Ljubljana - Slovensko notranjo politiko bo po besedah premiera Janeza Janše jeseni zaznamoval sprejem ustrezne davčne zakonodaje, katere cilj je učinkovit, bolj pregleden in pravičen sistem. "Vlada bo ustrezno davčno zakonodajo v DZ poslala pravočasno in pričakujem, da bo obravnava resna," je na zadnji novinarski konferenci pred odhodom na poletne počitnice povedal premier Janša.
Na novinarsko vprašanje v zvezi z nekaterimi zapisi predsednika republike Janeza Drnovška na spletnih straneh Gibanja za pravičnost in razvoj, je odgovoril, da se "na tej novinarski konferenci ne bi rad spuščal na nivo spletnih forumov".
Premier napoveduje davčne poenostavitve
Janša je izrazil pričakovanje, da bo razprava učinkovita in zakonodaja sprejeta toliko prej, da bodo zavezanci z novimi pogoji seznanjeni pravočasno. Po njegovih besedah je za to dovolj časa. "Vedno se je to sprejemalo običajno v jesenskem času. Glede na to, da bo šlo za poenostavitve in da ne bo prinašalo bistvenih dodatnih obremenitev, ne bo smelo biti večjih težav," je ocenil. Izračuni, potrebni za oblikovanje dokončnih predlogov reforme, so nared, pravi Janša. Vendar jih morajo najprej uskladiti v koaliciji ter partnerstva za razvoj, saj bi bilo po njegovem prepričanju "nepošteno, če bi jih pred tem predstavili javnosti".
Jesen bo po njegovem mnenju zaznamovala tudi razprava o nekaterih dolgoročnih projektih. Janša je glede resolucije o nacionalnih razvojnih projektih poudaril, da "vse različice, ki krožijo v javnosti, ne odražajo končne vsebine, ker je še ni". Končni predlog naj bi bil pripravljen v drugi polovici avgusta, saj bodo pred tem usklajevanja potekala znotraj koalicije in partnerstva, je dejal.
Janša: Največji dosežek sprejem v evroobmočje
"Največji dosežek vlade v letošnjem prvem polletju je bil sprejem Slovenije v evroobmočje," je dejal predsednik vlade in dodal: " Slovenija je bila prva od najnovejših držav EU sprejeta v evropsko gospodarsko in denarno unijo, kar pomeni, da bo lahko z januarjem 2007 uvedla skupno evropsko valuto."
Jeseni bo Slovenija intenzivno nadaljevala priprave na predsedovanje EU v prvi polovici leta 2008. "Slovenija je priprave začela pravočasno, z letošnjim letom pa bomo sklenili prvo fazo priprav," je dejal. Ob tem je dodal, da se bo jeseni okrepilo usklajevanje s Portugalsko in Nemčijo, s katerima bo Slovenija predsedovala v t.i. ohlapni trojki.
Janša: Arbitraža s Hrvaško še ni realna možnost
Slovenija ima trden notranji in mednarodni politični položaj; trden, kot ga ni imela še nikoli, je dejal predsednik vlade, ko je govoril o reševanju odprtih vprašanj s sosednjo Hrvaško. Janša je dejal, da se pri reševanju odprtih vprašanj s Hrvaško pripravljajo na vse scenarije, tudi na morebitno mednarodno arbitražo, ki pa po njegovem mnenju zaenkrat še ni realna možnost.
Zaenkrat je tudi težko napovedati, ali bo dovolj časa za še en poskus rešitve, glede na to, da bo na Hrvaškem prihodnje leto predvolilno. Zagotovil pa je, da na slovenski strani ni nobenega razloga za nervozno ravnanje.
Janša je komentiral tudi zadnji poziv slovenskega in hrvaškega predsednika, Janeza Drnovška in Stipeta Mesiča, k ureditvi odprtih vprašanj. Dejal je, da sta oba predsednika opravljala številne funkcije v obeh državah, pa tudi v nekdanji skupni državi, med katerimi bi lahko rešila ta vprašanja, a jih nista.
Glede Joška Jorasa in odstranjevanja cvetličnih korit pri mejnem prehodu Sečovlje, pa je Janša dejal, da tega vprašanja ni možno rešiti z enostranskimi potezami. Izrazil je pričakovanje, da se bodo z bližnjimi lokalnimi volitvami te enostranske poteze stopnjevale in da se bo ponavljal scenarij, ki smo ga videli pred prejšnjimi volitvami.
Janša je spregovoril tudi o položaju slovenske manjšine v Avstriji in Italiji. Glede dvojezičnih napisov na avstrijskem Koroškem je premier dejal, da je pomembno predvsem, da se doseže enotnost manjšine. Brez enotnosti je manjšina relativno lahek plen za različne politične igre, zato se je premier zavzel, da se tega vprašanja ne bi izrabljalo za dnevno politiko. Pričakuje tudi, da so v Italiji z novo vlado nastopili boljši časi za uresničitev zaščitnega zakona za slovensko manjšino. Pričakujemo, da bo marsikaj, kar so v predvolilnem času obljubljali, zdaj tudi uresničeno. Slovenija bo pri tem vztrajala, je poudaril.
Gospodarska rast pomemben dosežek
Med pomembnejšimi dosežki je izpostavil "dobro gospodarsko rast, ki bo po napovedih presegla lanske številke, in ukročeno inflacijo, ki ostaja znotraj konvergenčnih kriterijev". Opazen dosežek je bil po njegovih besedah tudi, da je Slovenija v prvi polovici leta zabeležila najmanjše število brezposelnih od leta 1991.
Predsednik vlade je med drugim opozoril še na ustavne spremembe, ki omogočajo oblikovanje pokrajin. Kot je dejal, bi do tega "po optimističnem scenariju" lahko prišlo že do konca tega mandata, tako da bi prve volitve v pokrajinske organe potekale skupaj z volitvami v državni zbor 2008.
Janša je med drugim med dosežki naštel še oblikovanje partnerstva, pripravo resolucije, uveljavitev zakona o gospodarskih družbah, sprejem predloga zakona o javno-zasebnem partnerstvu in novele zakona o trgovini ter vzpostavitev sistema Vse na enem mestu. Letos je vlada začela zmanjševati davek na izplačane plače in oblikovala koncepte privatizacije Telekoma, NKBM, elektrogospodarstva ter koncept preoblikovanja KAD in SOD, je še nanizal.
Nanizal je tudi sprejete predpise
Sicer pa je vlada po Janševih besedah iz normativnega programa od do 27. julija realizirala skupaj 902 predpisa. Skupaj je sprejela 127 predlogov zakonov in drugih aktov, o katerih dokončno odloča parlament, ter 320 uredb in drugih aktov, o katerih dokončno odloči vlada.
Ministrstva sama oz. ministri so predpisali 455 različnih predpisov. Pri tem jenovost pri vseh teh predpisih, da mora vsak, ki izda ta predpis oz. ga pripravi, tudi zagotoviti, da se s predpisi ne povečujejo birokratske obremenitve za gospodarstvo oziroma posameznike. "To je novost, ki velja od letošnjega leta in ki se je vlada in ministri držijo," je poudaril premier.