Ljubljana - Člani ožje delovne skupine za priprave na predsedovanje Slovenije Evropski uniji v prvi polovici leta 2008, ki jo vodi premier Janez Janša, so na današnjem sestanku določili okvirne smernice v zvezi s celostno grafično podobo slovenskega predsedovanja EU ter izvajanjem logistično-tehničnih nalog, so sporočili s kabineta predsednika vlade.
Ožja delovna skupina je pregledala tudi predlog ministrstev za neformalna ministrska srečanja v Sloveniji v času predsedovanja in obravnavala osnutek koledarja srečanj s tretjimi državami.
Člani skupine so pregledali tudi predloge programov za promocijo Slovenije, ki so jih prispevali Ministrstvo za kulturo, Ministrstvo za zunanje zadeve in Urad vlade za informiranje ter podali usmeritve za pripravo končnega predloga o promocijskih dejavnostih v času predsedovanja.
Poročilo o pripravah RS na predsedovanje EU v prvi polovici leta 2008 bo do konca aprila obravnavala še vlada, maja pa bo vodja širše delovne skupine z njim seznanil še pristojna delovna telesa v Državnem zboru ter slovenske poslance v Evropskem parlamentu, so še sporočili iz vlade.
Priprave so med prednostnimi nalogami vlade
Priprave na predsedovanje Slovenije Uniji so sicer med prednostnimi nalogami, ki jih je vlada opredelila v deklaraciji o usmeritvah države za letošnje delovanje v EU, minuli teden pa jo je sprejel državni zbor. V razpravi v DZ je bilo med drugim slišati opozorila, da bi morala vlada pripravam tako v kadrovskem kot vsebinskem smislu nameniti večjo pozornost.
Opozicija očita prepočen potek priprav
V zvezi z očitki opozicije glede prepočasnega poteka priprav je namestnica direktorja SVEZ Katja Rejec Longar minuli teden v državnem zboru zatrdila, da priprave na predsedovanje aktivno potekajo. Slovenija je sledila izkušnjam držav članic, ki so ugotovile, da je za prvo predsedovanje Uniji potrebno triletno obdobje priprav. Zato je vlada s pripravami začela že v začetku lanskega leta, je pojasnila Rejec Longarjeva.
Tako je najprej vzpostavila organizacijsko strukturo oziroma ustanovila ožjo delovno skupino pod vodstvom premiera Janeza Janše, ter širšo delovno skupino, ki jo vodi predstojnik SVEZ.
Nekoliko zamude na kadrovskem področju
Pripravljen je bil tudi že prvi pregled aktualnih vsebin, ki jih ni malo, med njimi pa je ožja delovna skupina že opredelila ožji nabor tem, med katerimi so prihodnost EU in institucionalni razvoj, širitev EU in Zahodni Balkan ter energetika. Te prioritete se bodo skladno z dogajanji v EU še spreminjale, dokonča odločitev pa bo sprejeta tik pred začetkom predsedovanja, je pojasnila. Glede kadrovskega načrta za predsedovanje pa je poudarila, da so postopki izbire v zaključni fazi, v pripravi pa so programi usposabljanja.
Kljub temu pa glede na lani izdelano časovnico za izvedbo priprav na predsedovanje vlada nekoliko zamuja na kadrovskem področju. Tako bi na primer morala že do konca lanskega leta določiti uradne govornike predsedstva, vendar pa postopek izbire, kot je minuli teden potrdil tiskovni predstavnik vlade Valentin Hajdinjak, še teče.