Ljubljana - Na ministrstvu za šolstvo in šport so "neprijetno presenečeni nad še enim neodgovornim dejanjem" strokovnega sveta za splošno izobraževanje, ki tudi v četrtek ni sprejel nobenega predloga meril za izbiro kandidatov za vpis v srednje šole z omejitvijo vpisa, je na današnji novinarski konferenci dejal minister Milan Zver. Svetu bo zato dal še eno možnost, da "sprejme neko odločitev", na podlagi katere bo minister nato določil merila. V ponovno odločanje mu bo poslal "izpeljanko predlogov", ki jih je obravnaval v četrtek.
"Ne bi se smelo dogajati, da se tako strokovno kompetentni ljudje ne morejo odločiti ne za en ne za drug model in da nenehno predlagajo rešitve, za katere je že vnaprej jasno, da ne bodo dobili potrebne večine," je dejal minister.
Odločitev naslednji teden?
Po njegovi presoji je svet ravnal nezakonito in postopek sprejemanja meril postavil v negotov položaj. Zato pričakuje, da bo opravil z zakonom predpisano nalogo in da bo odločitev sprejel še pred počitnicami, saj morajo biti merila znana še pred začetkom šolskega leta. Svet ima dovolj časa za to prihodnji teden, meni Zver.
V nasprotnem primeru bo odgovornost prevzel nase, kar pomeni, da bo bodisi ostalo pri sedaj veljavnih merilih ali da bo sam odločil v skladu z interesi otrok. Prepričan je sicer, da "ne bo v poziciji, v kateri bi sam sprejel merila brez predloga strokovnega sveta".
Minister bo vztrajal pri merilih, ki jih je strokovnemu svetu predlagal zavod za šolstvo ob manjših dopolnilih ministrstva. Po njih se bo pri izbiri kandidatov v primeru omejitve vpisa upoštevalo zaključne ocene obveznih predmetov 7., 8. in 9. razreda osnovne šole ter ocene splošnega uspeha v teh razredih.
V primeru, da bi na spodnji meji več kandidatov prejelo enako število točk, bi o vpisu odločal uspeh na nacionalnih preizkusih znanja iz maternega jezika in matematike, v kolikor bi učenci na to pristali. Če bi tudi po tej izbiri obstajalo več kandidatov z enakim številom točk, bi v tretjem krogu šole same določile kriterij za vpis.
Ta predlog je po ministrovem prepričanju konceptualno smiseln, v skladu z zakonom ter kompromisen, ker ne ruši koncepta nacionalnega preverjanja znanja in hkrati uvaja eksternost.
Gaber za upoštevanja zunanjega preverjanja
Poslanec LDS in bivši šolski minister Slavko Gaber je v parlamentarno proceduro vložil predlog novele zakona o osnovni šoli, s katero naj bi omogočili upoštevanje rezultatov zunanjega preverjanja znanja pri vpisu v srednje šole. Na današnji novinarski konferenci je med drugim pojasnil, da se je za to odločil, ker je prišlo v razpravah o vpisnih pogojih do trditev, da strokovni svet nima zakonske podlage za predlog ministru, da se pri vpisu ob šolskih ocenah in tekmovanjih šteje tudi zunanja ocena.
V razpravah strokovnega sveta se je po Gabrovih navedbah že večkrat pokazalo kot prevladujoča volja, da bi v Sloveniji v bodoče imeli kombinirano sestavljene pogoje za vpis na srednje šole; po eni strani naj bi štela in bila prevladujoča notranja ocena, ob njej pa bi upoštevali tudi visoke dosežke na tekmovanjih ter rezultate zunanjega preverjanja. V obeh komisijah strokovnega sveta, za osnovo šolo in za srednjo šolo, je bil takšen predlog že potrjen, je dejal.
Z zakonskim predlogom želijo tako dati nedvomno zakonsko podlago za to, da bi bil sprejet sistem, ki je deležen podpore na več ravneh, pri svetovalnih delavcih, obeh komisijah strokovnega sveta, društvu pedagogov, svetih staršev ljubljanskih šol ter sindikata vzgoje in izobraževanja.
"Smisel zakona, ki pravi, da minister lahko sprejme le takšna merila, kakršna mu predlaga strokovni svet, ni v tem, da minister strokovnemu svetu naloži, kakšna morajo biti ta merila, ampak je prav nasprotno v tem, da strokovni svet po svoji presoji na podlagi strokovno utemeljenih predlogov, ki jih pripravijo službe ministrstva, ministru pove, kakšni naj ti pogoji bodo," je dejal Gaber. Morebitna odločitev ministra, da sam sprejme ta pravila, pa bi bila po njegovem mnenju v nasprotju z zakonom.