Manj ugodnosti po izteku mandata

Po sprejetem odloku o funkcionarskih plačah se slednjim napovedujejo tudi manj ugodna nadomestila po prenehanju njihove funkcije.

Objavljeno
03. februar 2006 20.34
Minister Gregor Virant in državni sekretar Roman Rep
Ljubljana – Poleg novih plač po noveliranju zakona o sistemu plač v javnem sektorju in sprejetem odloku o funkcionarskih plačah se slednjim napovedujejo tudi manj ugodna nadomestila po prenehanju njihove funkcije. Na tiskovni konferenci, ki sta jo pripravila minister Gregor Virant in državni sekretar Roman Rep, je v programu ministrstva za javno upravo tudi zakon o funkcionarjih, s katerim nameravajo skrajšati čas prejemanja nadomestila po prenehanju funkcije in tudi uzakoniti določbe, ki bodo preprečevale zlorabe pri prejemanju nadomestil. Večji del funkcionarjev je zdaj vezan na sistemsko rešitev za poslance in so lahko nadomestilo plače prejemali še eno leto, v izjemnih primerih (doseganje možnosti za upokojitev) pa celo dve leti.

Med zakonskimi projekti ministrstva je še noveliranje zakonov o parlamentarnih volitvah, zakona o referendumu in ljudski pobudi in o volilni kampanji. Medtem ko je novela zakona o volitvah v državni zbor že v večjem delu usklajena, se o referendumskem zakonu še usklajujejo. Kot je dejal minister Virant, gredo predlagane rešitve v smeri odgovornejšega odnosa do instituta referenduma in racionalizacije, ne bodo pa znižani standardi neposredne demokracije. Pri noveliranju zakona o volilni kampanji, besedilo šele nastaja, pa bodo upoštevali tudi priporočila računskega sodišča o odpravi pomanjkljivosti, nedorečenosti in neusklajenosti zakonskih norm o reviziji. Ministrstvo za letos načrtuje tudi sprejem 18 podzakonskih predpisov.

Po Virantovih besedah si bodo prizadevali za eno odstotno zmanjšanje števila zaposlenih v državni upravi (180 ljudi) in za sklenitev kolektivne pogodbe za javni sektor, da bi poleg vrha, direktorjev javnih zavodov in funkcionarjev tudi plače vseh okrog 150.000 zaposlenih v javnem sektorju začeli izplačevati po novem zakonu. Kot je dejal, je vlada pri dogovarjanju z reprezentativnimi sindikati ob zagotovilu, da se plače javnim uslužbencem ne bodo znižale, pripravljena na kompromise, ne more pa privoliti v povečanje mase za plače.

Več v sobotni tiskani izdaji Dela