“Kandidati SLS z zelo dobrim finišem"

SLS pripisuje dobre rezultate profesionalnosti njihovih kandidatov. SDS naj bi v Tržiču izgubila že dobljeno tekmo. V LDS pa menijo, da je tam zmagala celotna demokratična javnost.

Objavljeno
12. november 2006 23.28
Janez Podobnik
Maribor/Ljubljana - Kandidati SLS so bili kot vselej doslej profesionalni, aktivni, z zelo dobrim "finišem". SLS je izkušena stranka, ki ji je dinamika volilnih kampanj pisana na kožo, je drugi krog županskih volitev ocenil predsednik SLS Janez Podobnik. Glede kandidata SLS za župana Maribora Franca Kanglerja, ki so mu po rezultatih vzporednega preverjanja volje volivcev Mariborčani zaupali županski stolček, pa je Podobnik dejal, da Kangler v štajersko prestolnico prinaša "izvirno neposrednost".

"Prvič odkar imamo lokalne volitve je bilo med prvim in drugim krogom kar tri tedne časa, zato smo lahko v zadnjem tednu marsikje srečevali elemente negativne volilne kampanje," je opozoril Podobnik. Po njegovih besedah tudi v Mariboru drugi krog županskih volitev žal ni minil brez enake neprijetne izkušnje. Kot je dodal Podobnik, ima SLS s Kanglerjem "zmagovito politično osebnost", njegova zmaga pa daje stranki nov zalet in dobro izhodišče za prihodnje parlamentarne volitve.

Po besedah Podobnika je Kangler človek, ki se je prekalil v državni politiki. "Znal bo povezati mestno občino z vsemi podravskimi občinami. Z njimi bo okrepil komunikacijo ter s tem vzpostavil nove pogoje reševanje gospodarskih in komunalnih vprašanj. V mesto prinaša svojo izvirno neposrednost, kar ljudje cenijo, zagotovo pa bo prišlo do napredka v pridobivanju dodatnih evropskih strukturnih in kohezijskih sredstev," je menil Podobnik.

Kot je opozoril Podobnik, Mariboru doslej ni uspelo v celoti izkoristiti univerze kot razvojnega potenciala mesta. "Ni se mu uspelo povezati z občinami v svoji okolici, ki bi kot razvojni centri skupaj z Mariborom zaživeli kot regija. Maribor je pridobil nekatere mestotvorne funkcije, nakupovalne centre, potrebuje pa več kvalitetnih delovnih mest in nosilnih gospodarskih in infrastrukturnih objektov."

Prihodnji razvoj štajerske prestolnice Podobnik vidi v kombinaciji univerzitetnega mesta s pomembno infrastrukturno lego, ki vključuje avtocesto, železnico in letališče. Po njegovih besedah bo prihodnji razvoj mesta odločilno povezan s pridobivanjem dodatnih evropskih strukturnih in kohezijskih sredstev. Glede vloge župana pri oblikovanju nove mestne koalicije pa je Podobnik menil, da gre "za klasično vprašanje vsakega župana in je odvisno od njegovega pristopa".

"Od odgovornosti in sposobnosti novega župana bo odvisno, kako bo lahko nagovoril tudi tiste, ki ga sicer niso podprli v drugem krogu," je dejal Podobnik in izrazil prepričanje, da bo Kangler kos tej nalogi. Kanglerju so sicer prišli v Maribor čestitati še ostali člani vodstva SLS. Med njimi je bil tudi ponovni zmagovalec celjskih županskih volitev Bojan Šrot. Kot je dejal, ne dvomi, da bo Kanglerjevo županovanje povezano s pomembnimi razvojnimi spodbudami za mesto.

Po oceni Zvera v Tržiču izgubili že dobljeno tekmo

Podpredsednik SDS Milan Zver volilnega izida v Mariboru ne šteje kot poraz, saj sta oba kandidata koalicijskih strank. Je pa prepričan, da so v SDS podprli boljšega kandidata. "Gregorja Pivca bi si zaradi njegovih vrlin zelo želel tudi v politiki, saj politika ljudi kot je Pivec nujno potrebuje," pravi Zver. Glede poraza Pavla Ruparja v Tržiču pa je dejal, da "je bila sodba pisana že bistveno prej", saj so se nekatere nerodne Ruparjeve poteze obrnile kot bumerang in je zgubil že dobljeno tekmo.

