Ljubljana - Predsednik Nove Slovenije Andrej Bajuk je premieru Janezu Janši danes sporočil, da za ministrico za delo, družino in socialne zadeve predlagajo Marjeto Cotman, sedanjo državno sekretarko na ministrstvu. Cotmanova namerava, če bo potrjena za ministrico, za državnega sekretarja predlagati dosedanjega direktorja direktorata za delovna razmerja in pravice iz dela na ministrstvu Marka Štrovsa, je na današnji novinarski konferenci povedal prvak NSi.
Predstavitev pred poslanci najverjetneje v torek
Premier Janša predlog za imenovanje Cotmanove na mesto ministrice za delo, družino in socialne zadeve utemeljuje z njenim strokovnim znanjem in bogatimi izkušnjami na področju socialnega varstva, socialnega skrbstva, družinske politike in zaposlovanja. Kot je premier zapisal v predlogu, ki ga je posredoval v DZ, bodo izkušnje, ki jih je Cotmanova pridobila kot državna sekretarka, ter poznavanje delovanja vlade in državnega zbora omogočili uspešno opravljanje dela ministrice.
V skladu s parlamentarnimi pravili se mora kandidatka pristojnemu delovnemu telesu državnega zbora predstaviti najprej v treh in najpozneje v sedmih dneh po predložitvi njene kandidature DZ. V tem primeru bo torej t.i. hearing opravil parlamentarni odbor za delo, družino, socialne zadeve in invalide. Kandidatka bo tedaj morala odgovarjati na vprašanja poslancev, članov odbora.
Predsednik odbora Stanislav Brenčič je pojasnil, da bo odbor zaslišanje najverjetneje opravil v torek, ko bo razširil dnevni red seje, na kateri se bodo člani sicer opredelili do veta državnega sveta na zakon o odpravljanju posledic dela z azbestom. Če pa bo za torek sklicana izredna seja o interpelaciji zoper ministra za zdravje Andreja Bručana, bo odbor sejo prestavil na sredo.
Ker bo zaslišanje tako končano še pred začetkom rednega decembrskega zasedanja, obstaja možnost, da bodo poslanci dnevni red zasedanja razširili še z imenovanjem ministrice. Cotmanova bo imenovana, če bo zanjo glasovala večina poslancev, ki se bodo udeležili glasovanja.
Cotmanova je pred kratkim postala tudi članica NSi
Bajuk je ocenil, da bo stranka s Cotmanovo in Štrovsom, ki je tudi član izvršilnega odbora NSi in prvi generalni sekretar stranke iz časa njene ustanovitve, ponudila tim odgovornih in strokovno podkovanih ljudi, ki se bodo sposobni soočiti z največjimi izzivi, ki jih še čakajo v prihodnosti. Prvi med njimi je po prepričanju Bajuka socialni sporazum.
Andrej Bajuk je ocenil, da bo stranka s Cotmanovo in Štrovsom, ki je tudi član izvršilnega odbora NSi in prvi generalni sekretar stranke iz časa njene ustanovitve, ponudila tim odgovornih in strokovno podkovanih ljudi, ki se bodo sposobni soočiti z največjimi izzivi, ki jih še čakajo v prihodnosti. Prvi med njimi je po prepričanju Bajuka socialni sporazum. Bajuk je povedal, da je Cotmanova pred kratkim postala tudi članica NSi.
Koalicija podpira predlog, v opoziciji skeptični
Predlog za imenovanje Marjete Cotman na mesto ministrice za delo, družino in socialne zadeve, ki ga je predsednik vlade Janša že posredoval v DZ, podpirajo v vseh koalicijskih poslanskih skupinah. Zaradi njenega dosedanjega dela na ministrstvu so namreč prepričani, da je predlog dober. V opoziciji pa so po drugi strani do Cotmanove skeptični, saj se bojijo, da bo nadaljevala politiko dosedanjega ministra Janeza Drobniča oz. bo le izvajalka vladne politike.
Po besedah Jožeta Tanka (SDS) je Nova Slovenija predlagala dobro kandidatko, ki pozna vsebino dela ministrstva, programe in organiziranost. Pa tudi v vlogi državne sekretarke je z državnim zborom dobro sodelovala, meni Tanko, ki pričakuje, da bo kandidatka dobila zadostno podporo. Tudi glede morebitnega imenovanja Marka Štrovsa na mesto državnega sekretarja Tanko pravi, da dobro pozna delo ministrstva in bi bil zato primeren kandidat.
