Izbira varuha bo sovpadla s predsedniškimi volitvami

Predsednik republike se bo 
z izbiranjem kandidata za novega ombudsmana ukvarjal že v času svoje kampanje.

Objavljeno
07. avgust 2012 20.24
Posodobljeno
08. avgust 2012 12.00
*ige* Kamenica-izobraževalni romski tabor
Matjaž Albreht, notranja politika
Matjaž Albreht, notranja politika

Ljubljana – V uradu predsednika republike so potrdili, da so v začetku avgusta prejeli obvestilo varuhinje človekovih pravic, da se ji bo čez šest mesecev iztekel šestletni mandat. Izbira novega kandidata za varuha bo tako sovpadla z letošnjimi predsedniškimi volitvami.

Postopek za izvolitev novega varuha se mora začeti najpozneje šest mesecev pred potekom mandatne dobe prejšnjega varuha.

Predsednik mora zdaj v 30 dneh objaviti javni razpis za zbiranje kandidatur, ki lahko traja od 30 do 45 dni. Državni zbor pa o predlogu predsednika republike nato odloči v 45 dneh od dne predložitve predloga.

Predsednik republike bi tako lahko pohitel, da bi DZ o kandidatu za varuha glasoval še pred prvim krogom volitev predsednika republike, ki bo na Martinovo nedeljo. Lahko pa predsednik izbere drugo taktiko in s predlogom počaka celo do morebitnega drugega kroga volitev. S tem izbiro kandidata povsem loči od predsedniške volilne kampanje, saj lahko predlaga kandidata tudi v primeru, da ne bo znova izvoljen.

V zakonu namreč ni določeno, da se mora predsednik pred pripravo predloga s kom posvetovati, niti tega, v kolikšnem času mora posredovati predlog državnemu zboru v odločanje. Zakon določa le, da lahko predsednik republike izbere enega kandidata ali več izmed predlogov, ki jih je prejel na poziv, lahko pa predlaga tudi svojega kandidata. Varuha izvoli DZ z dvetretjinsko večino glasov vseh poslancev.

Do zdaj je DZ izvolil tri varuhe človekovih pravic, saj smo to institucijo dobili šele z novo slovensko ustavo. Pred pozivom za zbiranje kandidatur aprila leta 1994 se je veliko ugibalo, kdo bi lahko opravljal to novo funkcijo, ki zahteva tako veliko politično soglasje.

Predsednik Milan Kučan je prejel deset kandidatur, pet od teh so bile brez potrebnega soglasja. Po posvetu s poslanskimi skupinami se je pokazalo, da noben kandidat ne bi prejel potrebne večine. Zato je predsednik opravil drugi krog pogovorov, na katerem je bilo predlaganih pet novih imen.

Brez zapletov niti takrat ni šlo, zato se je predsednik odločil počakati na jesen, ko je po novih posvetovanjih predlagal donedavnega notranjega ministra Ivana Bizjaka, ki je postal prvi varuh, potem ko je prejel 61 poslanskih glasov. Leta 2000 se je Bizjaku iztekel mandat.

Na poziv predsednika se je prijavilo 13 kandidatov, med njimi tudi Bizjak, ki ga je predsednik Kučan predlagal še za drugi mandat. Vendar je Bizjak prejel le 53 glasov. Na drugi poziv se je prijavilo 22 kandidatov. Kučan je predlagal Darjo Lavtižar Bebler, čeprav njena kandidatura ni bila prijavljena. Tudi drugi poizkus je bil neuspešen, saj je kandidatka prejela 57 glasov. Na tretji poziv se je prijavilo 23 kandidatov, med njimi Matjaž Hanžek, ki je postal novi varuh. Prejel je 73 poslanskih glasov.

Leta 2006 je bil postopek izvolitve nove varuhinje Zdenke Čebašek - Travnik veliko hitrejši. Čeprav se je na poziv prijavilo kar 30 kandidatov, je bil predsednik Janez Drnovšek uspešnejši od predhodnika. Njegov predlog je podprlo 64 poslancev.