Ljubljana – Nič ne kaže, da bo glede bodoče vsebine zakona o žrtvah vojnega nasilja v kratkem najdena takšna rešitev, pod katero bi se bile pripravljene podpisati vse parlamentarne stranke, kar je nesporna želja vseh vpletenih strani. Tudi po včerajšnjem usklajevanju med vodji poslanskih skupin koalicijskih strank soglasja ni niti znotraj politične pozicije.
Sodeč po tem, kako pravično vsebino zakona razumejo v opozicijskih LDS in SD, se zdi čas konsenza še bolj odmaknjen. V koaliciji je bilo zaslediti tudi stališče, da bi bilo potemtakem najbolje, če bi obravnavo zakona še za nekaj časa odložili, češ da očitno še ni dozorel čas za konec tega poglavja zgodovine.
Kakor nam je po koalicijskem usklajevanju povedal vodja poslancev SDS Jože Tanko, so usklajevanje prekinili tudi zaradi kolegija predsednika državnega zbora. “Vendar se stvari dobro odvijajo in upam, da bodo tudi v primernem času končane. Zakon sicer ni del koalicijske pogodbe. Torej smo se v koaliciji odločili, da to delamo poleg rednih opravil. Vodje poslanskih skupin smo si zadali nalogo, da pripravimo bolj poštene in kredibilne rešitve, kakor so zapisane v veljavnem zakonu. Poleg tega velja soglasje v koaliciji, da mora biti zakon ideološko nevtralen. Največ težav pa je prav v tem, kako ga narediti ideološko nevtralnega. Upam, da bo državni zbor toliko moder, da bo tiste, ki so bili neupravičeno izvzeti iz zdaj veljavnega zakona, upošteval in jim omogočil pridobiti primerno odškodnino.”
Pred dnevi so se v koaliciji dogovorili, da bi bili iz pravic izključeni pripadniki katerih koli oboroženih enot med drugo svetovno vojno, vendar v DeSUS vztrajajo, da bi iz pravic izključili tudi civilne sodelavce okupatorja, medtem ko v NSi ne privolijo v takšno “ideološko formulacijo”. Potem ko so v DeSUS grozili celo z odhodom iz koalicije, če bo zakon sprejet brez njihovega soglasja, te grožnje trenutno ni, saj je treba, kakor pravi vodja poslancev DeSUS Franc Žnidaršič, “stvari najprej doreči”.
Po drugi strani pa vodja poslancev NSi Alojz Sok pravi, da so pripravljeni privoliti v vsako formulacijo v 6. členu zakona, ki ne bo ideološka. To pomeni, da se strinjajo s tem, da bi iz pravic izključili pripadnike oboroženih enot, ne pa tudi “civilnih sodelavcev okupatorja”, kakor vztraja DeSUS. “S časovnimi roki pri pripravi usklajenega besedila se ne obremenjujemo,” pravi Jože Tanko in dodaja, da bodo obravnavo prekinili, če ne bo dogovora.
Več preberite v današnjem Delu