Tudi v SLS so prepričani, da je predlog dober, saj glede na dosedanje delo Cotmanove nimajo nobenih zadržkov, je pojasnil Jakob Presečnik. Še bolj pomemben kot sam predlog pa se mu zdi dogovor med NSi in premierom Janšo, ki sta dosegla sporazum.
V DeSUS bodo Cotmanovo podprli "zagotovo prej kot prejšnjega ministra", pravi Vili Rezman. Sodijo namreč, da ima nekatere karakteristike in lastnosti, "ki so drugačne od tistih, ki so ovirale kooperativno delo Drobniča". V DeSUS tako v Cotmanovo ne dvomijo v njeno poznavanje resorja ter večjo kooperativnost in pripravljenost za pogovor, pri njej pa pogrešajo le nekoliko bolj suveren nastop.
Vodja poslancev LDS Anton Rop pa po drugi strani delo Cotmanove težko ocenjuje, saj na področju, ki naj bi ga prevzela, njima kakšnih posebnih delovnih izkušenj. Boji pa se, da bo Cotmanova le izvajala politiko vlade, kar izhaja predvsem iz dejstva, da je za državnega sekretarja predlagan Marko Štrovs. Ker je strokovno in politično kompetenten, bi v LDS kot kandidata za ministra prej pričakovali njega. Poslanci LDS se bodo o podpori kandidatki odločili, ko bo končano njeno zaslišanje pred matičnim odborom.
Socialni demokrati pa za njen izbor in delovanje ne prevzemajo nikakršne odgovornosti, napoveduje Miran Potrč. "Socialni demokrati ne podpiramo te vlade. Če koalicija želi novo ministrico, bo morala sama zbrati dovolj glasov za njeno izvolitev." Cotmanova bi se po Potrčevem mnenju izkazala le, če bo dosedanjo politiko "spremenila za 180 stopinj in jo vrnila v smer ohranjanja socialne države."
Še bolj kritični do predloga Nove Slovenije so v SNS. Barbara Žgajner Tavš se namreč boji, da se bo z imenovanjem Cotmanove nadaljevala pretekla politika na ministrstvu, saj tam ostaja popolnoma enaka ekipa. "NSi bi se morala zresniti in predlagati strokovno in politično usposobljenega kandidata, ki bi bil sposoben voditi ta pomemben resor." Na podlagi preteklega dela Cotmanove v SNS pričakujejo, da se bo Janševa politika na področju dela, sociale in družine izvrševala še bolj nekompromisno.
Capuder upa, da ga še vedno čaka služba
Kot je znano, je Janša Drobniču odstop predlagal 23. novembra, in sicer zaradi nedoseganja pričakovanih delovnih rezultatov. Za odstop mu je dal čas istega dne do polnoči. Ker Drobnič tega ni želel storiti, je Janša predsedniku DZ Francetu Cukjatiju predlagal, naj ministra razreši državni zbor. Poslanci so Drobniča razrešili 1. decembra, Drobnič pa se je po razrešitvi vrnil v poslanske klopi. Tako je moral nadalje Franc Capuder zapustiti državni zbor. Za vodjo poslanske skupine pa so v NSi predlagali Jožeta Horvata.
Capuder se zdaj vrača na Zavod za gradbeništvo in upa, da ga tam še čaka služba. Sicer je bil presenetljivo povabljen na srečanje poslanske skupine NSi, kjer se je le poslovil, ni pa znano, ali je s svojim mnenjem sodeloval tudi pri delikatnejših temah tega srečanja. Alojz Sok nam je dejal, da so se na srečanju pogovarjali, v katerih odborih bo v prihodnje sodeloval poslanec Janez Drobnič. Na vprašanje, ali Drobnič razmišlja o samostojni poslanski karieri, ali o samostojni poslanski skupini s poslancem SDS Francem Pukšičem – ta je edini od poslanske skupine SDS glasoval proti Drobničevi razrešitvi –, je Sok odgovoril, da se resni poslanci, izvoljeni na listah strank, zavedajo, da lahko le v okviru političnih strank uresničujejo svoje poslanstvo.