MNZ: Na Holmcu ni bilo vojnega zločina

Na ministrstvu za notranje zadeve poudarjajo, da na mejnem prehodu Holmec slovenske oborožene sile niso zagrešile vojnega zločina.

Objavljeno
07. april 2006 21.29
Posebna delovna skupina, ki je preiskovala v javnosti zapisane domnevne nepravilnosti v času osamosvojitvene vojne na mejnem prehodu Holmec in Vič si ogleduje videoposnetek avstrijske ORF
Ljubljana - Ministrstvo za notranje zadeve se je odzvalo na navedbe, da srbsko tožilstvo preiskuje dogodke na mejnem prehodu Holmec med vojno za Slovenijo junija 1991, kjer naj bi bili ubiti trije vojaki nekdanje Jugoslovanske vojske (JLA), ki so se skušali predati. Na MNZ poudarjajo, da je bila preiskava dogodkov na Holmcu temeljito opravljena in ni v nobeni luči pokazala, da bi bil tedaj zagrešen vojni zločin s strani slovenskih oboroženih sil.

MNZ v izjavi za javnost spominja, da so organi za notranje zadeve opravili temeljito preiskavo dogodkov na Holmcu in da so svoje ugotovitve posredovali državnemu tožilstvu Slovenije. V poročilu, ki ga je policija pripravila na podlagi zbrane dokumentacije, preiskav, izvedenskega mnenja takratnega centra za kriminalistično tehnične preiskave in opravljenih razgovorov, je med drugim zapisano, da navedbe o streljanju na vojake, ki so se predajali, niso resnične. To je že leta 1991 ugotovilo pristojni urad državnega tožilstva, isto pa je leta 1999 ugotovila tudi skupina državnih tožilcev za posebne zadeve.

Na MNZ tudi poudarjajo, da ne priče, dokazi ne izvedenska mnenja ne potrjujejo navedb, da naj bi takratni slovenski miličniki streljali na vojake JLA in da bi zagrešili kaznivo dejanje. Iz poročila preiskave prav tako izhaja, da je izključen tudi sum, da bi na vojake JLA streljali pripadniki teritorialne obrambe. Nesporno je bilo tudi ugotovljeno, da v času ob predaji vojakov ni bil nihče ranjen ali ubit, še poudarjajo na ministrstvu.

MNZ v izjavi za javnost tudi podpira protest Zveze policijskih veteranskih društev Sever proti zlorabam dogodkov iz vojne za slovensko osamosvojitev in poudarja, da bi se brez požrtvovalnega prispevka slovenskih miličnikov in pripadnikov teritorialne obrambe vojna za Slovenijo lahko končala tudi drugače. Tudi v znak spoštovanja padlim žrtvam smo proti vsakršnim poskusom manipulacije z ljudmi, ki so bili že večkrat tarče posameznih interesov, še poudarjajo na MNZ.

Ministrstvo se je s tem odzvalo na obtožbe iz Srbije, da naj bi bil med boji na mejnem prehodu Holmec slovensko osamosvojitveno vojno junija 1991 "storjen verjetno prvi vojni zločin na območju nekdanje Jugoslavije". V to je srbsko tožilstvo s svojimi navedbami v srbskih medijih vzpodbudila predsednica Helsinškega monitorja Slovenije Neva Miklavčič Predan.

Tovrstne navedbe je Miklavčič Predanova sicer navajala tudi v Sloveniji, zaradi česar jo je državno tožilstvo novembra 2004 ovadilo zaradi žaljive obdolžitve. Miklavčič Predanova je namreč maja 2003 na tiskovni konferenci slovenskim policistom in vojakom očitala storitev vojnega zločina na mejnem prehodu Holmec, čeprav je bil primer raziskan in je bilo ugotovljeno, da ni suma, da bi policisti in vojaki storili kaznivo dejanje.