Lokalne volitve sicer še nikoli niso dosegle take polarizacije, "praktično so politiki, tudi bivši, vse svoje energije vpeli v predvolilna dogajanja", je dejal Zver in pri tem izpostavil bivšega predsednika, ki je bil po njegovih ocenah ponekod uspešen, drugod pa ne. Kot največji uspeh stranke na tokratnih volitvah Zver ocenjuje zmago v Mestni občini Murska Sobota, ki je bila po njegovih besedah "svetla zvezda" in je bil njihov kandidat " izvoljen praktično še pred volitvami".

Ljudje po njegovem mnenju pri kandidatih iščejo tiste kompetence, za katere menijo, da so dobre za občino, to pa ne glede na politično opcijo kandidata. Tako so bili po mnenju Zvera ponekod izvoljeni tudi bolj desni kandidati z glasovi levice, prvič pa se je dogajalo tudi, da so stranke, ki so si običajno nasprotne, podprle skupnega kandidata, ki so ga ocenile kot kompetentnega, in pri tem izpostavil primer Nove Gorice in Maribora. Vsake volitve v vsaki občini so po njegovih besedah zgodba zase in neke formule ni.

Tokratne volitve so strankam pokazale, da na lokalnih volitvah "niso taki šefi kot na državnozborski volitvah", meni podpredsednik SDS. Dodal je še, da bodo v stranki temeljito analizirali izide volitev ter skušali podčrtati uspešne in neuspešne poteze. "Nismo bili optimalni, čeprav smo zmagovalci po prvem krogu. Mislim, da so bili potenciali večji in da bi lahko dobili še malo več," pravi Zver.

Rupar bi sicer po mnenju Zvera lahko zmagal brez boja, a so se zaradi nizkih stvari in udarcev, ki jih je prejemal zadnje dni v Tržiču, stvari radikalno obrnile. Glavni razlog za poraz v Mariboru pa je po oceni Zvera nizka udeležba, saj so vsi, ki so podpirali Pivca, po njegovih besedah slabo opravili svoje delo in privabili na volitve premalo ljudi. Svoje pa so po mnenju podpredsednika SDS naredili tudi nizki udarci v predvolilni kampanji, česar ni želel podrobneje komentirati. Kljub temu Zver ocenjuje, da je SDS zmagala v obeh občinah, saj so zmagali na volitvah v mestni oz. občinski svet.

Kacin: V Tržiču je zmagala celotna demokratična javnost

Predsednik LDS Jelko Kacin je novinarjem dejal, da v primeru izvolitve državnozborskega poslanca, kandidata LDS za tržiškega župana Boruta Sajovica ni uspelo zmagati le LDS, temveč celotni slovenski demokratični javnosti. To je velika zmaga tudi za državni zbor in veliko olajšanje za novinarje, kajti način, kako so medijsko obvladovali občino Tržič, je nekaj, kar sodi v totalitarne učbenike, je dejal Kacin. Sajovičeva zmaga je zato po Kacinovih besedah na simbolni ravni vredna še veliko več.

Glede Maribora je dejal, da se je županski kandidat Gregor Pivec "sprenevedal", češ da je predvsem menedžer. Franc Kangler pa je po Kacinovi oceni povedal, "čigav je", "pod katero zastavo tekmuje" in je bil v svojem nastopu prepričljiv. Zato so se v mariborski LDS tudi odločili, da ga podprejo. "Presoja je bila pravilna," meni Kacin.

Kandidatu LDS za novomeškega župana Janezu Pezlju v drugem krogu sicer ni uspelo, vendar bo kot mestni svetnik lahko s svojim "žlahtnim načinom komuniciranja in dialoga" veliko prispeval k temu, da bi v Novem mestu dosegli politični konsenz pri ključnih vprašanjih, je dejal predsednik LDS.

Pahor: SD se je v mestnih občinah najbolje odrezala

Socialni demokrati so z izidi današnjega drugega kroga županskih volitev zadovoljni, saj so se v mestnih občinah med strankami najbolje odrezali, je ocenil predsednik SD Borut Pahor. Izvoljena sta bila namreč dva njihova kandidata (v Novi Gorici in Velenju), v Novem mestu pa je zmagal kandidat, ki so ga Socialni demokrati podprli. Čeprav so v stranki pričakovali nekoliko več, pa vendarle niso nezadovoljni ali razočarani, saj je, kot pravi Pahor, " garaško delo tudi prineslo rezultate".

