Ljubljana - Predsednik vlade Janez Janša je v torek opravil pogovor z ministrom za delo, družino in socialne zadeve Janezom Drobničem in mu predlagal, da zaradi nedoseganja pričakovanih delovnih rezultatov odstopi s funkcije ministra, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, kljub nekaterim nedvomnim rezultatom, ki jih je ministrstvo doseglo v času njegovega ministrovanja, skupna ocena njegovega dela ni pozitivna. "Prevečkrat je po njegovi krivdi prišlo do neusklajenega ravnanja, premalo pretehtanih predlogov in nepotrebnih konfliktov. Še posebej pa se je šibkost vodenja in šibkost pri usmerjanju politik v pristojnosti ministrstva pokazala pri pogajanjih s socialnimi partnerji in nekaterimi organizacijami civilne družbe," je zapisano v sporočilu.
Drobnič je 21. novembra 2004 podpisal Etični kodeks vlade, v katerem se je zavezal, da bo v primeru ocene, da ne dosega pričakovanih rezultatov, predsedniku vlade ponudil odstop s svoje funkcije. Premier pa pričakuje, da bo Drobnič svojo zavezo izpolnil najkasneje danes do 24. ure.
Drobnič bo svojo odločitev sporočil v petek
Minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič bo predsedniku vlade Janezu Janši svojo odločitev v zvezi z njegovim pozivom k odstopu sporočil v predvidenem roku. Javnost pa bo o tem obvestil v petek, so danes sporočili z ministrstva za delo.
Bajuk: V etičnem kodeksu roka za odstop ni
Minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič lahko tudi ne odstopi s svojega položaja, etični kodeks, ki so ga vsi člani vlade podpisali pred dvema letoma, namreč govori le o presoji. Prav tako v kodeksu ni kake določbe o časovnem roku, v katerem mora nek minister odstopiti, je današnjo informacijo, da je predsednik vlade Janez Janša Drobniču predlagal, naj odstopi, komentiral predsednik NSi in finančni minister Andrej Bajuk. Pravi še, da je to Drobničeva osebna odločitev.
Etični kodeks vlade predvideva, da če bi zaradi nespoštovanja ustavne prisege, kodeksa samega ali zaradi nedoseganja pričakovanih delovnih rezultatov predsednik vlade in predsedniki koalicijskih strank presodili, da je nastala občutna škoda, bo minister ponudil svoj odstop, je navedel Bajuk. Tako bodo organi stranke "čim prej" oblikovali oceno Drobničevega dela in stališče glede tega ter se bodo na podlagi tega odločili, "ko bo prišel čas za to".
Glede dela svojih kolegov, ciljev, ki se dosegajo ali pa problemov, ki se odpirajo, imamo vsi svoja mnenja, pravi Bajuk. Premier ima pravico, da poda svojo oceno, "tako se je odločil in v skladu s kodeksom bomo ravnali tudi mi in zavzeli svoje stališče na sestankih, ki jih kodeks predvideva," je še napovedal Bajuk.
O Drobničevem delu je Bajuk dejal, da so "prav gotovo dosegli veliko dobrih rezultatov", priznava pa, da so določene stvari gotovo tudi vprašljive. Kar se tiče strategije za dvig rodnosti je poudaril, da je to še delovni dokument in tako še predmet razprave, zato tudi v stranki še niso oblikovali stališča do posameznih predlogov.
Dokument je zelo obširen in kompleksen, vključuje tudi določene predloge, ki niso vprašljivi, očitno pa je veliko pozornost vzbudilo le stališče do financiranja splavov, je ocenil Bajuk. Ob tem je poudaril, da slovenska ustava zagotavlja pravico do svobode odločanja, a tudi predpisuje spoštovanje svetosti življenja. "Glede teh vprašanj ima vsakdo svoje stališče in svoje drugačne poglede", pravi Bajuk, ki je izpostavil, da imajo glede tega v NSi zelo jasne poglede, in sicer "spoštovanje življenja od samega spočetja".
Ob tem je poudaril, da sam ne bo nikdar "osvojil vloge sodnika v tej zadevi", da bi druge sodil zaradi odločitev, ki so jih sprejeli v skladu z lastnimi prepričanji. "Nikdar pa ne bi podprl, da bi bila taka odločitev pogojena bodisi s proračunskimi sredstvi ali pa s sredstvi, s katerimi vsakdo razpolaga," je še poudaril predsednik NSi.
