Janša ne razmišlja o Ruplovi zamenjavi

Navedbe predsednika LDS Kacina o neverodostojnosti ministra Rupla so neutemeljene in povsem predvolilno obarvane, pravi tiskovni predstavnik vlade Hajdinjak.

Objavljeno
06. oktober 2006 22.23
Jelko Kacin
Ljubljana – Navedbe predsednika LDS in evropskega poslanca Jelka Kacina na današnji novinarski konferenci o neverodostojnosti zunanjega ministra so neutemeljene in povsem predvolilno obarvane, saj si LDS z njimi želi pridobiti še kakšen glas volivcev, je v odzivu danes zapisal tiskovni predstavnik vlade Valentin Hajdinjak. Predsednik vlade Janez Janša ne razmišlja o zamenjavi ministra za zunanje zadeve Dimitrija Rupla, je pojasnil Hajdinjak.

"Slovenija in njena diplomacija, ki jo vodi minister Rupel, je v tem mandatu uspešno izpeljala več zahtevnih zunanjepolitičnih projektov, kar je nedvomno okrepilo tudi mednarodni ugled naše države. Gospodarski, politični in varnostni položaj Slovenije v evropski in mednarodni skupnosti je danes namreč najbolj trden v njeni dosedanji zgodovini, Slovenija pa je najuspešnejša nova članica Evropske unije," je zapisal Hajdinjak.

"Čudi nas, da želi Jelko Kacin voditi slovensko zunanjo politiko, hkrati pa se kot evropski poslanec ni udeležil četrtkovega zasedanja zunanjepolitičnega odbora Evropskega parlamenta, na katerem je sodelovala tudi hrvaška zunanja ministrica, in bi se kot član tega odbora lahko soočil z njo in ji zastavil tudi marsikatero vprašanje," je zapisal tiskovni predstavnik vlade.

Kot neresnično pa je Hajdinjak označil Kacinovo izjavo, da se vlada zavzema za to, "da bi ljudem odvzeli malico". Predlog, da se čas za malico ne bi všteval v delovni čas, je bil v procesu pogajanj za nov zakon o delovnih razmerjih podan s strani delodajalcev in ne vlade. Vlada se v pogajanjih vseskozi zavzema za fleksibilen pristop, katerega namen je zagotoviti večjo zaposljivost, je še pojasnil Hajdinjak.

Kacin je na današnji novinarski konferenci dejal, da se vlada spreneveda, ko na tuje pošilja zunanjega ministra Rupla, ki je po njegovih besedah doma popolnoma neverodostojen in ki ga nobena politična opcija ne jemlje resno. Dodal je, da bi v LDS podprli odločitev premiera Janše o zamenjavi Rupla.

“Premier spoznal, da z aroganco izgublja”

Kacin je med drugim pozdravil odločitev vlade, da uradu predsednika države nameni dodatna sredstva. To po mnenju Kacina pomeni spoznanje, da zaprosilo urada predsednika države ni veljalo samo za stroške potovanj na tuje, ampak da je prosil za materialne stroške, ki so tudi utemeljeni. "Predvsem pa to štejem kot spoznanje predsednika vlade, da s svojo aroganco in z napadom na druge institucije slovenske države izgublja," je dejal Kacin.

Če se je tega zavedel pri predsedniku države, bi jih v LDS veselilo, če bi spoznal, da zaletavanje v medije, v najuspešnejša slovenska podjetja in v posameznike ravno tako ne prispevajo k ugledu vlade, pojasnjuje Kacin. "Če bi se vlada začela obnašati malo manj arogantno, malo manj ošabno in malo manj oblasti željno, bi bilo to dobro ne le za vlado, ampak tudi za Slovenijo," meni Kacin.

Kacin opozarja na medijsko zaprtost

Prvak največje opozicijske stranke je predstavil tudi priprave na lokalne volitve. LDS je vložila 155 županskih kandidatur, toliko jih niso vložili še nikoli, je pojasnil Kacin. 95 kandidatov je članov LDS in so samo kandidati te stranke, 24 je skupnih kandidatov s še kakšno stranko ali listo, 36 pa je neodvisnih kandidatov. Liste za občinske svete je LDS vložila v 195 od 210 občinah, kar je po besedah Kacina izjemno velika številka in govori o tem, da so v zadnjem letu veliko delali na ustanovitvi lokalnih odborov tam, kjer jih doslej še ni bilo. Liste za svete krajevnih, vaških in četrtnih skupnosti pa je LDS vložila tudi v veliki večini občin.

LDS pa ima po besedah Kacina tudi dva županska kandidata za obdobje 2006-2010 v manj razvitem delu Slovenije, ki sta edina kandidata v občinah. V manjših občinah v regiji Spodnje Podravje kandidirata Milan Gumzar v občini Benedikt in nekdanji poslanec Anton Butolen v občini Žetale, ki sta tako rekoč izvoljena, in tudi s tem dokazujeta, da ima LDS močno volilno bazo tudi na podeželju in ne samo v mestih, meni Kacin.

Kacin pa je še poudaril, da jih skrbi ignoriranje drugih županskih kandidatov. Mediji se ne ukvarjajo s kandidati, za katerimi stojijo stranke, pač pa se ukvarjajo s kandidati, ki so nestrankarski ali pa nadstrankarski.

Največ pozornosti je po besedah Kacina deležen kandidat, ki pravi, da ne pripada nobeni stranki, in govori o tem, da na njegovi listi ni nobenega politika. "Jaz pa tam vidim na prvem mestu na njegovi listi človeka, ki je član Foruma 21, vidim nekdanjega generalnega sekretarja prvega Demosovega izvršnega sveta Aleša Čerina, vidim tam vsaj štiri člane LDS, med drugim nekoga, ki je bil še pred dobrim letom dni generalni sekretar LDS," je poudaril Kacin. Zato se mu zdi nekorektno, da se promovira nadstrankarske ali domnevno nestrankarske, da pa so kandidati strank deležni manj pozornosti.

"Če pa pogledate javnomnenjske raziskave, vam prav vse meritve kažejo, da ima največjo podporo v Ljubljani LDS, medijski prostor pa je za njenega kandidata Jožefa Kuniča v veliki meri zaprt ali pa vsaj priprt," je še dejal Kacin.