Ljubljana - Na ministrstvu za finance so predstavili obrazec za odmero dohodnine za leto 2005, ki ga bodo morali zavezanci izpolniti in oddati na pristojnem davčnem uradu najpozneje do 31. marca 2006. Obrazec ima osem strani, vsem zavezancem pa ga bodo poslali brezplačno po pošti, so povedali finančni minister Andrej Bajuk, državni sekretar Andrej Šircelj in Ivan Simič, ki bo v začetku leta 2006 prevzel položaj v.d. generalnega direktorja Davčne uprave RS (DURS).
Zavezancem se bo dohodnina za leto 2005 obračunala v skladu z zakonom o dohodnini, ki je začel veljati v začetku tega leta, pri tem pa bo mogoče uveljavljati tudi že nekatere določbe iz novele zakona o dohodnini, ki začne veljati s 1. januarjem 2006.
Bajuk je uveljavitev novele zakona o dohodnini označil za prvi korak v smeri poenostavitev na področju davkov ter izrazil pričakovanje, da bosta s tem tako država kot tudi davčna uprava postali bolj prijazni do davkoplačevalcev.
Obrazec je z osmimi stranmi precej obsežnejši kot v preteklih letih. Še bolj obsežna so navodila, saj imajo 32 strani, vendar pa bodo morali zavezanci, ki bodo prijavili le osnovno plačo, od tega prebrati le približno tretjino, je pojasnil Simič.
Šircelj je napovedal, da poleg obrazca za napoved dohodnine pripravljajo še obrazce, ki se nanašajo na obračun davka od dohodkov pravnih oseb, obračun davka iz dejavnosti ter obračun davčnega odtegljaja iz naslova dividend in obresti. Vsi obrazci bodo objavljeni še letos, je zagotovil. "Želimo doseči da bodo zavezanci čim prej dobili potrebne informacije za obračun davkov, ter da jih bodo lahko obračunavali enostavno," je dodal.
Na DURS v enajstih mesecih pobrali 2000 milijard tolarjev davkov
Sicer pa je DURS v letošnjih prvih enajstih mesecih pobral za 2068 milijard tolarjev javnofinančnih prihodkov, kar je za 20 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Načrt za leto 2005 je tako skoraj že v celoti dosežen, so sporočili iz DURS.
Leto 2005 je zaznamovala uveljavitev obsežne nove davčne zakonodaje s ponovnimi obsežnejšimi spremembami, prevzem novih nalog prekrškovnega organa in nalog, povezanih z vstopom v Evropsko unijo. Kljub temu je davčna uprava uspešno opravljala temeljne naloge pobiranja davkov. Pozitivni trendi so opazni na vseh njenih delovnih področjih, ugotavljajo na DURS.
DURS je letos do konca novembra vplačala v državni proračun 1022,5 milijarde tolarjev, kar je 38 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Občinski proračuni so prejeli 194,8 milijarde tolarjev, Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije 557,8 milijarde tolarjev (dobrih šest odstotkov več), Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije pa 377 milijard tolarjev (osem odstotkov več). Poleg tega je davčna uprava v tem obdobju pobrala tudi za 4,7 milijarde tolarjev drugih prihodkov (članarine Gospodarske zbornice Slovenije, Obrtne zbornice Slovenije itd.).
V prvih enajstih mesecih so pri kontroli ugotovili nepravilnosti v 217.444 primerih, kar je pet odstotkov več kot v letu poprej. Na podlagi teh ugotovitev so se v tem obdobju javnofinančni prihodki povečali za 11,7 milijarde tolarjev.
Davčni inšpektorji so do konca novembra opravili 3898 inšpekcijskih pregledov, kar je nekaj manj kot v enakem obdobju lani. Dodatne obveznosti so bile ugotovljene v višini 17,4 milijarde tolarjev, plačanih pa jih je bilo za 10,7 milijarde tolarjev. Ostalih učinkov inšpekcije je bilo za 13,4 milijarde tolarjev.
DURS uspešno obvladuje davčni dolg
Davčna uprava uspešno obvladuje davčni dolg. Aktivni dolg (neporavnane obveznosti, vključno z zamudnimi obrestmi, ki so v postopku prisilne izterjave po davčni zakonodaji) je ob koncu novembra znašal 98,8 milijarde tolarjev. Primerjava s podatki za pretekla leta kaže, da se aktivni dolg iz leta v leto manjša. Veča pa se delež zabilančnega dolga, to je dolga, za katerega izterjavo davčna uprava ni pristojna (stečaji, prisilne poravnave, likvidacije ...).
Na podlagi sklepov davčne izvršbe in na podlagi poslanih obvestil je bilo v prvih enajstih mesecih izterjanih za 54,8 milijarde tolarjev dolga, kar predstavlja 55,5 odstotka aktivnega dolga.
Davčni zavezanci so vložili za pet odstotkov več pritožb
Davčni zavezanci so v prvih enajstih mesecih vložili 17.943 pritožb zoper odločbe in sklepe prvostopnih organov, kar je pet odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Skupaj s pritožbami, prenešenimi iz leta 2004, je bilo letos v reševanju skupaj 21.304 pritožb. Od 2652 nerešenih pritožb ob koncu novembra jih večina zadeva odločbe o odmeri nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča. Razlog za tovrstne pritožbe so predvsem pomanjkljivi podatki, ki jih občine pošiljajo davčnim uradom, na podlagi katerih se opravi odmera.