Klavora zavrnil pobudo ŠOS

Podpredsednik DZ Vasja Klavora je zavrnil pobudo ŠOS za podaljšanje roka zbiranja podpisov za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o visokem šolstvu.

Objavljeno
18. avgust 2006 18.16
Vasja Klavora (DeSUS)
Ljubljana - Očitek Študentske organizacije Slovenije (ŠOS), da predsednik državnega zbora ni upošteval njihove prošnje, naj podaljša rok za zbiranje podpisov v podporo zahtevi za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o visokem šolstvu do 15. septembra, ni utemeljen, je v pismu ŠOS ocenil podpredsednik DZ Vasja Klavora. Predsednik DZ pri določanju roka za zbiranje podpisov ni dolžan čakati na pripravljenost pobudnice za referendum, temveč je dolžan ta rok določiti čim prej, poudarja Klavora.

Predsednica ŠOS Saša Albreht je v četrtek pozvala Cukjatija, naj podaljša rok za zbiranje podpisov v podporo zahtevi za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona visokem šolstvu, ki jo je državni zbor sprejel 11. julija, ter da omogoči zbiranje podpisov v skladu z ustavo.

V odgovoru, ki ga je po pooblastilu predsednika državnega zbora Franceta Cukjatija podpisal podpredsednik Vasja Klavora, ki trenutno nadomešča predsednika, pojasnjuje: "V primeru, ko predsednik oceni, da je pobuda, vložena skladno z zakonom o referendumu in ljudski iniciativi, je dolžan določiti rok za zbiranje podpisov takoj oziroma najkasneje v treh dneh po prejemu pobude."
"Dovolite, da pojasnimo, da zakon o referendumu in ljudski iniciativi predsedniku DZ ne daje diskrecijske pravice za določanje dolžine roka za zbiranje podpisov v podporo zahtevi za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma, niti ne vsebuje določb o možnostih morebitnega podaljšanja zakonsko določenega 30-dnevnega roka," piše podpredsednik DZ.

Zahteva za razpis referenduma zahteva najmanj 40.000 podpisov volivcev

Klavora v današnjem pismu še pojasnjuje, da je predsednik državnega zbora rok za zbiranje podpisov v podporo zahtevi za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma določil v skladu z drugim odstavkom 21. člena zakona o referendumu in ljudski iniciativi, ki določa, da se zahteva za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma, podprta z najmanj štirideset tisoč podpisi volivcev, lahko vloži v tridesetih dneh od določitve roka za začetek zbiranja podpisov.

Po mnenju Klavore je neutemeljena tudi navedba Albrehtove, da je določitev obdobja zbiranja podpisov v času od 1. do 30. avgusta "protizakonito oziroma protiustavno" ter "nedemokratično in nelegitimno" dejanje predsednika državnega zbora, saj "zakon ne vsebuje določb o obdobjih, ki naj bi bila manj ugodna za zbiranje podpisov in zato roka za zbiranje podpisov v tem času ne bi bilo možno razpisati" . Klavora kot zavajajočo označuje tudi trditev predsednice ŠOS, da naj bi predsednik DZ s to odločitvijo nesporno vplival na potencialni izid referenduma.

Pravilno vložena pobuda predstavlja oviro za razglasitev in objavo zakona, in če bo vložena tudi zahteva za razpis referenduma, bodo zakon sprejemali volivci, ugotavlja podpredsednik DZ. Šele po odločitvi volivcev na referendumu bo zakon sprejet ali zavrnjen, vsako zavlačevanje s postopki zato odlaga sprejem in uveljavitev zakona, kar je treba upoštevati, še dodaja Klavora v odgovoru ŠOS.