Ministri začeli obisk na Idrijskem

Vlada je obisk v goriški statistični regiji začela že danes, ko so se nekateri ministri mudili na Idrijskem in Cerkljanskem.

Objavljeno
18. april 2006 20.51
Ljubljana - Vlada je obisk v Goriški statistični regiji začela že danes, ko so se nekateri ministri mudili na Idrijskem in Cerkljanskem. Premier Janez Janša in minister z gospodarstvo Andrej Vizjak sta tako obiskala družbo Kolektor Group, ki je največji svetovni proizvajalec komutatorjev. Janša je ob obisku dejal, da je prijetno obiskati uspešno podjetje, ki je dokazalo da je mogoče biti s pravilno razvojno strategijo in dobrim vodenjem konkurenčen tudi v zaostrenih svetovnih pogojih.

Predsednik vlade Janša je ob obisku idrijskega koncerna, ki je z okoli 2000 zaposlenimi lani ustvaril 42 milijard tolarjev prihodkov, poudaril, da Kolektor Group pomembno prispeva tudi pri razvoju Idrije, saj bi bilo to območje sicer še bolj demografsko ogroženo.

Janša in Vizjak sta si v spremstvu vodstva koncerna Kolektor Group in idrijskega župana Damjana Krapša ogledala tudi proizvodno halo. Ob tem je Vizjak dejal, da mora vlada mnenje idrijskega koncerna in podobnih uspešnih podjetij upoštevati, če hoče povečati konkurenčnost slovenskega gospodarstva.

Vodstvo Kolektorja je premieru in gospodarskemu ministru predstavilo svoje težave in rešitve. Tako so npr. gostoma posredovali predloge za uvajanje bolj fleksibilnega delovnega časa in manjšo davčno obremenitev slovenske delovne sile, ki dela v tujini, izpostavili pa so tudi pomembnost aplikativnih raziskav v povezovanju znanosti in industrije ter težave s t. i. Keltiko, je povedal predsednik idrijskega koncerna Stojan Petrič. Kot je povedal, si želijo, da bi bila prometna povezava Idrije z notranjostjo Slovenije čim prej in čim bolje urejena.

Država bo v naslednjih letih namenila bistveno več denarja za vzdrževanje in posodabljanje mreže državnih cest kot v preteklih letih, ko so bile državne ceste in železniška infrastruktura zapostavljene, je obljubil Janša. EU v naslednji finančni perspektivi namenja okoli 700 milijonov evrov za infrastrukturo, kar bo Slovenija izkoristila, je zatrdil.

Prav s prometnimi težavami pa bodo predstavniki lokalnih skupnost in gospodarstva seznanili tudi ministra za promet Janeza Božiča, ki bo drevi obiskal idrijsko občino.

Bolnico Franja bodo za javnost odprli predvidoma 1. maja

Minister za okolje in prostor Janez Podobnik je danes v spremstvu strokovnjakov in predstavnikov lokalnih oblasti obiskal poškodovano območje partizanske bolnice Franja v Dolenjih Novakih pri Cerknem. Kot je povedal, so se dogovorili, da bo ministrstvo v sodelovanju z občino Cerkno prispevalo prva interventna sredstva za vzpostavitev pogojev, da bodo bolnico Franja lahko 1. maja odprli za javnost. Po Podobnikovi oceni bo vrednost sanacije znašala med 20 in 30 milijonov tolarjev.

Podobnik si je poškodovano območje bolnice Franja ogledal skupaj s strokovnjakom za plazove Miho Ribičičem, lokalnimi geologi, ki dobro poznajo strmo pobočje nad bolnico, predstavniki ministrstva za kulturo in občine Cerkno ter vodstva idrijskega mestnega muzeja.

Okoljski minister je izpostavil velik pomen partizanske bolnice Franja, ki nosi ime po zdravnici dr. Franji Bojc Bidovec in je delovala v letih 1943-45, kot enkratnega spomenika človečnosti med drugo svetovno vojno. Zato bo vlada, pravi Podobnik, storila vse, da bodo zavarovali brežine, za katere se je izkazalo, da so lahko morebitna nevarnost za obiskovalce. Omenil je, da bo po svoji strani ministrstvo za kulturo prispevalo kup informacij o popravilih samih objektov v bolnici Franja ter nekaterih varovalnih mehanizmov, ki varujejo objekte, predvsem lesene barake.

Okoljski minister pričakuje, da bodo zelo kakovostno sanirali poškodovani vstop v bolnico Franja, tako da bo varen za obiskovalce, ki jih je vsako leto okoli 20.000. Gre za nadaljevanje projekta; vlada je namreč leta 2000 na pobudo socialnih demokratov pričela dolgotrajni postopek za vpis na seznam svetovne dediščine, vendar je bil junija 2003 začasno umaknjen iz procedure. Partizanska bolnica Franja je bila sicer že leta 1999 razglašena za spomenik državnega pomena.

Ministrski zbor bo sredin obisk začel z delovnim posvetom vlade v Kulturnem domu Bovec, nato pa bodo ministri in nekateri državni sekretarji obiskali različne ustanove in interesne skupine v občinah Ajdovščina, Brda, Bovec, Kobarid, Tolmin, Šempeter-Vrtojba in Nova Gorica.