odgovora vlade z 20. aprila na poslansko vprašanje Barbare Žgajner Tavš (SNS), ki se je nanašalo na preverjanje primernosti kandidatov za vodilne položaje. Vlada je poudarila, da glede konkretnega vprašanja, ki se nanaša na varuha človekovih pravic, odgovor presega njene pristojnosti. Varuh je namreč pri svojem delu neodvisen in samostojen, izvoli pa ga državni zbor na predlog predsednika republike.

Negativni vpliv nestrpnega političnega govora

Varuh je opozoril na nevarnost nestrpnega političnega govora, ki vpliva na javno mnenje ljudi. Pri tem je spomnil na deklaracijo o uporabi rasističnih, antisemitskih in ksenofobnih elementov v političnem govoru, ki jo je Evropska komisija za boj proti rasizmu in nestrpnosti (ECRI) sprejela 17. marca lani. Deklaracija poudarja, da je uporaba omenjenih elementov v političnem govoru etično nesprejemljiva. Spomni tudi na evropsko zgodovino, ki kaže, da politični govor, ki spodbuja verske, etnične ali kulturne predsodke ali sovraštvo, močno ogroža družbeni mir in politično stabilnost in neizogibno vodi v trpljenje vseh prebivalcev.

Twinning projekt: Za učinkovit boj proti diskriminaciji

Na današnji novinarski konferenci je varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek predstavil twinning projekt z naslovom Krepitev nacionalne institucionalne strukture za boj proti diskriminaciji. Projekt je povezan z avstrijskim Inštitutom za človekove pravice Ludwiga Bolzmanna.

Twinning projekt se bo začel v začetku junija in bo trajal sedem mesecev. Skupaj želijo ob uporabi evropskih finančnih virov pripraviti serijo izobraževalnih seminarjev in delavnic, ki bodo namenjene tako za usposabljanje zaposlenih v uradu varuha kot tudi za druge ciljne skupine. Med drugim tudi za uslužbence javnih ustanov in civilne družbe, ki se pri svojem delu srečujejo z vprašanji diskriminacije. Ti dogodki bodo tudi priložnost za izmenjavo izkušenj in razpravo o morebitnih pomanjkljivostih v obstoječem sistemu.

Z izvedbo projekta želi varuh pomagati pri zagotavljanju pogojev za uspešnejše delovanje celotne nacionalne institucionalne strukture, ki naj bi zagotovila učinkovit boj proti diskriminaciji. Na ta način bi lahko vplivali tudi na večjo občutljivost družbe na problem diskriminacije.

Hanžek ne bo vnovič kandidiral

Hanžek je povedal, da se mu mandat izteče konec februarja naslednje leto, predsednik republike pa mora začeti z izbiro novega kandidata v septembru. Hanžek ne namerava kandidirati za ponovni mandat.

Dvema varuhovima namestnikoma, Jerneju Rovšku in Alešu Butali, pa se mandat izteče decembra, medtem ko se je namestnik France Jamnik v začetku letošnjega leta upokojil. Hanžek mora junija začeti postopek za nove namestnike. Varuh ima sicer lahko najmanj dva in največ štiri namestnike. Kandidate lahko predlaga sam, vendar bo kljub temu objavil neobvezujoč razpis. Namestniku Tonetu Dolčiču pa mandat še ne poteče.

Hanžka je državni zbor na predlog predsednika republike izvolil 21. februarja 2001. V skladu z zakonom o varuhu človekovih pravic traja mandat varuha šest let z možnostjo ponovne izvolitve za največ še eno mandatno obdobje.