Jelinčič v bran Vzajemne

Zmago Jelinčič (SNS) je v državni zbor vložil 3417 podpisov za referendum o predlogu zdravstvenega zakona, s katerim želi vlada preprečiti preoblikovanje Vzajemne pod pogoji sedanje uprave.

Objavljeno
19. januar 2006 21.45
Zmago Jelinčič
Ljubljana – »Podprli bomo vse poteze vlade, ki bodo preprečile preoblikovanje Vzajemne v delniško družbo,« je na današnji nujni seji odbora za zdravstvo dejala Cvetka Zalokar Oražem (LDS). Pri tem mnenju so se ji pridružili vsi prisotni poslanci tako pozicije kot opozicije – razen Srečka Prijatelja iz SNS, ki v odboru edini Vzajemno že vseskozi podpira –, toda prepozno. Zaradi spretne akcije Vzajemne parlament na jutrišnji seji ne bo mogel sprejeti zakona, ki bi preprečil preoblikovanje te zavarovalnice: prek Jelinčičeve SNS so vložili dovolj podpisov, da državni zbor ne bo odločal o zakonu. Poslanci so pričakujoče zrli v prisotnega Jurija Goriška, direktorja Agencije za zavarovalni nadzor, ki morda edini lahko pravočasno ukrepa.

"Trditve, da zavarovanci lahko v delniški družbi uveljavijo svoje interese, so napačne in zavajajoče," je poslancem dejal Gorišek

Več preberite v petkovi tiskani izdaji Dela v članku "Država v tekmi z Vzajemno".

Kot je že zgoraj omenjeno, je Zmago Jelinčič v državni zbor vložil 3417 podpisov v podporo referendumu o predlogu zdravstvenega zakona, s katerim želi vlada preprečiti preoblikovanje Vzajemne pod pogoji sedanje uprave.

Zapleteno referendumsko vprašanje

Predlagano referendumsko vprašanje SNS se glasi: "Ali ste za to, da se, kot to določa 2. člen predlaganega Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, v tem zakonu določi, da mora biti sprejet poseben zakon, ki bo poleg kriterijev, pogojev in postopka preoblikovanja edine slovenske družbe za vzajemno zavarovanje Vzajemne d.v.z. v delniško družbo, določil tudi posebne pravice Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije kot ustanovitelju družbe za vzajemno zavarovanje, ter da je odločitev o preoblikovanju v delniško družbo sprejeta, če se za preoblikovanje pisno odloči najmanj tri četrtine članov družbe?"

Kot je povedal Jelinčič, so s tem preprečili tisto, kar je poskušala narediti vlada, ko je hotela mimo pravnih določil RS, poslovnika in zakonodaje izsiliti nacionalizacijo ene od zavarovalnic ter jo verjetno pripeljati tudi v kakšne tuje roke.

Po besedah poslanca in podpredsednika stranke Saša Pečeta pa so s tem dosegli, da se bo Vzajemna preoblikovala v delniško družbo in da bodo državljani, ki so v preteklosti plačevali previsoke zavarovalne premije, dobili povrnjena sredstva v obliki delnic.

Prekrižali načrte vlade

Kot je znano, bi moral državni zbor na izredni seji že jutri odločati o vladnem predlogu novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki bi blokiral prizadevanja sedanje uprave Vzajemne, da zavarovalnico preoblikuje v delniško družbo.

Vlada zatrjuje, da bo z zakonom preprečila težko popravljive posledice za javni interes ob napovedanem preoblikovanju zdravstvene zavarovalnice Vzajemna. Ukrepati je treba zaradi že začetih postopkov preoblikovanja, ki ne upošteva interesov zavarovancev, in sicer pred 1. februarjem, ko bo skupščina Vzajemne odločala o predvidenem preoblikovanju v delniško družbo, je povedal minister za zdravje Andrej Bručan.

Z vložitvijo podpisov pa je sedaj SNS vsaj za 30 dni ustavila za jutri predvideno odločanje o noveli zdravstvenega zakona. Vodstvo državnega zbora mora sedaj preveriti avtentičnosti vloženih podpisov.

Vzajemna: Tako pomemben zakon se ne bi smel sprejemati brez dialoga

Strokovna mnenja glede novele zdravstvenega zakona so deljena, zato so v Vzajemni pričakovali, da se tako pomemben zakon ne bo sprejemal po nujnem postopku in brez ustreznega javnega dialoga, so v današnjem odzivu na referendumsko pobudo SNS v zvezi z vladno novelo zakona zapisali v Vzajemni.

Ob tem so v sporočilu za javnost spomnili na danes predstavljeni javnomnenjski raziskavi, ki sta pokazali, da zavarovanci podpirajo preoblikovanje Vzajemne v delniško družbo. Raziskavi je naročila Vzajemna, izvedli pa sta ju agencija Ninamedia ter Inštitut za raziskovanje trga in medijev Mediana.

Vzajemna na vrhovno sodišče vložila tožbo proti AZN

Vzajemna pa je na vrhovno sodišče vložila tožbo proti odločbi agencije za zavarovalni nadzor (AZN) glede t.i. osebnih računov in z njimi povezano z razdelitvijo certifikatov, so zapisale Finance in kar je nato potrdil tudi pravni zastopnik Vzajemne Matej Erjavec. AZN je Vzajemni naložila, da razveljavi statutarna določila v zvezi z osebnimi računi in obvesti člane o zaprtju računov oziroma da svoj statut uredi po predpisih.

Odločba agencije ni izvršljiva, saj v njej niso natančno opredeljeni ukrepi za odpravo domnevnih nepravilnosti, očitki zoper Vzajemno v odločbi pa temeljijo na pravno zmotnih argumentih, je pojasnil Erjavec.

Vzajemna trdi, da s tem, ko so v opredelili vsebino in način delovanja osebnih računov, niso kršili nobenih zakonskih določil. Pojasnjujejo, da osebni računi niso denarni računi. Gre le za evidenčne račune, česar predpisi ne prepovedujejo. Na Vzajemni poudarjajo tudi, da pri tem niso nepravilno prikazovali svoje kapitalske ustreznosti.

Zaposleni na cesto po podpise

Kot poročamo v današnjem tiskanem Delu, naj bi se v zbiranje podpisov včeraj vključila tudi uprava Vzajemne. Na desetine zaposlenih, pogodbenih sodelavcev in študentov, ki delajo v Vzajemni, je v sredo dopoldan moralo prekiniti svoje redne delovne obveznosti, smo izvedeli od enega izmed njih in oditi “na cesto” po podpise.

Novica iz današnje tiskane izdaje Dela.