“Peterle je zagotovo kredibilen kandidat za predsednika”

Predsednik vlade in predsednik največje vladne stranke SDS Janez Janša je spregovoril o aktualnih političnih problematikah. Tudi o predsedniški kandidaturi Alojza Peterleta.

Objavljeno
08. november 2006 16.45
Janez Janša
Ljubljana - Alojz Peterle je kot predsednik prve osamosvojitvene vlade zagotovo kredibilen kandidat za predsednika države, o tem ni nikakršnega dvoma, je na današnji novinarski konferenci ocenil predsednik vlade in predsednik največje vladne stranke SDS Janez Janša. Ali bo SDS tudi dejansko podprla njegovo kandidaturo, pa se bodo odločili organi stranke, je še pojasnil.

Premier zadovoljen s sodbo v Strasbourgu

Predsednik vlade je glede ponedeljkove sodbe Evropskega sodišča za človekove pravice v Strasbourgu, ki je zavrglo tožbo hrvaških varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke proti Sloveniji, izrazil zadovoljstvo, da je sodba takšna, kot je, saj "v veliki meri pritrjuje slovenskim stališčem". Kot je še povedal, verjame, da je na hrvaški strani "določeno razočaranje", ker so v sodbo polagali velika upanja.

Janša je sicer dejal, da ne more komentirati odziva hrvaškega kolega Iva Sanaderja na sodbo, ker da še ni v celoti seznanjen z njim.

Sanader je v torek v Poreču v odzivu na ponedeljkovo sodbo dejal, da Slovenija nima razloga za zmagoslavje in da bo Hrvaška vztrajala, da Ljubljanska banka vrne dolg hrvaškim varčevalcem.

Janša: Socialni dialog ni zamrl

Socialni dialog po ocenah premiera Janše v Sloveniji še zdaleč ni zamrl. V tem času naj bi bil pravzaprav še bolj intenziven, je dejal. S sindikati, ki so nezadovoljni z ravnijo socialnega dialoga v državi in so ga zato pozvali na srečanje, se bo, kot je dejal, sestal še ta mesec.

Reprezentativne sindikalne centrale Janši želijo predstaviti trenutno stanje na področju socialnega dialoga. Prepričani so, da lahko le premier pripomore k izboljšanju socialnega dialoga, ki po njihovi oceni ne poteka tako, kot bi moral.

Sindikati od premiera pričakujejo, da bo jasno povedal, ali podpira politiko svojega ministra za delo ali ne. Sestanek pričakujejo še pred 15. novembrom. Med 16. in 18. novembrom bo namreč Ljubljana gostila vrh evropskih socialnih svetov, prek katerih želijo sindikati razjasniti vprašanja, povezana s socialnim partnerstvom. Če se razmere ne bodo spremenile, bodo sindikati o stanju socialnega dialoga v Sloveniji seznanili Evropo, poudarjajo.

“Razmerja makroekonomskih kazalcev še nikoli tako ugodna”

Razmerja med ključnimi makroekonomskimi kazalci gospodarskega stanja v Sloveniji še nikoli niso bila tako ugodna kot zdaj, kar še dodatno krepi optimizem pred 1. januarjem 2007, ko bo Slovenija prevzela evro, je še dejal Janša. "Slovenija bo postala del notranjega kroga razvitih držav EU, kar že samo po sebi prispeva k boljšemu ugledu in boljšim možnostim za slovensko gospodarstvo," je poudaril premier.

Pogoji gospodarjenja se po njegovih besedah čez noč ne bodo bistveno spremenili, se bo pa okrepila javnofinančna stabilnost in poenostavilo poslovanje podjetij. S 1. januarjem bo začel veljati tudi nov davčni sistem, ki bo enostavnejši in prijaznejši do davkoplačevalcev, bistvena pridobitev pa bo radikalno znižanje stroškov dela, je dejal.

Stroški dela se bodo zniževali postopno, v nekaj letih, saj je treba izpad dohodkov iz tega naslova nadomestiti, je pojasnil Janša in poudaril, da bo to doslej "najbolj radikalno znižanje obdavčitve dela ". "S tem bomo v Sloveniji vsi, ki živimo od lastnega dela, postali bolj konkurenčni," je dejal.

S prihodnjim letom bo, tako Janša, okolje za gospodarjenje v Sloveniji postalo bistveno bolj ugodno, kar bo še okrepilo možnosti za doseganje boljših gospodarskih rezultatov. Že zdaj pa Slovenija beleži visoko gospodarsko rast, nizko inflacijo in zmanjševanje brezposelnosti, je poudaril.

Slovenija po njegovih zagotovilih zmanjšuje proračunski primanjkljaj, a ne na račun socialnih in drugih pravic, temveč na račun bolj uspešnega gospodarjenja in varčevanja države.

“Delo guvernerja Gasparija je bilo dobro”

Janša je na vprašanje, kako ocenjuje delo guvernerja Banke Slovenije Mitje Gasparija, odgovoril, da je bilo delo guvernerja doslej dobro in da je takšno tudi sodelovanje med vlado in banko Slovenije v tem mandatu. Glede novega guvernerja je dejal, da je njegovo imenovanje rokah v predsednika države. V kolikor se bo predsednik države posvetoval s poslanskimi skupinami, bo tudi SDS predstavila svoje mnenje, je še dejal.

Janša podprl Mateja in Zvera pri reševanju ambruškega konflikta

Predsednik vlade je tudi pozitivno ocenil delovanje ministra za notranje zadeve Dragutina Mateja in predsednika komisije za zaščito romske etnične skupnosti Milana Zvera v zvezi z dogodki v Ambrusu. Napovedal je, da bodo "v teh okvirih" iskali tudi dolgoročno rešitev za ta konflikt. Več v novici “Janša podprl Mateja in Zvera.”