Opozicija ne verjame obljubam Ekologije

Predelavo namerava podjetje povečati za več kot trikrat – Župan zanika, da bi jim šel na roke.

Objavljeno
09. september 2016 20.28
Blaž Račič
Blaž Račič
Škofja Loka – Tudi po triurni razpravi in več sprejetih sklepih v zvezi s postopkom za pridobitev okoljevarstvenega soglasja za družbo Ekologija, ki namerava v Škofji Loki povečati obseg predelave nevarnih odpadkov, v občinski opoziciji niso zadovoljni.

»Podjetju Ekologija ne zaupam, saj je do leta 2013 predelovalo nevarne odpadke brez okoljevarstvenega dovoljenja«, pravi občinski svetnik komunalno ekološke liste Rolando Krajnik, eden najglasnejših nasprotnikov širitve predelave nevarnih odpadkov v podjetju Ekologija na Trati v Škofji Loki. »Ne zaupam pa niti Arsu, ki zdaj vodi postopek izdaje okoljevarstvenega dovoljenja za povečanje obsega predelave nevarnih odpadkov v podjetju Ekologija, saj leta 2011 v upravnem postopku niso izdali okoljevarstvenega mnenja v postopku na upravni enoti Škofja Loka za pridobitev uporabnega dovoljenja za podjetje Ekologija. Pretekla ravnanja obeh organizacij ne vzbujajo zaupanja in tudi zdaj smo od podjetja Ekologija dobili le obljube«.

Premalo vlaganj za varno predelavo?

Krajnik še meni, da so 500.000 evrov vredna predvidena vlaganja v posodobitve prostorov Ekologije premalo za celovito in varno predelavo nevarnih odpadkov. Na to opozarja tudi svetnica SD Mirjam Jan Blažič, ki je ocenila, da bi pol milijona evrov potrebovali samo za ureditev sedanjega obrata na Trati.

Čeprav je župan Miha Ješe točko o podjetju Ekologija uvrstil na zadnje mesto dnevnega reda, ker da je osrednja tema seje obravnava rebalansa proračuna, so svetniki dali prednost odpadkom. O načrtovani širitvi predelave, so opozicijski svetniki hoteli razpravljati že med avgustovskimi počitnicami na izredni seji, a ta ni bila sklepčna.

Na Krajnikove pomisleke, da župan na sejo ni povabil gasilcev, predstavnikov civilne zaščite, ekoloških gibanj, ampak le predstavnike Ekologije in je zato debata razvodenela, je Ješe odgovoril, da s tem le zapravljajo čas, saj občinski svet za ta vprašanja sploh ni pristojen. »Občinski svet ni javna tribuna,« je povedal župan, ki pravi, da »v občini Škofja Loka spoštujemo kulturo dialoga in ne zakon linča«.

Župan solastnik podjetja, ki oddaja prostore

Županu so v razpravi očitali, da kot solastnik Gorenjske predilnice, ki podjetju Ekologija oddaja v najem del prostorov, ustvarja zaslužek- Župan je očitke ocenil za zlonamerne in zatrdil, da je občina s podjetjem Ekologija povezana tako kot z vsemi drugimi pravnimi osebami in da se bo še naprej boril za vsako delovno mesto. Pri Ekologiji doslej po županovih besedah ni bilo zaznati prekomernega onesnaženja, količinsko povečanje proizvodnje pa po njegovem ne nakazuje na povečanje nevarnosti.

»Predelava nevarnih odpadkov bo skladna z našo zakonodajo in predpisi EU. Če kdo ne verjame slovenskim institucijam, ne moremo nič«, je dejal direktor Ekologije Jožef Kocon. Povedal je, da načrtujejo povečanje dnevne predelave z zdajšnjih 6,5 ton na 22 ton, zaradi česar bodo lahko skladiščili manj odpadkov in bodo bolje poslovali. V Ekologiji so v zadnjih dveh letih ustvarili za več kot 300.000 evrov izgube, Kocon pa zatrjuje, da jih bo lastnik, podjetje Saubermacher, dokapitaliziral.