Medtem ko sta dva kandidata SD v mestnih občinah prejela večino glasov ( Mirko Brulc v Novi Gorici in Srečko Meh v Velenju - in je v Novem mestu zmagal Alojz Muhič, ki ga je SD podprla, pa Socialnim demokratom ni uspelo v Kranju. Njihov kandidat Mohor Bogataj namreč ni dobil zadostne podpore volivk in volivcev, kar so sicer v SD pričakovali. Županskih volitev v Izoli, kjer zaradi tesnega rezultata zmagovalec še ni znan, pa Pahor še ni želel ocenjevati. Po njegovih besedah pa se je znova potrdilo dejstvo, da "vsak glas šteje".

Predsednik SD je sicer ponovil, da na županskih volitvah osebnost kandidata igra bistveno večjo vlogo kot pripadnost stranki ali listi, zato so uspehi kandidatov najprej njihovi osebni uspehi in šele nato tudi uspehi stranke. Sicer pa je najbolj pomembno, da razpoloženje v stranki ostaja dobro, da torej članstvo ni nezadovoljno ali razočarano.

Ker imajo vsake volitve svoje zakonitosti, na podlagi tokratnih rezultatov ni mogoče delati zaključkov o tem, kako se bo stranka odrezala v prihodnje, tudi na državnozborskih volitvah čez dve leti. Rezultati morda kažejo le splošne trende, pravi Pahor, ki napoveduje, da bo za rezultate na parlamentarnih volitvah treba še garati.

Bajuk o Tržiču: Volivci imajo vedno prav

Predsednik NSi in minister za finance Andrej Bajuk je izrazil upanje, da bo Francu Kanglerju kot novemu mariborskemu županu uspelo ustvariti takšno koalicijo, ki bo uresničila napovedovane spremembe. Rezultate volitev v Tržiču pa je komentiral z besedami: "Volivci imajo vedno prav."

Tako Kangler kot njegov protikandidat Gregor Pivec, ki ga je podprla tudi NSi, sta se zavzemala za velike spremembe, ki jih Maribor pričakuje in si jih tudi zasluži, je dejal Bajuk.

V Tržiču pa so se volivci po njegovih besedah pač odločili. "V takšnem primeru je edino, kar lahko rečem: volivci imajo vedno prav," je rekel Bajuk. NSi je podprla dosedanjega župana in nekdanjega poslanca SDS Pavla Ruparja, medtem ko je po neuradnih rezultatih zmagal kandidat LDS Borut Sajovic.

Sicer pa se v rezultatih letošnjih lokalnih volitev po njegovem mnenju kaže "globoka želja po učinkoviti lokalni samoupravi". Sporočilo je, da moramo narediti še veliko več glede decentralizacije države in glede tega, da pridejo sredstva do ljudi, je dejali predsednik NSi.

Jelinčič: SNS pridobiva vedno več podpore

Predsednik SNS Zmago Jelinčič je dejal, da ima stranka po neuradnih izidih drugega kroga županskih volitev še enega župana, kar kaže na to, da stranka pridobiva med ljudmi vedno več podpore in zaupanja. Na Bledu je namreč po neuradnih rezultatih zmagal kandidat SNS Janez Fajfar. V Tržiču, kjer je SNS podprla županskega kandidata SDS Pavla Ruparja, pa se je po Jelinčičevem mnenju zgodilo pričakovano, še zlasti po zadnjih dogodkih.

V Tržiču se je po Jelinčičevih besedah zgodilo pričakovano, še zlasti po zadnjih dogodkih in zadnjih soočenjih. Rupar je res naredil nekaj napak, vendar je šlo v samem izhodišču za nepošteno, "nefair" igro, ki so jo igrali proti njemu, meni Jelinčič.

Sicer pa pri letošnjih lokalnih volitvah kot nekaj izredno slabega ocenjuje to, da je ustavno sodišče dovolilo, da liste tako močno sodelujejo na volitvah. Pri tem gre po njegovem mnenju za željo levih sil, da bi v Sloveniji uničili demokratično varianto večstrankarskega sistema.