Ljubljana – Irska je kršila ustanovno listino Evropske unije s tem, ko je zaupala izvedbo storitev pošti brez predhodne objave, je v svojem mnenju, ki ga je predlagala v sprejem evropskemu sodišču, zapisala generalna pravobranilka evropskega sodišča Christine Stix-Hackl 14. septembra letos. Nekaj dni pozneje pa je enako ocenila tudi oddajo nujnih zdravstvenih prevozov, prav tako na Irskem. "Za Slovenijo je to mnenje zelo pomembno. Če bo evropsko sodišče sledilo predlogu svoje pravobranilke, bo to pomenilo, da so vse koncesije, podeljene pri nas po vstopu v EU, nezakonite, saj zanje ni bilo javnega razpisa," je pojasnil dr. Aleksij Mužina, ki je doktoriral prav s področja koncesij.
Gre za primera C-507/03 in C 532/03, ki obravnavata tožbo evropske komisije proti Irski. Irsko ministrstvo za socialno varstvo je v prvem primeru brez predhodne javne objave (v naših razmerah razpisa) že leta 1992 podpisalo pogodbo z irsko pošto An Post, na podlagi katere lahko upravičenci do socialne pomoči dvigujejo socialno pomoč samo na okencih te poštne družbe. Pri drugem podaljšanju pogodbe, ki ga je irsko ministrstvo hotelo izvesti leta 1999, ravno tako brez predhodne javne objave, je intervenirala evropska komisija. Dosegla je razveljavitev pogodbe, sprožila pa je tudi tožbo proti Irski pred evropskim sodiščem, saj je menila, da je oddaja tovrstnih storitev brez predhodne objave v nasprotju z obveznostmi po ustanovni listini EU.
Dolžnost članic EU je, da sklepajo javne pogodbe tako, da se izognejo kakršnikoli diskriminaciji med ponudniki storitev, to pa lahko zagotovi predhodna objava oziroma javni razpis. Čeprav so bile nekatere države v postopku na strani Irske, je generalna pravobranilka, kot smo napisali v začetku, predlagala sodišču v sprejem razsodbo, s katero je dala prav evropski komisiji. Mnenja generalnega pravobranilca, ki je organ sodišča, za sodišče sicer niso zavezujoča, praviloma pa jih sprejme.
Več preberite v sredinem tiskanem Delu.