Koalicija soglasna o ustanavljanju pokrajin

Predsedniki in vodje poslanskih skupin koalicijskih strank so izrazili enotno podporo predlagani spremembi ustave v zvezi z ustanavljanjem pokrajin.

Objavljeno
16. marec 2006 22.21
Predsedniki in vodje poslanskih skupin koalicijskih strank so na sestanku vrha koalicije spregovorili o aktualnih zadevah
Ljubljana - Predsedniki in vodje poslanskih skupin koalicijskih strank so na današnjem sestanku obravnavali predlog za spremembo 143. člena ustave v zvezi z ustanavljanjem pokrajin in izrazili enotno podporo predlagani spremembi, so sporočili iz kabineta predsednika vlade. Po mnenju predstavnikov koalicijskih strank naj bi bilo s takšnim predlogom moč doseči ustrezno dvotretjinsko večino v državnem zboru in tako ustvariti pogoje za nadaljnji sprejem zakona, s katerim bodo pokrajine tudi dejansko ustanovljene ter določena njihova območja, sedeži in imena.

Protokol pripomogel k bolj usklajenemu delovanju poslancev koalicije

Na vrhu koalicije so obravnavali tudi poročilo o izvajanju protokola koalicijskih poslanskih skupin, ki postopkovno ureja način medsebojnega sodelovanja koalicijskih strank v državnem zboru in so ga vodje poslanskih skupin podpisali 21.3.2005. Ugotovili so, da je ta pripomogel “k bolj usklajenemu delovanju poslancev koalicije pri sprejemanju zakonov, aktov kot tudi vseh drugih odločitev, ki so predmet koalicijske pogodbe, kakor tudi tistih, ki niso njen predmet”. Izmenjali pa so tudi stališča in izkušnje pri izvajanju samega protokola ter se dogovorili za še tesnejše in pravočasno medsebojno koalicijsko usklajevanje, enoten nastop, dosledno spoštovanje veljavnega protokola in izvajanje koalicijske pogodbe, je bilo še zapisano v sporočilu za javnost.

Predstavniki koalicijskih strank so spregovorili tudi o prevzemu evra, izpolnjevanju konvergenčnih kriterijev in položaju Slovenije znotraj Evropske unije.

SLS: Poslanci smo bili označeni z različnimi barvami

Kot je po sestanku novinarjem dejal Josip Bajc (SLS), so največ časa namenili realizaciji protokola koalicijskih poslanskih skupin, odnosu vlade do DZ in DZ do vlade, pa tudi o sodelovanju ministrov oz. predstavnikov ministrstev pri delu DZ. Kar nekaj kritike je letelo tako na vladno stran kot na stran poslancev - dobili so sezname najbolj pomembnih glasovanj v DZ, "poslanci smo bili označeni z različnimi barvami, največ pa je bilo rdeče barve, s katero so bili označeni poslanci DeSUS". Ugotovili pa so, da noben od pomembnih zakonov zaradi posamezne koalicijske stranke ni padel, je dejal Bajc.

Uskladili smo se glede spremembe ustave, ki je potrebna za ustanovitev pokrajin. V najkrajšem možnem času naj bi šel na ustavno komisijo predlog spremembe 143. člena ustave. Dvotretjinska večina, ki je potrebna za sprejetje te spremembe, je zagotovljena,” je dejal Bajc. Podporo sta že obljubili tako LDS kot SD, meni pa, da tudi SNS ne bo nasprotovala.

NSi: Treba je bolj soočiti različne poglede in mnenja na posamezne zakone

Tudi vodja poslanske skupine NSi Alojz Sok je poudaril, da so na sestanku precej časa namenili protokolu, tudi v povezavi z vloženima vetoma državnega sveta na zakon o odpravljanju posledic dela z azbestom in novelo zakona o vojnih veteranih. Poudarili so, da se je treba ob nekaterih zakonskih predlogih morda zadržati dlje časa in bolj soočiti različne poglede in mnenja na posamezne zakone, je dejal Sok.

DeSUS: Koalicija deluje dobro, so pa še rezerve

Po besedah ministra za obrambo in predsednika DeSUS Karla Erjavca so ugotovili, da koalicija deluje dobro, so pa še rezerve, da bi lahko delovali še bolje. Pogledali bodo, kako bi lahko dosegli še večjo učinkovitost znotraj koalicije. Pri ponovnem glasovanju o zakonu o azbestu in noveli zakona o vojnih veteranih bodo v DeSUS "po vsej verjetnosti" oboje podprli, "ker se nam zdi, da je to potrebno", je dejal Erjavec.

Na novinarsko vprašanje, ali je bila DeSUS glede na to, da poslanci te stranke večkrat nasprotujejo vladnim predlogom, opozorjena, da se mora kot koalicijska partnerica "lepše vesti", je Erjavec odgovoril, da je predsednik vlade Janez Janša opozoril vse stranke, tudi SDS. O Partnerstvu za razvoj danes niso govorili, pač pa naj bi prišlo na vrsto na naslednjem sestanku, je dejal Erjavec.

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko pa je povedal, da se bo koalicija potrudila, da bosta tako zakon o odpravljanju posledic dela z azbestom kot novela zakona o vojnih veteranih ponovno potrjena.

Na sestanku se niso pogovarjali o domnevnem odstopu ministra za razvoj Jožeta P. Damijana. Kot je znano, v medijih krožijo neuradne informacije, da naj bi razhajanja glede nadaljnje lastniške strukture Nove Ljubljanske banke botrovala razmišljanju Damijana o odstopu. "Tega ne morem komentirati," je na vprašanje, ali so navedbe medijev o njegovem odstopu resnične, dejal minister Damijan, ki se danes mudi v Bruslju. Več v novici “Bo Damijan res odstopil?”.