Ljubljana - Nevladne organizacije Amnesty International Slovenije, Društvo Ključ - Center za boj proti trgovini z ljudmi, Društvo za nenasilno komunikacijo, Društvo SOS telefon, Društvo Ženska svetovalnica in Zavod Emma - Psihosocialna pomoč dekletom in ženskam, žrtvam nasilja so ob mednarodnem dnevu človekovih pravic, 10. decembru, pozvale predsednika vlade Janeza Janšo, naj slovenske oblasti čim prej sprejmejo sistemski zakon za preprečevanje nasilja v družini ter ukrepajo proti vsem oblikam nasilja nad ženskami in otroki, vključno z nasiljem na delovnem mestu in trgovanjem z ženskami in otroki.
NVO že petnajst let opozarjajo na potrebo po raziskavi nasilja nad ženskami ter na nujnost sprejetja sistemskega zakona, ki bi celovito urejal to področje, zagotavljal ustrezno pomoč žrtvam ter ukrepanje v primerih nasilja. Po njihovih podatkih je v Sloveniji najmanj vsaka peta ženska in deklica žrtev ene izmed oblik nasilja - to je več kot 200.000 žensk in deklet, so zapisali v sporočilo za javnost. Ob tem dodajajo, da so nekatere evropske države, na primer Avstrija in Španija, že sprejele celovit zakon za zaščito žrtev nasilja v družini, druge pa se na tovrstne spremembe šele pripravljajo.
NVO tudi opozarjajo, da je odbor Združenih narodov za ekonomske, socialne in kulturne pravice po obravnavi prvega poročila Slovenije o izvajanju obveznosti v okviru Mednarodnega pakta o ekonomskih, socialnih in kulturnih pravicah (MPESKP) izrazil zaskrbljenost nad dejstvom, da Slovenija nima ustreznih posebnih zakonskih mehanizmov za ukrepanje v primerih nasilja v družini, predvsem nasilja nad ženskami. Odbor je slovenske oblasti zato pozval, da sprejmejo ustrezno zakonodajo ter poskrbijo za izobraževanje državnih organov, predvsem sodnic in sodnikov.
Odbor je opozoril Slovenijo, da spolno nadlegovanje na delovnem mestu ni opredeljeno kot posebno kaznivo dejanje. Žrtev zato ni mogoče ustrezno zaščititi. Prav tako je izpostavil resnost problema trgovanja z ženskami in otroki. Slovenija je v primerih trgovanja z ženskami in otroki tako država izvora kot tudi tranzita in ciljna država. Odbor je izrazil obžalovanje, da kljub temu še vedno ne obstajajo ustrezna specifična zakonodaja in ukrepi za spopadanje s tem problemom. Slovenske oblasti je pozval k ukrepanju v primerih nasilja na delovnem mestu in trgovanja z ženskami in otroki, še piše v sporočilu.
NVO od 25. novembra do 10. decembra v treh evropskih mestih hkrati, Ljubljani, Antwerpnu v Belgiji in Utrechtu na Nizozemskem, izvajajo mednarodno akcijo z naslovom Ustavimo nasilje - pomagajmo ženskam pobegniti od nasilja. Začetek mednarodnih dni boja proti nasilju nad ženskami so v Mestni občini Ljubljana obeležili s simbolnim spustom rjuh z okna občinske zgradbe.