Januarja referendumi o novih občinah

Prebivalci osemnajstih referendumskih območij, ki jih je včeraj določil parlament, se bodo 29. januarja prihodnje leto odločali o morebitnem razkosanja sedanjih občin in ustanavljanja novih.

Objavljeno
16. december 2005 11.44
Volilna komisja med preštevanjem glasovnic
Ljubljana - Državni zbor je po včeraj po burni razpravi s sprejetjem odloka razpisal posvetovalne referendume, na katerih bodo prebivalci 29. januarja prihodnje leto izrazili svojo voljo glede morebitnega razkosanja sedanjih občin in ustanavljanja novih. Po izpeljanih krajevnih posvetovalnih referendumih, za katere je državni zbor določil 18 referendumskih območij, bo vlada predvidoma februarja pripravila spremembe zakona, s katerimi naj bi nato ob sedanjih 193 predvidoma ustanovili še 17 občin.

Postopki sprememb in ustanavljanja novih občin bi morali biti zaključeni najpozneje do 25. marca, če bi želeli tudi v novoustanovljenih občinah izpeljati lokalne volitve sočasno z rednimi lokalnimi volitvami v sedanjih 193 občinah prihodnje leto. Za poslance referendumska volja prebivalcev ne bo zavezujoča. Roki za opravila, povezana z izvedbo referendumov, bodo sicer začela teči 22. decembra.

Državni zbor je odločil, da bo referendumsko glasovanje potekalo o predlogih za morebitne nove občine Apače (izločitev iz občine Gornja Radgona), Cirkulane (Gorišnica), Kostanjevica na Krki (Krško), Sveta Trojica (Lenart), Središče ob Dravi (Ormož), Sveti Tomaž (Ormož), Makole (Slovenska Bistrica), Poljčane (Slovenska Bistrica), Renče-Vogrsko (Nova Gorica), Straža (Novo mesto), Šmarješke Toplice (Novo mesto), Bizeljsko (Brežice), Ankaran-Hrvatini (Koper), Mokronog-Trebelno (Trebnje), Rimske Toplice (Laško) in Izlake (Zagorje ob Savi) ter za razdelitev občine Dobrova-Polhov Gradec na dve občini (Dobrova in Polhov Gradec).