Ljubljana - Vlada bo v najkrajšem možnem času ustanovila medresorsko skupino, ki bo preučila možne posledice in učinke dveh plinskih terminalov, ki jih želijo v Tržaškem zalivu zgraditi italijanski investitorji. Pobuda za ustanovitev komisije je hkrati odgovor predsedniku države Janezu Drnovšku, ki je glede tega vprašanja v ponedeljek na premiera Janeza Janšo naslovil javno pismo.
Vladni predstavnik za stike z javnostmi Valentin Hajdinjak je dejal, da bo vlada o tem razpravljala že v četrtek.
Podobnik bo v sredo predstavil pismo iz Rima
Medtem je minister za okolje in prostor Janez Podobnik sporočil, da je v ponedeljek prejel odgovor italijanskega ministra za okolje Altera Mateollija s pojasnili oziroma informacijami o nameravanem posegu. Podobnik je napovedal, da bo o prejeti dokumentaciji spregovoril v sredo. Slovenija se bo takoj, ko bo dobila odgovor Rima, vključila v postopek presoje čezmejnih vplivov na okolje, je že sredi marca zagotovil Podobnik.
MZZ: Načrte o plinskih terminalih je treba preučiti
Na ministrstvu za zunanje zadeve so zaenkrat zadržani do načrtov glede gradnje plinskih terminalov v Tržaškem zalivu. "Vsekakor nas skrbi, ko gre za morebitne nevarnosti za okolje, turizem, promet in zdravje," so zapisali v današnjem sporočilu za javnost. Hkrati dodajajo, da morajo še preučiti informacije in gradiva o projektih, s katerimi razpolagajo pristojna ministrstva. "Jasno je, da smo na zunanjem ministrstvu in drugih ministrstvih odgovorni in bomo soodločali o italijanskih projektih, vendar je treba pred tem dobiti ustrezne informacije, izvesti strokovne razprave, pridobiti morebitna dodatna pojasnila," pojasnjujejo na ministrstvu. Vse to pa zahteva ustrezen čas, predvsem pa mirne in trezne razmere.
Na zunanjem ministrstvu so bili sicer o možnosti gradnje plinskega terminala v Tržaškem zalivu obveščeni iz medijev in kasnejših poročil slovenskih diplomatov v sosednji državi 17. februarja.
Ta ponedeljek pa je italijansko ministrstvo za okolje slovenskemu ministrstvu za okolje posredovalo netehnično sintezo okoljevarstvene študije o projektu plinskega morskega terminala. V Ljubljani prejeto dokumentacijo že preučujejo, po prvih ocenah pa ta ne vsebuje potrebne tehnične dokumentacije. Sedaj je naloga slovenskih diplomatov v Rimu in Trstu, da pridobijo še potrebno tehnično dokumentacijo za projekt morskega terminala, kakor tudi popolno dokumentacijo v zvezi s kopenskim projektom.
Kot so še sporočili z zunanjega ministrstva, ima Slovenija v zvezi z načrtovano gradnjo možnost intervencije v fazi ocene vpliva na okolje in varnostnih tveganj ter nadalje v fazi avtorizacije. "To možnost nameravamo izkoristiti v polni meri," dodajajo ter zagotavljajo, da italijanska stran ne sme zaključiti nobene od faz ocenjevanja projektov plinskih terminalov, ne da bi predhodno seznanila slovensko javnost in stroko. "Italija nas je dolžna vključiti v trenutku formalnega začetka izvedbe ocen in presoj," še zatrjujejo na ministrstvu za zunanje zadeve.
Da se je pogovora o plinskih terminalih treba lotiti natančno, je pred tem za Radio Slovenija že ocenil zunanji minister Dimitrij Rupel. Ob tem je zagotovil, da Italijani gradnjo še vedno preučujejo. "Zelo mogoče se lahko zgodi, da to ne bo ta projekt, ampak, da bo to projekt, ki ne bo na morju in bomo navsezadnje presenečeni, da je bilo veliko hrupa za nič," je za radio dejal Rupel.