Otroci uživajo še zadnje dni šolskih počitnic, naklonjeno jim je tudi vreme. Nekateri se 1. septembra zelo veselijo, drugi malo manj, vsi pa se morajo na novo šolsko leto dobro pripraviti – tudi s šolsko torbico, ki naj bo primerna njegovi starosti.
Pazljivo predvsem pri izbiri za prvošolčka
Izbira torbice je pomembna predvsem za prvošolčke, saj bo, če mu bo torba všeč, še raje hodil v šolo. Poleg tega pazimo tudi na njeno uporabnost in varnost – predvsem na cesti.
Naj ne bo pretežka
Zdravniki menijo, da največja obremenitev otroka ne sme preseči 15 odstotkov njegove teže (otrok, ki tehta 30 kilogramov, naj nosi torbico, težko največ 4,5 kilograma). Pretirano težka torbica otroku povzroča bolečine v ramenih in hrbtenici, lahko se pojavijo tudi deformacije. Otroka spodbujajte k športu, saj so poškodbe pri aktivnejših otrocih manjše, so pokazale raziskave.
Koleščki niso prava rešitev
Če ste mislili, da se rešitev za pretežko torbo skriva v koleščkih, se motite. Drža telesa, ko otrok torbo vleče za sabo, je namreč nenaravno zvita in lahko povzroči poškodbe hrbtenice, torbo na koleščkih pa mora otrok večkrat dvigniti (na avtobusu, pločniku ...). Mnogi starši zaradi »tolažbe«, da so na torbici nameščena kolesa, vanjo dajo več stvari, kot jih otrok potrebuje.
Odsevna telesa za boljšo vidnost
Otrokom moramo zlasti na cesti zagotoviti varnost, zato naj bodo njihove torbice opremljene z odsevniki ali drugimi odbojnimi površinami in telesi (trakovi, mačje oči ...). Majhni otroci so nepredvidljivi in lahko vsak trenutek skočijo na cesto, zato velja opozoriti tudi voznike, naj bodo na cesti zlasti v prvih šolskih dneh še strpnejši in previdnejši.
Kakovost je na prvem mestu
Preden torbo kupite, se prepričajte o njeni kakovosti, seveda pa naj pri izbiri sodeluje tudi otrok. Preverite, kako dobro se prilega njegovemu hrbtu, kako je priročna in – ali mu je sploh všeč. Naramnice naj bodo dovolj široke, da otroke na bodo žulile, hrbtišče naj bo ergonomsko oblikovano in oblazinjeno, torbica za najmlajše šolarje pa naj bo stabilna tudi, če jo postavijo na tla.
Naj otroka ne obremenjuje preveč
Ko boste torbico odnesli domov in jo napolnili, poskrbite tudi, da jo bo otrok nosil na pravi višini in tesno ob hrbtu, saj boste tako preprečili morebitne poškodbe. Vanjo za vsak primer vtaknite listek z otrokovimi osebnimi podatki (če se torbica izgubi), seveda pa vsak dan spremljajte, koliko stvari je v njej, da se otrok ne bo po nepotrebnem obremenjeval. Pomembno je namreč, da se med hojo v šolo počuti čim prijetneje.