Ljubljana - Poslanec LDS Marko Pavliha se ne bo udeležil sestanka iniciativnega odbora za pripravo diplomatskega spusta po Kolpi za leto 2006, ki naj bi potekal 19. januarja v gradu Mokrice pri Čatežu. Pavliha naj bi na tem sestanku za zaprtimi vrati s podpredsednico sabora Đurđo Adlešić neformalno govoril tudi o morski meji med državami, vendar je Adlešičeva o tem obvestila hrvaške medije in predsednika vlade Iva Sanaderja. To je "grda zloraba", je poudaril Pavliha v izjavi za javnost.
Adlešićeva je Pavliho po telefonu prosila, naj kot strokovnjak za pomorsko pravo na sestanku, na katerega je oba povabil predsednik Društva slovensko-hrvaškega prijateljstva Božo Dimnik, pojasni svoje stališče do vprašanja meje na morju med Slovenijo in Hrvaško. Poleg tega naj bi "popolnoma za zaprtimi vrati in neuradno kot politika in poslanca poskušala razmišljati, kako bi lahko pomagala, da se odprto vprašanje glede meje na morju med državama čim prej reši", je pojasnil Pavliha.
Pavliha je poudaril, da nima pooblastil, da uradno kroji slovensko politiko, zato bi delovni sestanek, ki naj bi bil neformalen, brez prisotnosti medijev, že v začetku odklonil, če bi vedel, da bo Adlešičeva ravnala tako, kot je.
"Šokiran sem, da je kolegica Adlešićeva sestanek izkoristila sebi v prid, za nabiranje političnih točk, da je o njem celo obvestila predsednika hrvaške vlade Iva Sanaderja, da bi skupaj 'na liberalen način rešili problem med državama'. To je preprosto nezaslišano, zato sem sestanek odpovedal," je dejal Pavliha. Tako hrvaški mediji kot podpredsednica sabora so po njegovih besedah iz njegovih izjav iztrgali samo tisto, kar jim odgovarja - celo več, tudi to naj bi spremenili.
Po Pavlihovih besedah so navedbe, da je uredbo slovenske vlade o določitvi slovenskega ribolovnega območja v morju označil kot v nasprotju z mednarodnim pravom, neresnične, trdil naj bi namreč le, da je "uredba na trhlih mednarodnopravnih nogah, kar je bistvena razlika". Njegovi dejanski izjavi naj bi najbolj ustrezala trditev, da je "slovenska poteza v obliki uredbe vsekakor politično razložljiva, vendar nikakor ni mednarodnopravno neproblematična, saj je enostransko ravnanje tiste vrste, kakršno je Slovenija prej očitala Hrvaški".
"Uredbo je bilo mogoče pričakovati"
Hrvaškim medijem in politiki ter tudi slovenskim koalicijskim strankam in predsedniku vlade, ki so izjavo označili za "nedržavotvorno, malodane izdajalsko in protislovensko", tako Pavliha odgovarja, da je uredba politično predvidljiva in da jo je bilo mogoče pričakovati, ker je bila "odziv na hrvaško enostransko, neevropsko, protipravno in nezaslišano potezo sredi decembra", ko je stopil v veljavo pravilnik o hrvaškem ribolovnem območju. "Nezaslišana in protipravna je zato, ker je Hrvaška s tem pravilnikom razširila ribolovno območje ter s tem poskušala prejudicirati mejo v sredini Piranskega zaliva," je dodal.
"Naša uredba pa je na trhlih nogah zato, ker je spet enostranska, enostranska dejanja pa po mednarodnem pravu niso dovoljena, pa tudi zato, ker govori o določenem statusu Piranskega zaliva, in sicer ga opredeljuje kot notranje vode," je še pojasnil Pavliha.
Ob tem Pavliha poudarja, da "ni nikoli kakorkoli spodkopaval stališča Slovenije v memorandumu, ki ga je vlada sprejela aprila 1993, po katerem si Slovenija prizadeva za ohranitev celovitosti Piranskega zaliva pod slovensko suverenostjo in jurisdikcijo ter za izhod na odprto morje na temelju dopustnih kriterijev mednarodnega prava".
" Tisti, ki mi oporeka, da sem zoper enovitost Piranskega zaliva, ne ve, kaj govori. V zadnjem času je preveč tistih, ki niso Kopitarji, pa vseeno sodijo o čevljih. Dejstvo pa je, da del - naj je to pet, deset ali 300 metrov, kot je to predvideno v sporazumu Drnovšek-Račan -, pač pripada obalni državi, v tem primeru Hrvaški. Ne glede na to, da lahko 99,9 odstotka zaliva pripada Sloveniji," je pojasnil.
Slovensko vlado oziroma zunanje ministrstvo je Pavliha še pozval, naj se začne dejavno ukvarjati z zunanjepolitično strategijo ne samo do Hrvaške, ampak tudi do Zahodnega Balkana. "Vlada naj sama organizira stroko v Sloveniji, da bo končno govorila isto," je sklenil Pavliha.