Ljubljana - Zdravniška zbornica Slovenije (ZZS) je zaradi razprav o privatizaciji zdravstva na današnji novinarski konferenci opozorila na ločevanje med zdravniki koncesionarji in zasebniki. Zdravniki koncesionarji niso zasebni zdravniki in so del javnega zdravstva, njihovi bolniki pa ne plačujejo storitev, ki jih krije obvezno zdravstveno zavarovanje. Na drugi strani pa zasebni zdravniki niso del javne zdravstvene mreže, njihovi bolniki pa so samoplačniki, je povedala predsednica odbora za zobozdravstvo pri ZZS Sabina Markoli.
Po mnenju zbornice je treba ločevati tudi med privatizacijo gradenj in privatizacijo storitev. Privatizacija gradenj je namreč investiranje zasebnega kapitala v nove javne zdravstvene prostore ali v obnovo starih prostorov. Zasebni zdravniki poudarjamo, da ni treba iskati investitorjev od zunaj, investicije lahko izvedemo sami, je dejala Markolijeva.
Tu gre predvsem za primarni nivo. Po podatkih zbornice si je moralo namreč kar 45 zasebnikov urediti lastne prostore. Od leta 1992, ko je bila uveljavljena možnost zasebne dejavnosti, so zdravniki zagotovili okoli 600 novih ordinacij. Vrednost investicij je ocenjena na 12 milijard tolarjev, je še povedala Markolijeva.
Pri privatizaciji storitev pa gre "v bistvu za delo brez koncesije", ki se izvaja že sedaj, ko zdravniki nimajo koncesij. Zasebni zdravniki nasprotujejo privatizaciji na " divji način", kar bi pomenilo, da bi lahko lastniki kapitala "pokupili" javne zdravstvene zavode in zato dobili na svoja podjetja koncesije za izvajanje storitev. Zato se zdravniška zbornica zavzema za to, da je nosilec koncesije zdravnik oz. zobozdravnik. Zgodilo se je namreč že, da je gradbeno podjetje dobilo koncesijo za stomatološko protetiko na sekundarnem nivoju, je pojasnila predsednica odbora za zobozdravstvo pri ZZS.
To pomeni, da tudi če bi zdravnik zapustil določeno organizacijo, bi koncesija ostala njemu, saj bi se glasila na njegovo ime. "Dogaja se namreč, da se koncesija podeljuje tudi tistim, ki sami ne izvajajo dejavnosti. Na primer zobotehnikom za zobozdravstvo in optikom za okulistiko, kar vsekakor ni prav," je povedal predsednik regijskega odbora zasebnikov ZZS Franc Šuta . Nosilec koncesije naj bo zdravnik, je še dodal.