Brdo pri Kranju – Na srečanju ministrov za notranje zadeve Salzburškega foruma, so razpravljali o portugalskem predlogu v okviru iskanja alternativnih rešitev za širitev schengenskega prostora.
Nove države članice EU, kandidatke za vstop v schengensko območje, enotno podpirajo portugalski predlog za vpeljavo schengenskega informacijskega sistema SIS II. Nove članice EU niso enotne o tem, kakšen način odločanja bo najprimernejši v območju brez notranjih meja.
Medtem ko se višegrajska četverica zavzema za odločanje "v paketu",Slovenija meni, da varnost ni nekaj, kar se lahko pogojuje s kolektivnim vstopanjem, je na Brdu pri Kranju po srečanju Salzburškega foruma dejal notranji minister Dragutin Mate.
Fratini: Slovenija je edina pripravljena na Schengen
Vprašanje o načinu sprejemanja odločitev o vstopu novink v EU se zastavlja ob dejstvu, da so države različno pripravljene na vstop v Schengen. Evropski komisar za pravosodje Franco Frattini je v ponedeljek v Evropskem parlamentu v Strasbourgu zatrdil, da pogoje za vstop izpolnjuje edino Slovenija.
Da v pripravljenosti posameznih članic na schengen obstajajo velike razlike, je danes na Brdu pri Kranju priznala tudi avstrijska notranja ministrica Liese Prokop, ki je menila, da bi bilo treba v zvezi s tem "najti jasen odgovor".
Medtem ko se Slovenija zavzema za individualno odločanje, torej odločanje o vsaki članici posebej, pa višegrajska skupina (Poljska, Češka, Madžarska n Slovaška) meni, da bi morali odločitev sprejeti sočasno za vse države.
"Ne moremo govoriti o skupinskem pristopu, ampak mora vsaka država izpolnjevati pogoje in prevzeti odgovornost" za nadzor na zunanji meji, je dejal slovenski notranji minister. Pri tem je še opozoril, da je tudi schengenska evalvacija potekala za vsako članico posebej.
Poljska odločno nasprotuje individualnemu vstopanju posameznih članic v schengen, je ob robu srečanja Salzburškega foruma danes potrdil predstavnik poljskega notranjega ministrstva Gregorz Blizniuk.