Tudi minister za lokalno samoupravo Ivan Žagar je moral, tako kot njegovi predhodniki, kloniti. Četudi sam nasprotuje nadaljnji členitvi države na nove občine, je na to moral v imenu večinske politične volje pristati. V nasprotju z evropskimi trendi, kjer je vse več združevanja lokalnih skupnosti. Očitno moramo, je dejal, prehoditi določeno pot, da se bomo začeli odločati drugače.
Menda res. Zgolj čakanje na obrat pa ne bo dovolj, saj so mehanizmi, ki omejujejo naraščanje občin, še vedno ohlapni. Zakon o lokalni samoupravi je bil res noveliran in je postavil spodnjo mejo, dva tisoč prebivalcev, za občine, ki smejo biti manjše zaradi geografskih, obmejnih, narodnostnih, zgodovinskih ali gospodarskih razlogov.
Te omejitve prej ni bilo, in kar nekaj je občin, ki imajo le nekaj sto duš. Čeprav bi, resnici na ljubo, tudi za tokrat predlagane nove občine težko trdili, da zadoščajo vsaj enemu od navedenih razlogov, razen številčnega seveda. A na spremembe že dolgo čaka tudi zakon o financiranju občin; tak kot je, dobesedno sili v drobljenje, katerega posledica je državna pomoč, ki jo prejema velika večina občin. Tudi ustanovitev pokrajin bi veliko prispevala k obratu pri oblikovanju občin in bi se te začele združevati, ne pa ločevati.
Seveda pa je tu še politični element, ki je imel v prvem oblikovanju in nadaljnjem preoblikovanju Slovenije v lokalne skupnosti vedno pomembno vlogo. Če smo natančni, ključno. Nove občine uzakonja parlament. Poslanci naj bi bili sicer predstavniki vseh državljanov, a ne le v tem primeru, ampak praviloma glasujejo, kot jim je naročeno v strankah, še zlasti vladnih. Politični razlogi, ki so vodili v pretiravanje pri številu občin, so se morda od vlade do vlade razlikovali.
A to dejstva, da je bil zakon o lokalni samoupravi noveliran že desetkrat, pri čemer so se rešitve bolj podrejale aktualnim političnim interesom kot dolgoročnim ciljem, da so mnoge občine nastale s kršitvijo zakonodaje, prenekatera proti volji ljudi, in podobnih grehov prav nič ne omili. Za njihov izbris bo tudi še treba prehoditi določeno pot.