Bajuk je še povedal, da je o Janševem pozivu Drobniču s slednjim govoril danes popoldne. Prepričan je, da Drobniča "na noben način" ni odnesel predlog o plačljivosti splava, o tem, kaj je bil pravzaprav razlog za premierov predlog, pa danes še ni želel podajati ocen. Dejal pa je, da "je to velik kamen spotike v naši družbi in je povzročil zelo veliko razprav". "Vsi beremo časopise, poslušamo radio in gledamo televizijo in vemo, da je to bilo eno največjih vprašanj v teh dneh", je dejal ob novinarskem vprašanju za komentar očitka Drobniču o šibkosti vodenja in šibkosti pri usmerjanju politik v pristojnosti ministrstva pri pogajanjih s socialnimi partnerji in nekaterimi organizacijami civilne družbe, ki so ga v kabinetu predsednika vlade navedli kot enega glavnih razlogov za poziv k odstopu.
Sicer pa so danes iz poslanske skupine NSi še pred objavo vesti o premierjevem predlogu Drobniču sporočili, da ne vidijo nobene potrebe, da bi minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič sam odstopil. Glede napovedane interpelacije bodo počakali na obtožbe na račun njegovega dela, sicer pa "pavšalnim ocenam in klicu širši javnosti, naj pomaga napisati interpelacijo, ne dajemo neke velike resnosti", je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani samozavestno povedal poslanec NSi Alojz Sok.
Kacin: Poziv Janše Drobniču je prehitel naša opozorila
"Poziv predsednika vlade Janeza Janše ministru za delo, družino in socialne zadeve Janezu Drobniču, naj v skladu z etičnim kodeksom odstopi, je na nek način prehitel naša opozorila in naša pričakovanja," je po seji izvršnega odbora LDS poziv komentiral predsednik stranke Jelko Kacin. O tem, kaj bodo menili člani sveta stranke, pa bo Kacin povedal po seji, ki se je začela za tem.
Kacin je še pojasnil, da so na izvršnem odboru stranke razpravljali o predlogu izjave v zvezi s pogledi ministra Drobniča na nekatera najbolj občutljiva vprašanja pravic žensk, zlasti o splavu. Člani sveta bodo predlog izjave obravnavali in o njem glasovali, je še pojasnil.
Jelinčič: Janša je reagiral modro in državniško
"Janša je videl, da je SNS na pravi poti, ko je napovedala interpelacijo proti ministru Drobniču," je poziv predsednika vlade Janeza Janše ministru za delo, družino in socialne zadeve Janezu Drobniču, da odstopi, komentiral predsednik SNS Zmago Jelinčič. S pozivom k odstopu je dal Janša stranki poklon in priznanje, da je bila ves čas na pravi poti, je še dejal prvak SNS.
Poslanska skupina SNS je sicer danes v 14 točkah predstavila osnutek interpelacije proti Drobniču. Po njihovih navedbah "ministrovanje Drobniča na enem izmed najpomembnejših in občutljivejših področij močno razjeda načelo socialne države, saj so bili v preteklih letih pripravljeni in žal sprejeti ključni zakoni s področja socialnega varstva, katerim skupni imenovalec je neusklajenost oziroma izključevanje socialnih partnerjev pri pripravi zakonov, neupoštevanje pripomb socialno - ekonomskega sveta in ostale strokovne in zainteresirane javnosti," so v SNS zapisali v današnjem sporočilu za javnost.
Potrč pozdravil Janšev poziv k Drobničevemu odstopu
Predsednik vlade Janez Janša je moral predlagati ministru za delo, družino in socialne zadeve Janezu Drobniču, da odstopi, če je želel ohraniti minimalno verodostojnost svoje vlade, je vodja poslanske skupine SD Miran Potrč je v izjavi za javnost komentiral Janšev poziv Drobniču.
"Na nesprejemljivost predlogov in politike ministra Drobniča smo opozarjali ob večini njegovih zakonskih predlogov," je zapisal Potrč. Kot je dodal, so posebej kritični do Drobničevega odnosa do dialoga med socialnimi partnerji.
Drobniču očitajo, da svojih stališč ni usklajeval z argumenti, temveč z aroganco. Njegov predlog strategije za dvig rodnosti pa je le zadnje nesprejemljivo dejanje, je še zapisal Potrč.
SLS še brez uradnega stališča
V SLS menijo, da je minister marsikaj dobrega naredil za resor, ki ga vodi, neroden pa je bil v komunikacijskih detajlih, je komentiral vodja poslanske skupine Jakob Presečnik. Dejal je tudi, da je Drobničev odstop stvar koalicijske stranke NSi, katere član je Drobnič, in tudi vlade, ki si želi imeti ljudi za učinkovito vodenje vladne politike.
