Ljubljana - Državni zbor je na izredni seji s 43 glasovi za in 27 proti potrdil petkov sklep kolegija predsednika DZ, da se število članov komisije za nadzor proračuna in drugih javnih financ poveča s šest na sedem članov ter da mesto novega člana komisije pripade poslanski skupini SLS. Odločanje DZ o tej točki je zahtevala skupina poslancev LDS, ker je mnenja, da gre za "slab, nepotreben in škodljiv" sklep.
S tem sklepom se vzpostavlja "koalicijska večina v komisiji, ki igra izjemno pomembno vlogo v sistemu javnih financ v Sloveniji, ki igra izjemno pomembno vlogo kontrole in nadzora funkcioniranja sistema javnih financ ter zlasti tudi položaja in vloge izvršilne oblasti v sistemu javnih financ", je v obrazložitvi zahteve povedal poslanec Anton Rop (LDS).
Rop: Ukinja se mera nadzora, ki je bila doslej zagotovljena
"Zato je normalno, zato je pričakovano, da v takšni komisiji, pri takšnem nadzoru opozicija ustrezno sodeluje, da je aktivna in da ima tudi ustrezno vlogo, če ne ni kontrole, če ne ni nadzora," je dejal Rop. Zato je poudaril, da se s to odločitvijo "na nek način ukinja ta mera nadzora, ta mera kontrole, kot je bila doslej zagotovljena".
"Še večji absurd pa je, da ste to izredno sejo sklicali zaradi tako imenovanega nesprejema novele zakona o reviziji javnih naročil in zaradi 'pat' pozicije, ki naj bi bila na komisiji," je še povedal Rop in poudaril, da je "komisija sprejela odločitev na prejšnji seji; sprejela je odločitev, da se ne podpre zakon o reviziji javnih naročil. Posledica te odločitve je, da je koalicija ponovno razmislila in pripravila relativno dobro dopolnilo."
Peče: Samokontrola vladajočih strank?
O obravnavani zahtevi poslanci sicer niso imeli ne razprave ne obrazložitev glasov. Poslanec Sašo Peče (SNS) je poslanske kolege kljub temu spraševal, "ali ni malce smešno, da bodo vladajoče stranke kontrolirale same sebe."
Kolegij predsednika DZ je, kot je znano, v petek sklenil, da se število članov komisije za nadzor proračuna razširi s še enim članom, in sicer iz vrst SLS. Predsednik komisije Milan M. Cvikl je že pred dnevi dejal, da se s tem dejansko ukinja parlamentarni nadzor, in izpostavlja, da bo to imelo velike negativne posledice, ker bo oblast razsojala sama o sebi.
Koalicijski poslanci proti neoperativni komisiji
Skupina koalicijskih poslancev, ki je tudi zahtevala sklic današnje izredne seje DZ na to temo, pa je v pisni obrazložitvi svoje zahteve pojasnila, da je bila dosedanja sestava komisija s tremi koalicijskimi in tremi opozicijskimi poslanci zaradi "pat" položaja neoperativna.
Kot zadnji primer neoperativnosti komisije izpostavljajo omenjeno obravnavo predloga novele zakona o reviziji postopkov javnega naročanja, kjer člani komisije novele zakona niso niti sprejeli niti zavrnili, zato te novele ni bilo možno obravnavati na seji DZ.
O reviziji postopkov javnega naročanja vnovič v četrtek
Cvikl je sicer še pred izredno sejo za četrtek sklical sejo, na kateri bo komisija ponovno obravnavala predlog zakona o dopolnitvi zakona o reviziji postopkov javnega naročanja. Sejo s ponovno obravnavo te točke dnevnega reda je sklical po tem, ko so bila vložena vsebinsko nova dopolnila.
Predlog zakona, kot ga je predlagala vlada, je bil namreč sistemsko sporen in neskladen z evropskimi direktivami, v izjavi za javnost pojasnjuje Cvikl in dodaja, da pa se s predlogom dopolnil štirih koalicijskih skupin z dne 7. julija zadeva bistveno izboljšuje. Po Cviklovem mnenju je to dopolnilo ustrezno in tudi evropsko naravnano.
Kot je znano, so štiri koalicijske poslanske skupine z željo, da se omenjeno področje čim prej uredi, vložile dopolnilo, s katerim zahtevek za revizijo ne zadrži postopka oddaje javnega naročila, če naročnik ugotovi, da so ali bi lahko bila zato ogrožena življenje ali zdravje ljudi. Tako naročnik v tem primeru po predhodnem soglasju vlade v roku treh dni od prejema soglasja poda Državni revizijski komisiji predlog, da se postopek javnega naročanja nadaljuje.