Janša se je zahvalil ameriškim Slovencem

Slovenski premier je večdnevni obisk ZDA začel v Clevelandu, kjer je poudaril pomembnost pomoči ameriške zvezne države Ohio pri osamosvajanju Slovenije.

Objavljeno
08. julij 2006 20.43
Premier Janez Janša je v petek začel večdnevni obisk ZDA
Cleveland/Washington - Slovenski premier Janez Janša je v petek z delegacijo, v kateri je med drugimi tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, pripotoval v Cleveland, kjer je začel svoj uradni obisk ZDA z ogledom cerkva Sv. Marije vnebovzete in Sv. Vida. Danes zjutraj pa se je sestal z zveznim senatorjem slovenskega rodu Georgeom Voinovichem ter županom Clevelanda Frankom Jacksonom. Voinovich je Janšo označil za "pravega borca za svobodo" in spomnil, da je njegova aretacija leta 1988 "sprožila iskro" ter demokracijo in svobodo v Slovenijo.

Janša poudaril pomen Ohia pri priznavanju Slovenije

Janša je na novinarski konferenci v mestni hiši v Clevelandu poudaril, da ceni prispevek in pomoč ameriške zvezne države Ohio in mesta Cleveland pri osamosvajanju Slovenije. Tamkajšnji Slovenci so po njegovih besedah dali ključni prispevek k ameriškemu priznanju samostojnosti države.

Voinovich je dodal, da je Janša leta 2004 oblikoval koalicijo in dokazal, kako zna držati koalicijo skupaj, Slovenija pa postaja vse bolj uspešna. Senator je tudi poudaril, da je bil zanj zelo velik dan, ko je bila Slovenija sprejeta v zvezo Nato, za kar si je tudi sam prizadeval. Za pomembno pa je označil tudi dejstvo, da bo Slovenija leta 2008 kot prva med novimi članicami EU prevzela predsedovanje uniji.

Sodelovanje z ZDA bi bilo mogoče okrepiti

Stabilnost na območju JV Evrope ter perspektiva članstva držav z območja v zvezi Nato in EU bodo glavne teme ponedeljkovih pogovorov pri ameriškem predsedniku Georgeu Bushu, je dejal Janša. Omenjena perspektiva bo tudi ena izmed prednostnih nalog Slovenije med predsedovanjem EU, je poudaril.

Janša je sodelovanje med Slovenijo in ZDA ocenil za dobro, čeprav ni povsem zadovoljen z gospodarskim sodelovanjem. Po njegovih besedah obstaja še veliko odprtih možnosti, Slovenija pa si želi predvsem večjih investicij ameriških podjetij.

Predsednik vlade je tudi potrdil, da bo na srečanju z Bushem beseda zagotovo tekla tudi o energetiki. Slovenija je namreč odvisna od uvoza nafte in plina, diverzifikacija energetskih virov je tako v interesu Slovenije kot ZDA in Slovenija je zainteresirana, da pride čim ceneje do različnih virov energije.

Premier se je zahvalil ameriškim Slovencem

Premiera Janšo so sicer včeraj v cerkvi Sv. Marije vnebovzete pričakali župnik John Kumshe, ki mu je razkazal cerkev, in clevelandski Slovenci, med katerimi mu je eno od deklet v narodni noši prebralo tudi pozdravno pesem, ki jo je napisal Edi Gobec - temu je Janša podelil priznanje urada za Slovence po svetu. Delegacija se je nato preselila v cerkev Sv. Vida, kjer jo je pričakal župnik Jože Božnar in po ogledu cerkve je sledila slovesna podelitev priznanja urada za Slovence v zamejstvu in po svetu profesorju Gobcu za "dolgoletno aktivno, predano ter znanstveno in raziskovalno delo v kulturno in narodnostno dobrobit slovenstva v ZDA in prispevek k osamosvojitvi in priznanju Republike Slovenije".

Podelitev je potekala v domu za ostarele Sv. Vida, kjer so delegacijo tudi pogostili z večerjo. Janša se je zbranim zahvalil za vso podporo pri osamosvajanju in pridobivanju priznanja državnosti s strani ZDA. Dejal je, da so ameriški Slovenci zaslužni za to, da je resnica o osamosvajanju Slovenije prišla do tistih, ki odločajo. Prav tako se jim je zahvalil za podporo pri demokratizaciji Slovenije in za vstop v zvezo Nato.

