Ljubljana – Koalicijske stranke enotno podpirajo zakon o RTV Slovenija in državljane pozivajo k glasovanju za vladni predlog, saj je pomemben vsak glas, je sporočilo z današnjega sestanka predsednikov in vodij poslanskih skupin povzel predsednik SLS in okoljski minister Janez Podobnik.
"Verjamemo, da bodo volivci v nedeljo zakon podprli. S tem bodo zaupali vladni koaliciji, ki je odgovorno predlagala spremembo tega zakona in zanj dvakrat dobila politično večino v državnem zboru," je odgovoril Podobnik na novinarsko vprašanje o posledicah morebitnega poraza vlade na referendumu. Poudaril je še, da so rešitve v zakonu evropske in omogočajo, da se "izrazijo veliki strokovni in drugi potenciali RTVS".
V izjavi novinarjem po sestanku v vladni palači je Podobnik dodal, da so na vrhu koalicije govorili tudi o sprejemanju proračunov za leti 2006 in 2007, spremembah zakonodaje na področju davkov in financ ter delu koalicije v prihodnjih mesecih, o čemer bodo v četrtek razpravljali tudi poslanci in vodstva štirih strank koalicije.
Predsednik NSi in finančni minister Andrej Bajuk je izrazil "trdno prepričanje", da je zakon o RTVS dolgoročno boljša rešitev od RTVS dosedanje. "Prepričani smo, da bo dobil zadostno podporo."
Tudi v DeSUS zakon enotno podpirajo in vabijo volivce, da glasujejo za, je dodal predsednik DeSUS in obrambni minister Karl Erjavec.
Predstavniki koalicije so zatrdili, da danes niso govorili o ustavnih spremembah na področju lokalne samouprave, kandidatih za člane uprave DARS in predlogu ministra za javno upravo Gregorja Viranta za spremembe volilne zakonodaje. Minister predlaga uvedbo absolutnega preferenčnega glasu, s katerimi bi imeli volivci odločilen vpliv na izvolitev poslanca, in ukinitev volilnih okrajev v sedanji obliki.
Podobnik je glede predloga dejal, da v tem trenutku to ni ključno politično vprašanje, ker ima koalicija pred seboj nekaj bistveno pomembnejših odločitev, na primer sprejem dvoletnega proračuna. Sicer pa se bo do Virantovega predloga v četrtek opredelil izvršilni odbor ljudske stranke, ki je doslej zavračala predvsem predloge o ukinitvi okrajev.
Vodja poslanske skupine NSi Alojz Sok je poudaril, da odločilen vpliv na izvolitev poslanca predvideva ustava, problemov v zvezi s tem pa v koaliciji ne pričakuje, "če hočemo spoštovati ustavo".
Karl Erjavec pa je že napovedal, da v DeSUS ne bodo podprli vseh rešitev iz Virantovega predloga, "zlasti ne tistega, ki ukinja okraje". Stranka sicer o tem vprašanju še ni razpravljala.
Glede spremembe ustave v smislu ustanovitve pokrajin je Podobnik izrazil upanje, da bi to lahko bila tema, o kateri bi lahko dosegli soglasje. O tem bodo sicer v četrtek razpravljali predsedniki vseh parlamentarnih strank.
Alojz Sok pa je ob pripravljenosti za pogovore o ustanovitvi pokrajin poudaril, da se je treba še pred tem dogovoriti o nalogah in financiranju pokrajin.