Ne bodo preiskovali le Janševe odgovornosti

Koalicijski poslanci so prehiteli LDS in vložili svojo, bolj splošno, zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije o dosedanjih prodajah deležev Kada in Soda.

Objavljeno
18. oktober 2005 22.02
Milan M. Cvikl
Ljubljana - V poslanskem klubu LDS so sklenili sprožiti pobudo za ustanovitev parlamentarne preiskovalne komisije, ki bo proučila politično odgovornost predsednika vlade Janeza Janše, gospodarskega ministra Andreja Vizjaka in državne sekretarke Andrijane Starina Kosem. LDS naštete državne funkcionarje sumi politične korupcije pri prodaji Mercatorjevih delnic. Toda koalicija je LDS prehitela: 39 poslancev vladne koalicije je vložilo svojo zahtevo za uvedbo parlamentarne preiskave. Za razliko od pobude LDS pa oni predlagajo, da naj preiskovalna komisija ugotavlja morebitno odgovornost javnih funkcionarjev v zvezi z domnevnimi oškodovanji družbenega premoženja pri vseh dosedanjih prodajah deležev Kada in Soda v gospodarskih družbah.

Kot so poslanci SDS, NSi, SLS in DeSUS zapisali v zahtevi, naj ta komisija razišče, ali so te prodaje potekale transparentno in v skladu s predpisi, kako se je določala prodajna cena delnic, ali je pri tem prišlo do oškodovanja družbenega premoženja in, kdo je bil odgovoren, da je do takih škodljivih prodaj prihajalo, oziroma kakšna so bila njihova politična ozadja.

Milan M. Cvikl (LDS) je o vlogi koalicijskih poslancev dejal: »Takšno potezo sem pričakoval. To je povsem vojaška taktika prevzemanja pobude na terenu in spuščanja megle. Jože Tanko (predsednik poslanske skupine SDS) je še ob 15.30 na nacionalnem radiju izjavil, da so preiskovalne komisije orodje opozicije. Kot kaže je potem popoldne od botra vseh teh poslov dobil ukaz, da se botra zaščiti in zato bo vlada uporabila orodje opozicije. Tako bodo zdaj pregledovali samega sebe. Naj povem še, da je bil sedanji finančni minister Andrej Bajuk v prejšnjem mandatu predsednik komisije za nadzor proračuna, pa ni niti v enem primeru podal zahteve za preverjanje poslov Kada in Soda. Mercator, Abanka in Delo, za prevzem časopisa Delo gre pri vsej tej zadevi, pa je zgodba sedanje vlade in mi jo nameravamo preveriti.«

V LDS so dopoldne napovedali, da bodo predlagali preiskovalno komisijo, ker komisiji DZ za nadzor javnih financ na treh sejah ni uspelo dobiti ustreznih pojasnil in zavreči sumov oškodovanja državnega premoženja, povezanih s prodajo državnih delnic v Mercatorju Istrabenzu in Pivovarni Laško. Predsednik te komisije Milan M. Cvikl je napovedal tudi preiskovanje povezav prodaje državnih deležev v Mercatorju s spremembami v Delu in Abanki.

Po ponedeljkovi objavi zapisa o sestanku predsednika vlade Janeza Janše in državne sekretarke s kupcema državnih delnic Mercatorja Igorjem Bavčarjem in Boškom Šrotom pa je Cvikl ocenil, da ta dokument kaže, da je vlada zavestno hudo kršila zakona o javnih financah in o prevzemih, poleg tega pa Cvikl sumi, da je pri tem prišlo tudi do nedovoljene državne pomoči podjetjem in politične korupcije. Torej niso bile storjene le politične napake, ampak neposredno oškodovanje premoženja slovenskih državljanov – državni kapitalska in odškodninska družba (Kad in Sod) sta po tem sestanku prodali več kot četrtino delnic, se pravi kontrolni paket, za kar bi morala vlada zahtevati in dobiti prevzemno premijo približno 28 milijard tolarjev. Če se bo izkazalo, da je res šlo za skupno delovanje vlade, Kada in Soda ter kupcev državnih delnic, bi morali ta posel razveljaviti, njegov boter pa prevzeti politično odgovornost, pravi Cvikl in ob tem navaja primer češkega predsednika vlade, ki je moral odstopiti zaradi poceni nakupa stanovanja, naš predsednik vlade pa je s tem poslom nekomu podaril tri tisoč stanovanj.

Socialni demokrati so bili do morebitne preiskovalne komisije bolj zadržani. Po besedah Dušana Kumra so v poslanski skupini različnih mnenj, zato so sklenili, da ne bodo dali pobude za parlamentarno preiskavo o morebitnem oškodovanju državnega premoženja pri prodaji deležev Kada in Soda v Mercatorju. Nekateri poslanci na podlagi dosedanjih izkušenj dvomijo, da bi bila ta preiskovalna komisija kaj učinkovitejša od dosedanjih.

»Da, pobudo bomo podprli in v preiskovalni komisiji bo deloval Sašo Peče,« je bil tudi tokrat nenavadno kratek predsednik SNS Zmago Jelinčič, Peče pa je dodal, da je prodaja Mercatorjevih delnic učni primer nepreglednosti gospodarjenja z državnim premoženjem.

Ustanovitvi parlamentarne preiskovalne komisije ne nasprotujejo niti v strankah vladne koalicije. To je tipična pravica opozicije in če želijo imeti tako komisijo, naj jo pač ustanovijo, da vsaj ne bodo več zlorabljali drugih stalnih organov državnega zbora, kot je na primer komisija za nadzor javnih financ, ki ni pristojna za preiskovanje sumov zlorab – tako je preiskovalno pobudo LDS komentiral vodja poslancev SDS Jože Tanko.

Mi smo jim to predlagali že pred tremi tedni, je dejal vodja poslancev NSi Alojz Sok in dodal, da bi morala ta komisija preiskati tudi vse druge dosedanje podobne posle, na primer v ormoški tovarni sladkorja, kjer so kmetje ostali brez svojih deležev. Preiskavi prodaje državnih delnic v Mercatorju ne nasprotujejo niti v ljudski stranki. Nasprotno, to je njihov poslanec Kristijan Janc celo sam predlagal, ko je Cviklova nadzorna komisija obtičala na mrtvi točki. Toda hkrati bi morali pregledati tudi druge Sodove in Kadove prodaje delnic, tako da bi imeli pri teh zadevah iste vatle, pravi Janc. Ob pripombi, da je bilo od njih doslej bolj malo koristnega, načeloma preiskavi ne nasprotujejo niti v DeSUS, je pobudo LDS komentiral Franci Žnidaršič.

Več v sredini tiskani izdaji Dela