Profesor Gobec, ki praznuje 80 let, je poudaril, da je še posebej vesel, da je priznanje prejel iz rok nekdanjega oporečnika, ki ima izjemne zasluge za osamosvojitev Slovenije in ob tem Janši izročil priložnostno darilo. Gobec je opisal tudi, kako je potekalo delo ob iskanju podpore za priznanje samostojne Slovenije in med drugim posebej pohvalil generalnega konzula Zvoneta Žigona in ga označil za najboljšega slovenskega konzula v ZDA nasploh.

Odkrili spominsko ploščo

Še pred Janševim prihodom je veleposlanik Samuel Žbogar v enem od clevelandskih mestnih parkov svečano odkril spominsko ploščo o Slovencih, Jeffersonu in ameriški deklaraciji o neodvisnosti, ki je bila prvič postavljena leta 1976, vendar so jo vmes uničili vandali.

Odkritja spominske plošče, ki opozarja na dejstvo, da je eden od piscev ameriške deklaracije o neodvisnosti Thomas Jefferson dobival ideje tudi iz tradicije ustoličevanja karantanskih knezov, se je v parku na aveniji Lakeside udeležil tudi Zvone Žigon skupaj s predsednikom Sklada slovensko ameriške dediščine (Slovene American Heritage Foundation) Tonijem Hitijem.

Za clevelandske Slovence ta plošča po besedah člana ameriške zvezne komisije za ohranitev kulturne dediščine na tujem Avgusta Pusta predstavlja konkreten vir ponosa. Na svečanosti so poleg Žbogarja spregovorili tudi mestna svetnika Joe Cimperman in Michael Polenšek, ki sta oba poudarjala pomen tega, da je Slovenija edina med vsemi tujimi državami v Clevelandu ohranila svoj konzulat.

Po Clevelandu na vrsti Pennsylvanija

Sledil bo obisk Slovenske Pristave pri Clevelandu, nato pa še pot v Pennsylvanijo, kjer se bo Janševa delegacija udeležila tradicionalnega praznovanja Slovenefest v rekreacijskem centru Slovenske narodne podporne jednote (SNPJ) v Ennon Vallyju. Janša bo tam izročil priznanje muzeju kulturne dediščine ter se srečal z vodilnimi predstavniki SNPJ in drugih organizacij, nakar se delegacija seli v Washington, kjer se bo Janša v ponedeljek v Beli hiši srečal s predsednikom ZDA Georgeom Bushem.

Washington Times o obisku iz Slovenije

Časopis Washington Times v sobotni izdaji objavlja prispevek o obisku iz Slovenije, premier Janša in ameriški predsedni pa naj bi se po pisanju časnika pogovarjala o napredku, ki ga je ta "balkanska" država dosegla od razglasitve neodvisnosti od Jugoslavije pred 15 leti.

Pri tem navaja besede namestnice veleposlanika v ZDA Miriam Možgan , ki pravi, da je Slovenija model za države v regiji, ki je v zadnjih nekaj letih potrdila, da jemlje svoje članstvo v zvezi Nato in EU kot odgovornost, da prispeva k širitvi meja demokracije stabilnosti in napredka. Možganova je tudi poudarila, da do Janševega obiska prihaja v pomembnem simboličnem času, ko se je ravno končalo proslavljanje 15. obletnice neodvisnosti in izjemne tranzicije v učinkovito demokracijo ter cvetoče gospodarstvo.

Washington Times piše, da je 47-letni Janša eden od nove generacije balkanskih voditeljev, ki se je boril proti avtoritarnemu jugoslovanskemu režimu kot študentski aktivist v poznih 80. letih prejšnjega stoletja. Njegova aretacija leta 1988 je sprožila široke demonstracije za demokracijo. Časopis omenja, da gre za Janšev prvi obisk v Washingtonu, odkar je novembra 2004 postal premier, sicer pa se je z Bushem že srečal kot obrambni minister leta 2001, ko je Bush obiskal Slovenijo na vrhunskem srečanju z ruskim kolegom Vladimirjem Putinom.

Časopis omenja tudi, da je Slovenija priznana kot najbolj uspešna od šestih nekdanjih jugoslovanskih republik. Indeks gospodarske svobode fundacije Heritage in časopisa Wall Street Journal iz letošnjega leta Slovenijo uvršča na 38. mesto med 161. državami. Indeks pravi, da je Slovenija med najbolj naprednimi državami, ki so se leta 2004 pridružile EU. Časopis omenja tudi, da je Slovenija poslala štiri vojaške inštruktorje v Irak in 22 vojakov v Afganistan, prav tako pa tudi 34 vojakov na Kosovo in 200 vojakov v Bosno in Hercegovino.