Ljubljana - Skupščina Notarske zbornice Slovenije se je na današnji izredni seji z 11 glasovi za in 37 proti izrekla proti predlogu znižanja notarskih tarif. Razlog za takšno odločitev je, da ministrstvo za pravosodje ni predstavilo celovitih ukrepov za reševanje težav na področju notariata, je pojasnila predsednica zbornice Erika Braniselj. Ob tem je napovedala tudi svoj odstop, ki pa, kot je zagotovila, ni povezan z zniževanjem notarskih tarif. O predlogu znižanja notarskih tarif bo tako po zavrnitvi zbornične skupščine odločala vlada.
Kot je pojasnila Branisljeva, je med notarji strah vzbudila zlasti napoved ministra za pravosodje Lovra Šturma o povečanju števila notarjev in s tem tudi strah za obstoj notariata.
Med razlogi za odstop, ki jih je navedla Branisljeva, je tako želja, da opozori ministrstvo za pravosodje in ostale pristojne organe na resnost položaja notariata. V zadnjih štirih letih so se jim namreč nenehno odvzemale pristojnosti, kar je malim notariatom povzročilo velike eksistenčne probleme. "Ocenjujem, da sem kot predsednica nemočna, da bi kakorkoli vplivala na rentabilno poslovanje majhnih notarskih pisarn," je pojasnila Branisljeva.
Po njenem prepričanju je naloga pravosodnega ministrstva, da poskrbi za dodelitev novih pristojnosti notarjem, zlasti na področju nespornih zapuščinskih zadev in drugih nespornih zadev, za kar se notarska zbornica bori že štiri leta. S tem pa bi se razbremenilo tudi sodišča in zmanjšalo sodne zaostanke, je še pojasnila.
Skupščina zbornice se je sicer zavlekla v noč. V nadaljevanju naj bi med drugim razpravljali tudi o tem, kdo bo opravljal posle predsednika zbornice do izvolitve novega predsednika - vršilec dolžnosti bi najverjetneje lahko postal dosedanji namestnik Branisljeve Andrej Škrk. Kot je pojasnila Branisljeva, naj bi med drugim razpravljali tudi o možnosti, da bi odstopilo celotno vodstvo zbornice. Zagotovila pa je, da bo, če bo treba, do izvolitve novega predsednika še naprej opravljala nujna opravila, saj zbornica trenutno potrebuje predsednika.