Ljubljana - Poslanske skupine koalicijskih SDS, NSi in SLS so danes javno izrekle opomin podpredsednikoma državnega zbora iz vrst opozicijskih LDS in SNS, Marku Pavlihi in Sašu Pečetu. Ob tem so v "pobudi za razmislek o ravnanju podpredsednika DZ" opozicijski poslanski skupini LDS in SNS pozvali, naj razmislita o ravnanju obeh podpredsednikov. Koalicijske stranke Pavlihi in Pečetu očitajo, da sta bila v javnosti zelo pogosto nenavadno kritična do predsednika DZ Franceta Cukjatija.
Vodje treh koalicijskih poslanskih skupin Jože Tanko (SDS), Alojz Sok (NSi) in Jakob Presečnik (SLS) tako vodjo poslanske skupine LDS Antona Ropa prosijo, naj "resno premisli, ali ne bi državnemu zboru predlagal drugo ime za podpredsednika", do katerega ima LDS kot največja opozicijska stranka pravico.
Vodjo poslanske skupine SNS Zmaga Jelinčiča pa v pismu prosijo, da poslanska skupina "resno premisli, ali je tako ravnanje podpredsednika primerno in v pomoč nemotenemu delovanju DZ ter v čast vodstvu, katerega član je tudi on sam".
O opominu na posebni izredni seji?
Tudi današnja seja kolegija predsednika DZ Franceta Cukjatija so zaznamovali odzivi na izjave, po katerih naj bi predstavniki vlade ocenjevali ravnanje podpredsednikov DZ, Pečeta in Pavlihe. V SNS, LDS kot tudi v SD so prepričani, da je takšno ravnanje neprimerno in nedopustno in da zahteva obravnavo na posebni izredni seji kolegija predsednika DZ, kar naj bi se v skladu z napovedjo na današnji seji tudi zgodilo.
Pri tem so opozicijski poslanci omenjali predvsem izjavo predsednika DeSUS in ministra za obrambo Karla Erjavca glede pogovorov s predsednikom vlade o delu vodstva DZ. A, kot je po seji kolegija dejal vodja poslanske skupine NSi Alojz Sok, je minister Erjavec novinarjem že pojasnil, da vlada ni ocenjevala dela DZ, ker ga ne more ocenjevati. Erjavčeva izjava pa bi bila lahko vzeta iz konteksta.
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko pa je po seji kolegija zatrdil, da se na nobenem koalicijskem sestanku, ki jih sklicuje predsednik vlade, o tem niso pogovarjali. A koalicija deluje tudi v DZ, je dodal Tanko.
DeSUS se je vzdržal
Omenjenim trem poslanskim skupinam pa se ni pridružila še četrta koalicijska poslanska skupina DeSUS, saj so po besedah njenega vodja Franca Žnidaršiča presodili, da pismo "ta hip brez potrebe dviga vročo kri in napetost". Prav to pismo pa je spodbudilo vodjo poslanske skupine LDS Antona Ropa k napovedi vložitve zahteve za sklic izredne seje kolegija. Po njegovih besedah gre namreč za nedopustno in nedemokratično ravnanje, ki ga razume kot poskus, da bi v DZ utišali opozicijo. Pred tem je vodja poslanske skupine SD Miran Potrč predlagal obravnavo tega vprašanja že na današnji seji kolegija, za kar se kolegij ni odločil. Prav bi bilo namreč, da bi se odzvali takoj, je prepričan Potrč.
Peče: Vlada ne sme ocenjevati samostojne veje oblasti
Kot je na seji kolegija poudaril Peče, je nesprejemljivo, da predstavniki vlade ocenjujejo samostojno vejo oblasti, zato je izrazil pričakovanje, da se bo DZ ostro odzval. Cukjati pa je dejal, da "je bilo v zadnjem času veliko stvari, o katerih je potrebno govoriti in da imajo mnogi razlog, da so zelo ogorčeni". Sam je imel namen sklicati posvet z vodji poslanskih skupin, a je takšni možnosti ugovarjal Potrč, saj tovrstni posveti potekajo na za pred javnostjo zaprtimi vrati.
Peče še pravi, da so o njegovi razrešitvi doslej govorili že večkrat. Zlasti po njegovih nastopih v državnem zboru, kritičnih do vlade, vendar se iz tega ni nič izcimilo. Vodja vladne koalicije Janez Janša naj bi bil tako njegovo razrešitev napovedoval že konec lanskega leta. naj bi bil tako njegovo razrešitev napovedoval že konec lanskega leta.
Pavliha zaskrbljen nad "nenavadnim opominom" koalicije
Podpredsednik državnega zbora in poslanec LDS Marko Pavliha je zaskrbljen ob tako nenavadnem opominom koalicije zaradi svojega dela, za katerega je izvedel iz medijev. Ob navedbah v medijih o govoricah o njegovi zamenjavi s podpredsedniškega mesta se je Pavliha vprašal, kdo je njegov sodnik, kaj je podlaga za obtožbo ter kakšna so pravna sredstva, ki so mu na voljo.
Koalicija omejuje svobodo do govora, kot je to počela že oblast v bivši državi, je ocenil Pavliha. Ob tem se je vprašal, ali se s pritiski na gospodarstvo, medije in sodstvo vračamo v prejšnje stoletje. Kot je dejal Pavlika, je v svojih izjavah navedel le dejstva, tako da je križan zaradi tega, ker je svobodno izražal svoje mnenje, kar pa mu omogočata ustava in poslovnik.
