Odkupne cene breskev vse nižje

Fructal je za kilogram breskev letos pripravljen odšteti le 25 centov, najmanj v zadnjih petih letih

Objavljeno
18. julij 2012 11.51
Posodobljeno
18. julij 2012 18.00
S. P., Delo.si
S. P., Delo.si

Ajdovščina - V Fructalu bodo predvidoma v torek, 24. julija, od kmetov v Vipavski dolini začeli odkupovati breskve. Kakšnega posebnega zadovoljstva nad določeno odkupno ceno med pridelovalci ni, saj ta že dolgo ni bila tako nizka kot prav letos.

»Kaj naj rečem? Cena je taka, kot je. Tisti pridelovalci, ki svojih breskev ne bodo kako drugače prodali, bodo breskve oddali Fructalu po dogovorjeni ceni, zadovoljni pa prav gotovo niso,« je prepričan Franc Vodopivec, sadjar in iz Potoka pri Dornberku. Med kmeti v Vipavski dolini je mogoče slišati, da za letos določena odkupna cena breskev ne pokrije niti stroškov pridelave.

Zato število obnovljenih breskovih nasadov že lep čas upada, kar priznava tudi direktor Kmetijske zadruge Vipava Boris Bajc. »Če so kmetje v Vipavski dolini pred leti v zimskem času obnovili letno okrog 30 hektarjev breskovih nasadov, so v zadnji zimi obnovili le še hektar tovrstnih površin. Zanimanje za ureditev breskovih nasadov pri nas upada, trend pa je izjemno negativen«.

Pričakujejo okrog 2000 ton breskev

V Fructalu, ki naj bi letos odkupil celotno količino ponujenih breskev, po besedah Tine Tomažič, direktorice marketinga in razvoja v družbi, pričakujejo okrog 2000 ton breskev, kmetom so za kilogram breskev pripravljeni odšteti 25 centov. Še cent provizije si bo vzela Kmetijska zadruga Vipava, preko katere bo potekal odkup.

»Odkupna cena breskev je usklajena s Kmetijsko zadrugo Vipava. Nižje cene za breskve je mogoče opaziti tudi v marsikateri drugi državi v Evropi. V Srbiji, denimo, kilogram breskev odkupujejo po 18,9 centa za kilogram,« poudarja Tomažičeva. Dodaja, da nižjo ceno utemeljujejo tudi z vse nižjo prodajo nektarjev in sadnih sokov, saj je kupna moč prebivalcev vse manjša.

»Dokler bo v Ajdovščini Fructal, se proizvodnja ne bo ustavila«

Na vprašanje Dela, ali se v prihodnje lahko zgodi, da Kmetijska zadruga in Fructal ne bosta več sodelovala, je Bajc včeraj odgovoril, da je ta možnost malo verjetna. »Dokler bo v Ajdovščini Fructal, se proizvodnja ne bo ustavila, pričakujemo pa, da bo trend nižanja odkupnih cen breskev čedalje bolj prisoten«.

Tudi Italija in Španija sta namreč po njegovih besedah močno preplavljeni z breskvami, zato bo višje odkupne cene težko iztržiti. Sklepanje novih pogodb z drugimi odkupovalci vipavskih breskev pa je menda tudi maloverjetno. »Fructal bo letos odkupil okrog 2000 ton breskev, manjše odkupovalce pa bi zanimale količine med 40 in 50 ton breskev,« pojasnjuje Bajc.

Napori za ohranitev števila zaposlenih

Veliko nezadovoljstva v Vipavski dolini je pred časom povzročila tudi vest, da namerava Fructal odpustiti nekaj več kot 20 zaposlenih. Kot je znano, sta namreč ajdovski župan Marjan Poljšak in predsednik družbe Nectar Slobodan Radun pred letom dni podpisala pismo o nameri, za katero si je občina nadvse prizadevala. Nectar se je v njem zavezal, da bo ohranil proizvodnjo v Ajdovščini in Kamniku, da bo tudi v prihodnje zagotavljal odkup vseh količin lokalno pridelanega sadja za industrijsko proizvodnjo ter da bo investiral v razvoj in zagotavljal strokovno pomoč lokalnim pridelovalcem sadja, še posebno v Vipavski dolini.

Srbska družba se je med drugim tudi zavezala, da bodo storili vse, kar je v njihovi moči, da s povečanjem učinkovitosti prodaje in dodatnim investiranjem povečajo sedanjo proizvodnjo in prihodke ter tako ohranijo in celo povečajo število zaposlenih. Kaj pravijo na napovedna odpuščanja, smo včeraj povprašali Tino Tomažič, ki je dejala, da izjav na to temo ne dajejo. Ajdovski župan Marjan Poljšak pa je za Delo povedal, da bodo od Raduna vsekakor zahtevali pojasnila in sestanek na to temo.