Ljubljana – Operaterji javno dostopnih telefonskih storitev morajo do danes zagotoviti prenosljivost fiksnih telefonskih številk. Možnost menjave operaterja brez spremembe fiksne telefonske številke, ki je uporabnikom mobilne telefonije na voljo od začetka leta, bo najverjetneje spodbudila razmah telefonije ip in še bolj znižala cene klasične telefonije. Prenos številke bo stal približno 2500 tolarjev.
Na Agenciji za pošto in elektronske komunikacije smo se pozanimali, ali bo vsem registriranim slovenskim operaterjem fiksne telefonije do danes tudi dejansko uspelo zagotoviti prenosljivost številk. Direktor Agencije Tomaž Simonič je le ponovil misel, da morajo »operaterji javno dostopnih telefonskih storitev na fiksni lokaciji zagotoviti prenosljivost do datuma, določenega s splošnim aktom o prenosljivosti številk«, tehnične pripravljenosti operaterjev pa ni komentiral. Kazen za operaterje, ki prenosljivosti ne bodo zagotovili, znaša od dva do deset milijonov tolarjev.
Simonič je dodal, da sodi slovenski trg javno dostopnih telefonskih storitev na fiksni lokaciji (po podatkih Apeka) med najrazvitejše trge držav EU, zato je prenosljivost fiksnih telefonskih številk zanimiva predvsem zaradi razvoja telefonskih storitev ip, ki bodo postale glavno vodilo razvoja trga fiksne telefonije. Ali se bo storitev »prijela« med končnimi uporabniki, pa je odvisno od tega, kako ugodna in konkurenčna bo ponudba telefonije ip. »Zato je vsaka napoved o prenesenih številkah zelo nehvaležna,« je povedal.
Simonič je pred kratkim napovedal podražitev mobilne telefonije, saj naj bi bile cene pogovorov prenizke in nestroškovno naravnane. Zato nas je zanimalo, ali lahko k večji priljubljenosti fiksne telefonije pripomorejo tudi dražji telefonski pogovori znotraj mobilnih omrežij, a je direktor Apeka odvrnil le, da Agencija ne regulira maloprodajnih cen mobilne telefonije, ker je to del poslovne politike operaterjev.
Slovenija bo z uvedbo prenosljivosti številk v fiksni telefoniji po več izrečenih opominih ugodila tudi zahtevam evropske komisije. Prenosljivost številk bi morali slovenski operaterji uvesti že pred skoraj dvema letoma, ko je država postala del EU, a se je Apek doslej zadovoljil z delno rešitvijo – prenosljivostjo mobilnih številk; te je do 26. aprila letos preneslo 5311 uporabnikov. Največ mobilnih telefonskih številk se je preselilo v Simobilovo omrežje (dobrih 70 odstotkov), sledijo prenosi v Debitel, Mobitel in Izi mobil.
Iz sredine tiskane izdaje Dela.