Ljubljana - Kolegij predsednika državnega zbora (DZ) je danes na pobudo koalicijskih poslanskih skupin dopolnil komisijo DZ za nadzor proračuna in drugih javnih financ še z enim članom iz vrst koalicijske Slovenske ljudske stranke. Ta zdaj šteje sedem članov - štiri iz vrst koalicijskih strank ter tri iz opozicije.
SLS je dobila mesto v komisiji
Takšnemu predlogu je nasprotoval vodja poslancev LDS Anton Rop, ki se mu zdi "normalno", da ima v nadzorni komisiji večino opozicija. Komisija namreč opravlja funkcijo nadzora, če pa bi imela v njej večino koalicija, pa bi opravljala vlogo zaščitnika vlade in preprečevala nadzor. Če bo imela v komisiji večino koalicija, jo lahko kar ukinete, je poslanske kolege opozoril Rop.
Predstavniki koalicijskih poslanskih skupin so na to odgovarjali, da poslovnik DZ, ki je bil sprejet v mandatu prejšnje koalicije, jasno določa, na kakšen način se formirajo delovna telesa. Jakob Presečnik (SLS) je nato predlagal, naj mesto v nadzorni komisiji zasede njihov poslanec, saj SLS doslej svojega predstavnika v tem delovnem telesu ni imela. Takšen sklep so podprli v SDS, NSi, SLS in DeSUS, nasprotovali pa so mu v LDS in SD.
Cvikl koaliciji predlaga ukinitev opozicije
"To ni evropsko niti demokratično in bo imelo velike negativne posledice, saj bo vlada razsojala o sami sebi," je prevladujoče število članov iz vrst koalicije komentiral predsednik danes reformirane komisije Milan M. Cvikl (LDS). "Gre za eminentno parlamenarno nadzorno funkcijo, ki jo v evropskih parlamentih običajno izvajajo opozicijske stranke," je vlogo parlamentarne komisije za nadzor proračuna pojasnil Cvikl.
Poleg Cvikla so v komisiji za nadzor proračuna še podpredsednica Breda Pečan (SD) ter člani Zvonko Černač (SDS), Ciril Testen (NSi), Vili Trofenik (LDS) in Rudi Veršnik (SDS). V skladu z sklepom kolegija predsednika DZ se jim bo zdaj pridružil še eden od poslancev SLS. "To pomeni, da nihče v Sloveniji z izjemo tistih, ki o tem odločajo, ne bo mogel nadzirati porabe več kot 3000 milijard tolarjev javnih sredstev," je ugotovil Cvikl. Vladajoči koaliciji zato predlaga, naj s spremembami ustave ukine še opozicijo.
Cvikl je prepričan, da koalicijske stranke opoziciji še ne morejo prevzeti predsedovanja komisiji, kljub temu pa se bo šele v naslednjih tednih odločil o tem, ali je v takem organu sploh smiselno delati in sodelovati.
Tanko: Komisija za nadzor proračuna dela slabo
Komisija DZ za nadzor proračuna in drugih javnih financ dela razmeroma slabo, kar pri nekaterih pomembnih odločitvah hromi delo DZ, je danes ocenil vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko. Za slabo delo je po Tankovih besedah odgovoren njen predsednik Milan M. Cvikl. Predsednik je namreč tisti, ki daje ton delu odbora, ki ga vodi. "In predsednik te komisije je tisti, ki daje zelo slab ton ter pripravlja sklepe, ki ne doživijo rešitev," je poudaril Tanko. Zato so kolegiju predsednika DZ dali pobudo, naj se sestava komisije, uredi v skladu s poslovnikom DZ.
Prihodnja sestava komisije za nadzor proračuna bo odvisna od odločitve kolegija, katerega seja se je začela opoldne, je povedal Tanko. Tanko je pri tem predlagal, naj se pri sestavi komisije upošteva razmerje poslanskih skupin v DZ. Spomnil je še, da so strokovne službe DZ predlagale liho sestavo odborov.
Znova se bodo lotili novele zakona o reviziji postopkov javnega naročanja
Prva naloga razširjene komisije bo ponovna obravnava predloga novele zakona o reviziji postopkov javnega naročanja. Komisija je zakonski osnutek sicer že obravnavala 27. junija, vendar pa ni sprejela nobenega predlaganega člena niti dopolnil h kateremu od obeh členov.
Zakon je zato ostal brez besedila, s tem pa niso bili izpolnjeni pogoji za obravnavo na izredni seji DZ, sklicani istega dne. Do tega naj bi prišlo zaradi izenačenega števila članov komisije iz vrst koalicije in opozicije.
Predsednik DZ France Cukjati je Cvikla ta teden pozval, naj komisija znova obravnava novelo. Ali in kdaj bo sejo sklical, se Cvikl še ni odločil, saj si s Cukjatijem še dopisujeta o poslovniških podlagah za sklic. "Ker smo predlog zakona enkrat že obravnavali, je dovolj podlage, da DZ ugotovi, da nima nobene vsebine," je poudaril Cvikl.
Ob tem je Cvikl spomnil, da je zakonodajno pravna služba DZ opozorila, da gre za nesistemski in neevropski zakon. Vodja poslanske skupine SDS Tanko pa je glede predloga na današnji novinarski konferenci povedal, da bo koalicija v kratkem pripravila rešitve, za katere upa, da bodo "požele podporo tudi v evropskem delu opozicije".