Lipič iz vojske v diplomacijo

Generalmajor Ladislav Lipič se je odločil, da bo zapustil Slovensko vojsko in se posvetil diplomaticiji. Zanikal je, da odhaja zaradi nesporazumov s Karlom Erjavcem.

Objavljeno
28. april 2006 23.25
Ljubljana - Minister za obrambo Karl Erjavec bo do poletja zamenjal načelnika generalštaba Slovenske vojske, generalmajorja Ladislava Lipiča, ki je v generalštabu od decembra 2000, njegov načelnik pa je postal marca 2001. Kot poroča današnji Dnevnik, ki je to izvedel iz "zanesljivih virov", naj bi Lipič postal veleposlanik na Madžarskem. Možni kandidati za Lipičevega naslednika naj bi bili brigadirja Alojz Šteiner in Tone Krkovič ter kapitan Renato Petrič.

Do zamenjave naj bi prišlo na Lipičevo željo, ki so mu med tem že pripravili vse potrebno, da bo lahko najkasneje konec leta imenovan za veleposlanika, predvidoma na Madžarskem. Omenjeni časnik ob tem omenja dogovor o odhodu Lipiča iz vojske v diplomacijo, do katerega naj bi prišlo na rednem kolegiju obrambnega ministra Karla Erjavca ta teden. V vrstah poklicnih diplomatov so ti načrti povzročili nemalo zgražanja, saj Lipič ne le, da nima nobenih diplomatskih izkušenj, ampak je tudi aktivna vojaška oseba z najvišjim činom v državi, navaja Dnevnik neimenovani diplomatski vir.

Lipič: Odločil sem se že leta 2001

Lipič je nocoj v Lendavi ob 15. obletnici osamosvojitvene vojne povedal, da je odločitev o odhodu z načelniške funkcije pravzaprav sprejel že leta 2001. "Takrat smo si zadali nekatere temeljne cilje, za katere menim, da so doseženi. Mislim, da je sedaj pravi čas, da nekdo drug nadaljuje delo po novem srednjeročnem planu, ki smo si ga zadali," je dejal Lipič in zanikal, da bi bili razlog takšne odločitve nesporazumi med njim in ministrom za obrambo Karlom Erjavcem.

Dnevnik namreč trdi, da odnosi ministra Erjavca in Lipiča že dolgo niso na "najvišji" ravni, še posebno po lanskem marcu, ko je minister načelnika generalštaba imenoval za vodjo projekta Provoj - profesionalizacija Slovenske vojske, saj naj bi po ministrovem mnenju ta projekt tekel prepočasi. Minister naj bi pričakoval tudi večjo podporo načelnika generalštaba v "medijski bitki" za napotitev vojakov v Irak, še domneva časnik.

"Z ministrom Erjavcem vseskozi odlično sodelujeva. Med nama ni bilo nikoli nobenega spora. V Slovenski vojski smo imeli vselej popolno strokovno avtonomijo," je dejal Lipič. Dodal je, da bo natančni datum njegovega odhoda s funkcije načelnika generalštaba SV verjetno znan že do konca maja. Na vprašanje, kje bo nadaljeval delo, pa je odgovoril, da je "še kar nekaj časa za razmislek".

Znani tudi najverjetnejšo nasledniki

Časnik kot "najmočnejšega kandidata" za Lipičevega naslednika na položaju načelnika generalštaba Slovenske vojske omenja direktorja štaba brigadirja Alojza Šteinerja. "Med kandidati se skoraj tradicionalno pojavlja tudi brigadir Tone Krkovič, prvi poveljnik specialne brigade Moris, in kapitan Renato Petrič, zdaj poveljnik poveljstva sil," še trdi omenjeni časnik.

V Slovenski vojski so bili v preteklem obdobju, pod vodstvom Lipiča, izpolnjeni temeljni pogoji za kakovosten prehod v poklicno in profesionalno vojsko. V obdobju "Lipiča" pa je Slovenija postala članica zveze Nato in Evropske unije. Slovenska vojska je izpolnila tudi večino ciljev za uspešno transformacijo v vojaške strukture evroatlantskega zavezništva in EU, so še sporočili iz ministrstva za obrambo. Ob tem so zapisali, da je Lipič že večkrat poudaril, da je dolžnost prvega poveljnika vojske tako delovno intenziven položaj, da je na tej dolžnosti potrebno po določenem času tudi razmišljati o spremembah.