Ljubljana - Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar je v predstavitvi svojega poročila, ki so ga danes obravnavali na odboru za pravosodje, javno upravo in lokalno samoupravo, spomnila, da že nekaj časa opozarja na manko pri zavezancih za posredovanje informacij javnega značaja. Med zavezanci namreč ni podjetij, ki so bila ustanovljena s strani države, lokalnih skupnosti ali javnih zavodov in gre v tem primeru za »pranje javnega denarja«, saj te ustanove niso pod nikakršnim nadzorom.
Vlado zato poziva, naj med zavezance za posredovanje informacij javnega značaja vnese tudi ta podjetja, poroča Slovenska tiskovna agencija.
Pooblaščenka opaža tudi porast pritožb. V letu 2001 jih je bilo zaradi molka organa 541. Največ težav je po njenih besedah pri občinah, šolstvu in zdravstvu, saj mnogi zavezanci sploh še ne poznajo zakona o dostopu do informacij javnega značaja.
Opozorila pa je tudi na povečano obdelavo osebnih informacij (e-sociala, nepremičnine) in vlado pozvala, naj bo ob pripravi zakonov presoja tudi o vplivih na zasebnost.
V. d. generalne direktorice na ministrstvu za pravosodje in javno upravo Renata Zatler je na odboru napovedala, da bodo na ministrstvu še letos pripravili spremembe zakona o dostopu do informacij javnega značaja.
Stanje glede transparentnosti in odprtosti delovanje javne uprave v Sloveniji se sicer po njenih besedah uvršča v sam vrh EU, saj je zavedanje državljanov o pravici do dostopa do informacij visoko, to pa državne organe sili k večji transparentnosti. Kljub temu pa je, kot je dejala, zakonodaja stara šest let in so določene izboljšave nujne.
Barbara Žgajner Tavš (PS), mnenju katere se je pridružila tudi pooblaščenka, je opozorila, da vlada v večini primerov obravnave zakonov iz postopka priprave izključuje javnost, zakone pa prehitro sprejema. Jožefa Jerovška (SDS) pa denimo moti, ker vlada še vedno nima podatkov o poslovanju bank v državni lasti, saj Banka Slovenije vladi ne želi posredovati podatkov o podeljenih kreditih bank. Alenka Bratušek (PS) pa po drugi strani opozarja, da vlada podatkov o bankah ni želela razkriti komisiji DZ za nadzor javnih financ.