Križnar prihaja domov

Tomo Križnar, ki so ga na podlagi pomilostitve sudanskega predsednika Al Baširja izpustili iz zapora v El Fašerju, je že priletel v Kartum, na brniško letališče pa naj bi prispel v torek dopoldne.

Objavljeno
04. september 2006 23.29
Posebni odposlanec predsednika Janeza Drnovška za Darfur Tomo Križnar
Ljubljana/Kartum - Toma Križnarja so na podlagi pomilostitve sudanskega predsednika Omarja al Baširja izpustili iz zapora v sudanskem El Fašerju. "Ko po toliko pekla in trpljenja, ki sem ga videl najprej na uporniški strani, nato pa tudi v zaporu, enkrat zagledaš luč na koncu tunela ... To so stvari, za katere se je vredno potruditi in potrpeti," je za Radio Slovenija danes, le dobro uro po izpustitvi iz zapora, povedal Tomo Križnar, ki naj bi na Brnik prispel v torek dopoldne.

Glede novic, da naj bi se mu v zaporu v zadnjih dneh poslabšalo zdravstveno stanje, je Križnar za radio povedal, da ima res težave s sluhom, potem ko mu je v desno uho zlezla neka žuželka, poleg tega ga muči granulom, dobil pa je tudi amebe. "Toda na to sem se že kar navadil," je dodal.

Križnar bi rad zaseženo opremo nazaj

"Rad bi ostal, dokler mi ne vrnejo posnetkov, ki mi pripadajo," je zvečer po telefonu iz sudanske prestolnice Kartum povedal Tomo Križnar. Kot je zatrdil, zaseženega fotografskega in filmskega materiala ni posnel nelegalno, ampak "s podpisom in voljo dr. Radže in Minija Minavija, upornikov, ki sedita v kartumski vladi".

Kdaj se bo vrnil v Slovenijo, zato v pogovoru ni mogel z gotovostjo potrditi. "Uradni mlini, ki bodo mleli mojo prošnjo za vrnitev osebnih stvari - ne govorim samo o kameri, predvsem mislim posnetke - se odprejo zjutraj. Nič ne morem reči," je povedal Križnar.

Obenem je tudi napovedal, da se bo v Sudan še vrnil. Kot je pojasnil, ima Sudan rad iz študijskih let, doslej pa ga je obiskal kar devetkrat. Celo v zaporu, kjer so bile razmere "kolonialne, britanske in začinjene z arabskimi metodami zastraševanja" je bil srečen - med ljudmi, ki tako zelo spoštujejo drug drugega in živijo po načelih, da je vsak človek božji. "Zato se želim vrniti, takoj ko bo spet mogoče. Želim delati na tem, da se v tej deželi doseže mir," je poudaril Križnar.

Na poti v Kartum

Križnar se je po odhodu iz zapora v El Fašerja v spremstvu svojega uradnega odvetnika Mohameda Mahdžuba odpravil v urad guvernerja Severnega Darfurja, kjer so mu izdali dovoljenje za odhod v Kartum, so še pojasnili na Radiu Slovenija.

Predsednikov svetovalec za zunanjo politiko Ivo Vajgl je pojasnil, da se je s Križnarjem danes okoli 14. ure po srednjeevropskem času osebno pogovarjal po telefonu, pri čemer mu je ta povedal, da se ravno vkrcava na letalo za sudansko prestolnico Kartum, na katerem ga že čaka Blekić.

Dernovšček: Križnar predvidoma v torek dopoldne že v Sloveniji

Križnar je nato z letalom okrog 19. ure po srednjeevropskem času prispel v Kartum, kjer ga je sprejel konzul na slovenskem veleposlaništvu v Kairu Andrej Dernovšček. V njegovem spremstvu bo poletel v Frankfurt, od tam pa na Brnik, kamor naj bi prispel v torek dopoldne.

Kot je pojasnil Dernovšček, so letalske karte do Frankfurta v Nemčiji že kupljene. Za pričakovano vrnitev preko Kaira se niso odločili zato, ker ne želijo tvegati morebitnih zapletov na ne-schengenski meji oziroma meji države, ki ni članica Evropske unije.

Če bi bil potreben zdravnik ...

O Križnarjevem zdravstvenem stanju in počutju je generalni direktor direktorata za mednarodno pravo na slovenskem zunanjem ministrstvu Andrej Šter povedal, da je bilo njegovo psihično počutje vedno boljše, ko se je bližala izpustitev iz zapora v El Fašerju. "To ne pomeni, da je bil prej v slabem psihičnem stanju," je dodal Šter.

Kot je še pojasnil Šter, ima Križnarjev odvetnik Mahdžub nalogo – pri te finančna sredstva niso vprašanje –, da mora zanj poskrbeti v času, ko bo moral še ostati v El Fašerju. Za primer, če bi bilo treba obiskati zdravnika ali nabaviti zdravila.

Postopki še niso končani

Sodišče v El Fašerju je Križnarja, ki je v Sudan vstopil brez vizuma, 14. avgusta obsodilo na dve leti zapora zaradi nelegalnega vstopa v državo, vohunjenja in lažnih navedb o sudanski vladi in sudanskem ljudstvu. Odredilo je tudi zaplembo premoženja, ki ga je imel Križnar pri sebi, in plačilo denarne kazni v znesku okoli 2000 evrov. Križnar je bil v priporu v Sudanu od 20. julija.

Da je sudanski predsednik al Bašir podpisal ukaz o Križnarjevi pomilostitvi, se je izvedelo v soboto. Kot je pojasnil Šter, je al Bašir Križnarju odpustil služenje izrečene kazni, ni pa ga tudi oprostil obtožb. To pomeni, da je izpuščen, naš odvetnik pa se bo še naprej trudil, da mu odpustijo že plačano globo in da mu vrnejo zaseženo imetje - računalnik, satelitski telefon in digitalno kamero -, je v nedeljo dejal Šter.

Tudi v Evropskem parlamentu o usodi Križnarja

Poslanka Evropskega parlamenta Romana Jordan Cizelj (EPP/SDS) je danes na plenarnem zasedanju v Strasbourgu v okviru enominutnih uvodnih nagovorov poslancev kolegom predstavila usodo Slovenca Toma Križnarja. Ob tem je članice EU pozvala, naj sudanski Darfur še naprej ostane deležen njihove pozornosti, še zlasti z vidika kršenja človekovih pravic in humanitarne krize.