Korošci zahtevajo nočno dežurstvo

Župani opozarjajo na slabšo varnost pri jezu na HE Golica, kršitve zakona in nedoslednosti centra za obveščanje v Celju.

Objavljeno
16. avgust 2012 17.30
oba*prometna nesreča
Mateja Celin
Mateja Celin
Muta – Župani koroških občin, pripadniki civilne zaščite ter regijski svet gasilskih zvez zahtevajo od države, da ponovno uvede 1. julija ukinjeno nočno dežurstvo v Regijskem centru za obveščanje v Slovenj Gradcu. Najbolj jih skrbi sprememba v sistemu opazovanja jezu na hidroelektrarni Golica, o kateri menijo, da ogroža 50.000 ljudi.

Ukinitve nočnih dežurstev v šestih centrih za obveščanje (Murska Sobota, Ptuj, Trbovlje, Novo mesto, Postojna in Slovenj Gradec) po zagotovilih ministrstva za obrambo uporabniki, ki bodo poklicali na številko 112, ne bodo čutili, vendar na Koroškem ugotavljajo nasprotno. V občini Muta so opozorili, da je prejšnji organizacijski sistem vključeval tudi pripravljenost na odzivanje na nesreče na širših območjih vodnega zajetja Golica na avstrijskem Koroškem, ki ga po navedbah podpisnikov protestnega pisma niso prenesli v Center za obveščanje Celje, saj alarmna naprava ponoči z njim sploh ni povezana. Koroški župani zato od ministrstva za obrambo v 14 dneh zahtevajo pisni odgovor na vprašanje, kdo bo odgovoren za morebitne posledice, če se jez poškoduje, in opozarjajo, da bo, če jez popusti, zaradi prepoznega obveščanja ob poplavnem valu ogroženih približno 50.000 ljudi.

Težave zaradi slabe pokritosti s signalom GSM

Opozarjajo tudi na druge težave v novem sistemu organizacije regijskih nočnih dežurstev. Komunikacijska infrastruktura med centri za obveščanje ni povezana, iz Celja v Črno in Mežico pa je sploh ni, zato operater iz Celja ponoči prek repetitorskega omrežja radijskih zvez ZA-RE sploh ne morejo komunicirati z operativci v omenjenih krajih. »Reševalnim enotam predlagajo, naj s centri za obveščanje komunicirajo po zasebnih mobilnih telefonih, čeprav smo vzpostavili učinkovit sistem zvez, za katerega je bilo namenjenega veliko denarja in časa za usposabljanje za delo z njim,« je poudaril predsednik sveta Koroške regije Franc Šilak. Prav v Mežici in Črni pa je pokritost s signalom GSM okrnjena, zato župani opozarjajo pristojno ministrstvo, da je takšen način obveščanja zelo nezanesljiv, saj so lahko komunikacijske ovire v primeru nesreč življenjskega pomena.

Težave lahko nastanejo tudi zaradi neusposobljenosti zaposlenih za delo z različnimi tipi naprav v drugem centru, kjer prevzemajo klice v sili, operaterjem pa sta se razširila območje in obseg dela. Opozarjajo tudi na narečne posebnosti, ki bi lahko povzročile težave pri komunikaciji.

Župani pozivajo poslance k sklicu izredne seje

Ministrstvo po mnenju županov s premestitvijo nočnega dežurstva v Celje krši tudi zakon o javnih uslužbencih, ki določa, da je premestitev zaradi delovnih potreb dopustna le, če novi kraj opravljanja dela od prejšnjega ni oddaljen več kot 70 kilometrov oziroma ne več kot eno uro vožnje z javnim prevozom.

Reorganizaciji dela centrov za obveščanje nasprotujejo tudi pripadniki regijskega sveta gasilskih zvez Koroške, ki so protestno pismo poslali ministru Alešu Hojsu, koroški župani pa menijo, da gre za novo v vrsti načrtnih slabitev regije, ki jo država izvaja z ukinjanjem regijskih institucij, ob ukinitvi nočnega dežurstva pa se je za Korošce povečala nevarnost v primeru nesreč, zato pozivajo oba koroška poslanca ter državnega svetnika, naj v odborih in komisijah državnega zbora in državnega sveta skličejo izredne seje na temo reorganizacije centrov za obveščanje.