LJUBLJANA – V Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) so pod drobnogled vzeli spremenjeno zakonodajo o nepremičninskem posredovanju. V zvezi svetujejo, da potrošniki pogodbo pred podpisom skrbno preberejo in se seznanijo s splošnimi pogoji poslovanja posrednika. Pogodba mora biti sestavljena v skladu z zakonom o nepremičninskem posredovanju, ki zagotavlja temeljno varstvo potrošnika pri najpomembnejših elementih pogodbe, to so višina plačila oziroma provizije, obvezna vsebina pogodbe, obveznosti nepremičninskega posrednika in trajanje pogodbe.
Hramba denarja pri nepremičninski družbi ni dovolj varna
V začetku julija je začela veljati novela zakona o nepremičninskem posredovanju. Večina za potrošnike ni pomembna, je pa pomembna sprememba, ki nepremičninski družbi dovoljuje sprejem denar od prodajalca ali kupca. Tej določbi je ZPS ostro nasprotoval, saj, kot poudarjajo, v zakonu ni nobene omejitve glede razpolaganja s tem denarjem. »Ocenjujemo, da takšna hramba denarja strank ni dovolj varna. Obstaja namreč nevarnost, da bi bili potrošniki oškodovani, saj je nepremičninska družba navadna gospodarska družba, ki po zakonodaji nima posebnega statusa. Nepremičninska družba namreč lahko prosto razpolaga s tem denarjem, zato takšno deponiranje odsvetujemo,« poudarja odvetnica Živa Drol Novak.
Dokler niste prepričani, ne podpisujte ničesar
Potrošnike tudi opozarjajo, da kot kupci nepremičnin niso dolžni skleniti nobene pogodbe v primeru, da se odzovejo na izbrani oglas, saj je naročnik posredovanja že prodajalec. »Na ogledu nepremičnine naj potrošniki ničesar ne podpisujejo, dokler niso prepričani, kakšno listino naj bi podpisali. Če posredniška družba, ki oglašuje prodajo nepremičnine, kot pogoj za njen ogled od potrošnika kot potencialnega kupca zahteva podpis pogodbe o posredovanju,« jo zaradi kršitve kodeksa prijavite Združenju družb za nepremičninsko posredovanje pri Gospodarski zbornici Slovenije, še svetujejo v pravni pisarni ZPS.