V poslanski skupini SDS Janšev poziv Drobniču spoštujejo
V poslanski skupini SDS spoštujejo odločitev predsednika vlade Janeza Janše glede poziva k Drobničevem odstopu. Iz izjave predsednika vlade je razvidno, da je predlagal odstop predvsem zaradi neuspelih dogovorov s socialnimi partnerji. Na nekaterih drugih področjih je bilo delo sicer opravljeno dobro, doseženi so bili pričakovani rezultati, vendar je ta del, ki je zelo pomemben, zastajal, se je z izjavo za javnost na Janšev predlog Drobniču odzval vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko.
Poudaril je tudi, da v poslanski skupini menijo, da objavljena strategija za zvišanje rodnosti, ki predstavlja dobro delovno gradivo, ni ključna pri tej odločitvi, saj gre vendarle za dokument, ki je bil poslan v javno razpravo z namenom, da širše in strokovne javnosti predlagajo dodatna mnenja, na podlagi katerih se bo napisala končna verzija dokumenta.
ŠOS pozdravlja poziv za odstop ministra Drobniča
Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) pozdravlja današnji poziv predsednika vlade, da naj minister Drobnič zaradi nedoseganja rezultatov odstopi. " Današnjo potezo predsednika vlade študentje razumemo kot napoved spremembe odnosa do socialnih partnerjev, ki je v Sloveniji potrebna. Čas je, da politiko izsiljevanja zamenja politika sodelovanja, saj lahko le z dialogom skupaj rešujemo pomembne izzive, ki so pred slovensko družbo," pravi predsednica ŠOS Saša Albreht.
Sindikati poziv Drobniču pozdravljajo, delodajalci z ministrom zadovoljni
Poziv premiera Janeza Janše ministru za delo, družino in socialne zadeve Janezu Drobniču, naj odstopi, v sindikatih KS 90 in KNSS Neodvisnost pozdravljajo. Delodajalci so z minulim Drobničevim delom po besedah generalnega sekretarja Združenja delodajalcev Slovenije in začasnega predsednika Gospodarske zbornice Slovenije Sama Hribarja Miliča načeloma zadovoljni.
DIH: Drobni č nas je pošiljal na ministrstvo za zdravje
Janšev poziv Drobniču naj odstopi, pozdravljajo tudi v DIH - Društvu za integracijo homoseksualnosti. Kot so poudarili, so že ob nastajanju in sprejemanju zakona o registraciji istospolnih partnerskih skupnosti opozarjali na kronično preziranje pomena civilnega dialoga z nevladnimi organizacijami s strani ministra, so zapisali v sporočilu za javnost.
Posledica tega ministrovega obnašanja je po mnenju društva omenjeni zakon, ki je zaradi očitne diskriminatornosti zdaj na ustavni presoji. "Minister Drobnič je istospolno usmerjene ob nastopu mandata ponižujoče pošiljal na ministrstvo za zdravje, nekatera gejevska in lezbična društva pa so med njegovim ministrovanjem poročala o diskriminatorni obravnavi na javnih razpisih, o težavah so poročale tudi nekatere druge marginalizirane skupine," izpostavljajo v sporočilu za javnost.
Predsedniku vlade zato "polagajo na srce, naj za novega ministra oz. ministrico za delo, družino in socialne zadeve predlaga osebo, ki bo odprta za socialni dialog in ki se bo zavzemala za enake možnosti in človekove pravice za vse državljanke in državljane," so še zapisali.
Kdo bo zamenjal Drobniča?
V javnosti pa že krožita imeni morebitnih kandidatov, ki bi lahko zamenjala ministra Drobniča; to sta Marjetka Cotman, državna sekretarka iz ministrstva za delo, družino in socialne zadeve ter predsednica Upravnega odbora Zavoda RS za zaposlovanje in Marko Štrous, direktor direktorata na omenjenem ministrstvu.
Če bo minister za delo odstopil, pa bo prišlo tudi do spremembe v državnem zboru. Drobnič se bo moral namreč vrniti za poslanske klopi in bi tako zamenjal poslanca Franca Capudra, namestnika vodje poslanske skupine NSi.
To pa bi lahko seveda predstavljalo resno težavo za vlado, saj si pri sprejemanju njenih predlogov zakonov v DZ zagotovo ne želi ustvariti novega sovražnika in tako izgubiti dragocen glas. Zato bodo Drobniču najverjetneje ponudili drugo državno službo.