O sovražnem govoru na izredni seji sveta RTV

Reorganizacija spletnega portala MMC je povzročila razburjenje, ki se je stopnjevalo do kazenske ovadbe.

Objavljeno
25. junij 2012 21.55
Klara Škrinjar, notranja politika
Klara Škrinjar, notranja politika

Ljubljana - Programski svetniki Radiotelevizije Slovenija (RTV) se bodo danes sestali na izredni seji, na kateri bodo na pobudo nekaterih članov programskega sveta govorili o dogajanju v Multimedijskem centru (MMC). Njegov nekdanji odgovorni urednik Uroš Urbanija je namreč proti svojim nekdanjim sodelavcem in generalnemu direktorju Marku Filliju že pred časom vložil kazensko ovadbo.

Urbanija je kazensko ovadil generalnega direktorja Marka Fillija in devet novinarjev portala MMC. Očita jim več kaznivih dejanj, od ogrožanja varnosti, šikaniranja in zlorabe položaja, hudodelskega združevanja, javnega spodbujanja sovraštva, nasilja in nestrpnosti ... Menda je bila sporna elektronska korespondenca med novinarji, glede katere pa še zdaj ni popolnoma jasno, ali je sploh verodostojna, predvsem pa ne, kako se je sploh znašla v javnosti. Nekateri novinarji MMC so namreč opozorili, da gre pri objavi dopisovanja za ponaredke, blog pa v izmišljen kontekst postavlja dele nezakonito pridobljenih zasebnih pogovorov; zanikajo tudi obtožbe o hujskanju.

Burna reorganizacija

Razburjenje, ki se je stopnjevalo do sodnega preganjanja, so povzročile spremembe statuta RTV in z njimi povezana reorganizacija MMC. V njenem okviru je bilo delovno mesto odgovornega urednika MMC, ki ga je dotlej zasedal Uroš Urbanija, ukinjeno, uveljavljena pa je bila nova funkcija - urednika za nove medije (to je postala Kaja Jakopič). »Ukinjanje« Urbanije je izzvalo številne očitke o načrtnem, celo politično motiviranem dejanju.

Vodstvo RTV je očitke odločno zanikalo. Poudarjali so, da želijo z reorganizacijo doseči večjo povezanost radijskih in televizijskih programov ter na novo vzpostaviti uredništvo za nove medije, ki bo ustvarjalo tudi lastne vsebine, dolgoročno pa, da bi novinarji, ki zdaj pripravljajo radijske ali televizijske vsebine, te pripravljali tudi za spletne objave. A nekateri, tudi del ekipe MMC, procesa spremembe statuta javnega zavoda niso razumeli tako, temveč kot »medijski eksperiment« z 18 odgovornimi uredniki (za programske vsebine bi po novem namreč skrbeli odgovorni uredniki posameznih programov, urednik za nove medije pa bi skrbel za prelivanje teh vsebin) in »korak v neznano«.

Kritika pristranskih zapisov

MMC je eden najbolj branih spletnih portalov v Sloveniji, takoj za 24ur.com in Siol.net. A je bil precej kritiziran prav v času, ko ga je vodil Urbanija. Varuhinja pravic poslušalcev in gledalcev na RTV Miša Molk je v svojem letnem poročilu ugotovila, da so se pritožbe v zvezi s spletnim portalom, torej MMC, pomnožile. To je delno pripisala vroči temi predčasnih volitev. Pojasnila pa je tudi, da so pritožbe vsebovale predvsem kritiko na (politično) pristranske in vsebinsko neuravnotežene zapise, nestrinjanje s cenzuro nekaterih komentarjev pod prispevki in pristransko poseganje v svobodo govora.