Smisel podpredsedniškega mesta DZ za opozicijo je v uravnoteženju vodenja, je poudaril Pavliha in še dodal, da v kolikor mu bo to omogočeno, namerava še naprej opravljati svoje podpredsedniške naloge.
Pahor: Drugačna stališča podpredsednikov DZ niso razlog za zamenjavo
Predsednik SD Borut Pahor je danes po seji predsedstva stranke komentiral tudi govorice o morebitnih zamenjavah podpredsednikov državnega zbora. "Mislim, da si vladajoča koalicija ne v parlamentu ne v izvršni veji oblasti ne sme dovoliti, da bi zaradi drugačnih stališč predstavnikov iz opozicije na položaju podpredsednika DZ razmišljala, da je to razlog za njuno zamenjavo," je dejal Pahor.
Pahor je pojasnil, da sta oba podpredsednika, ki prihajata iz vrst opozicije, lahko podpredsednika samo, če dobita pri glasovanju podporo poslank in poslancev vladajoče koalicije. Ti opozicijskih kandidatov po njegovih besedah ne podprejo, ker bi se strinjali z njihovimi političnimi stališči, temveč zaradi dogovora, zapisanega tudi v poslovniku DZ, da dve podpredsedniški mesti pripadata predstavnikoma opozicije. "To je treba spoštovati," je poudaril predsednik SD.
LDS: Opomin koalicijske trojke krati svobodo govora
LDS ni presenečena, je pa zgrožena in ogorčena nad ravnanjem treh poslanskih skupin vladajoče koalicije, je ob robu seje sveta LDS pojasnil predsednik stranke Jelko Kacin. Svet LDS je danes Pavlihi izrekel vso podporo za "njegovo ravnanje in pokončno držo", sicer pa po Kacinovih besedah o predlogu za razrešitev predsednika DZ Franceta Cukjatija ne razmišljajo.
V svetu LDS nasprotujejo "teptanju pravic", zapisanih v ustavi. Današnja izjava poslanskih skupin koalicijskih SDS, NSi in SLS pa po njihovem mnenju pomeni prav to. Izrekanje opomina, "z drugimi besedami pa ukor pred izključitvijo, izdanega s strani predsednika vlade Janeza Janše (kar je neka nova drugačna demokracija pomladnih strank), pomeni kršenje določil slovenske ustave o svobodi govora," je dejal Kacin. Obenem je izrekel veselje, da so se poenotile le tri stranke vladajoče koalicije.
Predsednik sveta LDS Anton Anderlič pa je današnje dejanje treh koalicijskih strank označil kot neverjetno, kako se "koalicija na nek način loti discipliniranja opozicijskih poslancev". "Da se na tak način diskvalificira ljudi, je nesprejemljivo za parlamentarno demokracijo," je še dodal Anderlič.
Po mnenju Kacina "ni boljše demokracije, kot je parlamentarna demokracija". "Je alternativa, ampak ta se imenuje predsedniški sistem; mi ne bomo dovolili ustavnih sprememb, saj gre za ohranjanje temeljnih načel ustave," je še dodal predsednik stranke. Sicer pa o pritiskih vladajoče koalicije po mnenju sveta LDS pričajo tudi dogodki, ki so jih v zadnjem letu deležni mediji, gospodarstvo in državni uslužbenci.
Vodja poslancev LDS Anton Rop je prepričan, da njegov kolega Pavliha odlično opravlja delo podpredsednika in tako – v nasprotju z drugimi iz vodstva – veliko prispeva k ugledu poslanskega doma. Če bo koalicija res poskušala razrešiti Pavliho in Pečeta, bo to zgolj še en dokaz poskusov popolnega utišanja opozicije, hkrati pa bo izraz panike vladajoče koalicije zaradi stanja v državi, neuradne napovedi po zamenjavah v vodstvu parlamenta, komentira vodja poslancev največje opozicijske stranke.
Skrajnež in pretiran kritik'
Siecer pa včeraj v poslanskih skupinah strank vladne koalicije uradno še niso dajali izjav o morebitnih zamenjavah. Neuradno so nekateri poslanci povedali, da so se v koaliciji res večkrat pogovarjali o delu podpredsednikov Saše Pečeta in Marka Pavlihe.
Prvi naj bi bil skrajnež in zato ne več primeren za ugledno funkcijo podpredsednika državnega zbora. To bi zdaj ponudili socialnim demokratom, čeprav so na prvem zasedanju državnega zbora po dveh odmorih za usklajevanje, ki so ga nekateri dojeli kot kravjo kupčijo, predlog SD, da bi predsednica postala poslanka Majda Potrata, brez pojasnila preglasovali. Na tajnem glasovanju je poslanka SD dobila samo 40 glasov. Izvoljena sta bila najstarejši poslanec Vasja Klavora iz DeSUS, ki je dobil 66 glasov poslancev, in Sašo Peče z 49 glasovi. Zato, ker je treba kombinirati izkušenost in mladost, poleg tega je Peče že prej dokazal, da zna ceniti kritično besedo, je takrat govoril poslanec SDS Jožef Jerovšek.
V državnem zboru sicer velja pravilo, da je eno od podpredsedniških mest rezervirano za opozicijo. Na tej prvi seji zbora še ni bilo jasno, kdo je opozicija, zato so tretjega podpredsednika izvolili pozneje. To je postal poslanec največje opozicijske stranke Marko Pavliha.