Ljubljana - Največja opozicijska stranka LDS je z rezultatom lokalnih volitev relativno zadovoljna. "Posebej nas veseli simbolna zmaga Boruta Sajovica v Tržiču, ki je bil danes zaradi svojih prizadevanj in doseženega rezultata tudi razglašen za osebnost minulega tedna na Valu 202," je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani povedal prvak LDS Jelko Kacin. V Tržiču gre po njegovem mnenju sicer za zmago mirne, razumne politike in kulture dialoga nad agresivno politiko.
Zmaga Sajovica v Tržiču po besedah Kacina predstavlja veliko olajšanje. "Največ mi štejejo izjave posameznih ljudi, ki so rekli, da so morali voliti drugače, kajti dovolj jim je bilo, da jih povsod po Sloveniji prepoznavajo le po njihovem županu in jim pripisujejo negativno konotacijo, za katero posamezniki ne morejo biti odgovorni," je povedal Kacin. Zato se mu zdi, da gre na simbolni ravni za zmago mirne, razumne politike in kulture dialoga, ki si jo Slovenija, državni zbor, parlamentarna demokracija zasluži. "To je zmaga nad agresivno politiko polno nepravilnosti in grobosti, tako v komuniciranju kot tudi v manipuliranju," je dodal Kacin.
Na drugi strani pa je ugotovil, da LDS v nekaterih primerih ni uspela. V Žireh je bila tako razlika med zmagovalcem in kandidatom LDS le 28 glasov. "To so majhne številke, ki pa so hkrati dokaz zaupanja in podpore kandidatu LDS," je prepričan Kacin.
"V LDS lahko z velikim veseljem in ponosom ugotovimo, da je zmagalo veliko županov in županj, ki smo jih podpirali in jim na ta način omogočili zmago," je dejal predsednik LDS. Največja opozicijska stranka se je po njegovih besedah "podpisala pod 51 zmag", kar je skoraj četrtina slovenskih občin. Ker so bili med njimi tudi neodvisni kandidati in skupni kandidati, je po mnenju Kacina najbolj verodostojen podatek ta, da je med vsemi izvoljenimi župani s podporo LDS 26 članov Liberalne demokracije. To pa je nedvomno podatek, ki veliko govori o tem, kaj smo dosegli, je še dodal.
Pahor: V SD se bomo začeli pripravljati na državnozborske volitve
V primerjavi z lokalnimi volitvami leta 2002 je SD doživela vzpon, saj so bili izvoljeni 104 svetniki več, je po današnji seji kolegija stranke na novinarski konferenci povedal predsednik stranke Borut Pahor in dodal, da je SD pri volitvah županov dosegla manj od pričakovanega. Predsedstvo stranke bo v petek lokalnim odborom predlagalo pripravo analize volitev, odstopov pa Pahor ne bo niti zahteval niti predlagal. Po Pahorjevih besedah se bodo takoj začeli pripravljati na državnozborske volitve.
Splošno razpoloženje v SD po lokalnih volitvah je dobro in nam daje dobro osnovo za delo v naprej, je ocenil Pahor. Kot je še dejal, se bo stranka sestala na posvetu in ocenila, katere strategije bo ubrala v luči državnozborskih volitev leta 2008. Osnova te strategije bo priprava alternativnega vladnega programa v obdobju 2008-2012, kjer bo stranka zelo jasno definirala cilje vladne politike za tisti čas.
Pahor ocenjuje, da bodo morali v SD za uspeh na državnozborskih volitvah delati na dveh področjih. Poleg priprave alternativnega vladnega programa se bodo po Pahorjevih besedah takoj lotili iskanja novih kandidatov za volitve leta 2008. "Poleg tistih, ki imajo zaupanje in bodo znova kandidirali, bo potrebno v mnogih okoljih pridobiti nove obraze, ljudi z vizijo in z zaupanjem v svojem okolju, zato, da bi dosegli želeni uspeh," je dejal Pahor.
Perspektiva leve sredine je povezana s krepitvijo socialne demokracije, je Pahor odgovoril na ugibanja o tem, kaj se bo po lokalnih volitvah dogajalo na levici. "Nastavki za to so in uspeh stranke pri volitvah v občinske in mestne svete nam daje povod za tak optimizem," je pojasnil prvak SD.
"To je zares zgodovinski trenutek za stranko," meni Pahor. Potem ko so SD na volitvah od leta 1994 do 2002 samo izgubljali, so v stranki trend zasukali v pozitivno smer, vendar so po Pahorjevih besedah doživeli tudi nekaj odmevnih porazov na županskih volitvah. Izgubili so županski mesti v dveh največjih slovenskih občinah, v Ljubljani in Mariboru. K temu pa je Pahor dodal še poraz v Izoli, če ne bo prišlo do spremembe rezultata po preštetju glasovnic po pošti.
Ob tem je prvak stranke poudaril, da so v SD zmagali v štirih mestnih občinah, na podeželju pa stranka doživlja pravo renesanso. Pahor je še dejal, da je SD edina opozicijska stranka, ki je okrepila svoj položaj.