Policijski čoln samo do sredinske črte?

Hrvaška vlada je ostro reagirala na odločitev Slovenije o razglasitvi ekološke cone. Premier Janša pravi, da sprejem predloga zakona ni poseg po tujem ozemlju.

Objavljeno
27. avgust 2005 23.08
Ljubljana/Zagreb - »Sprejetje zakona o razglasitvi ekološke cone in epikontinentalnem pasu ne pomeni nobenega konflikta in ne posega po kakršnem koli tujem ozemlju,« se je slovenski premier Janez Janša odzval na ostre odzive, ki jih je slišati iz Hrvaške.

Odziv Hrvaške na potezo slovenske vlade je bil po Janševih besedah vsaj deloma pričakovan, vendar je bilo pričakovati tudi to, kar je naredila Slovenija po potezah hrvaške države. Slovenija bi ravnala neracionalno, če kot edina pomorska država ne bi sprejela ukrepov, ki so jih pred njo druge države ob Jadranskem morju, je danes poudaril Janša v Gornji Radgoni.

Neuradno smo iz zanesljivih virov izvedeli, da naj bi slovenska generalna policijska uprava izdala pomorski patrulji policijskega čolna zaupno navodilo, po katerem naj bi se slovenski čoln gibal le do sredinske črte. Danes tiskovna predstavnica na ministrstvu za notranje zadeve ni bila dosegljiva, da bi nam potrdila ali ovrgla to informacijo.

Tujega nočemo, svojega ne damo

Odzivi na Hrvaškem in Italiji so žolčni in usmerjeni proti Sloveniji. Hrvaški časopisi navajajo Sanaderjevo-Titovo parafrazo: » Tujega nočemo, svojega ne damoIvo Sanader je odgovoril Ruplu, da je Hrvaška pripravljena na arbitražo. Izjavil je tudi, da so nerešeni odnosi med državama tudi krivi za poplave v Medžimurju, saj ni mogoče zgraditi 1800 metrov nasipa ob Muri zaradi lastniškopravnih zapletov s Slovenci. Nekdanji zunanji minister Davorin Rudolf je znova izjavil, da je spor mogoče zelo hitro in poceni rešiti na mednarodnem sodišču v Haagu. Nekatere hrvaške stranke zahtevajo, da Hrvaška izloči Slovenijo iz kroga evropskih držav, za katere ne veljajo ribolovne omejitve v hrvaški ribolovno-ekološki coni v mednarodnih vodah. Tonči Tadić, podpredsednik Hrvaške stranke prava, celo zahteva, da bi morala vlada, notranje ministrstvo in vojna mornarica zavarovati suverenost in ribiče pred slovenskimi provokacijami.

Slovenski ribiči niso enotni

Po besedah Zlatka Novogradca, piranskega ribiča, ki se je v začetku tedna zapletel v spor z Morenom Osichem iz Savudrije, si piranski mrežarji (ribiči s stoječimi mrežami) ne upajo več metati svojih mrež v morje.» Ne zato, ker bi se bali hrvaških ribičev, temveč zato, ker bi ostali brez svojega delovnega orodja in bi bil potem naš obstoj ogrožen. O tem bomo prihodnji teden govorili na tiskovni konferenci. Žalostno pa je, da tudi v tem primeru slovenski ribiči nismo enotni, da nas država ne varuje in da nas zunanji minister omalovažuje ,« je dejal Novogradec.

Neuradno smo izvedeli, da je minule dni v Piran prišel tudi Moreno Osich in slovenskim policistom podal svojo različico zapleta. Po neuradnih podatkih je Osich trdil, da ni videl Novogradčevih mrež (ki jih je raztrgal). Predvsem pa je odločno zavrnil trditev, da naj bi vrgel neprižgan dinamit. Priznal pa je, da je proti Novogradcu vrgel leseni ročaj z ladijskega krmila.

Novogradec je hrvaške napovedi o t. i. » tamponskem ribolovnem območju ob razmejitveni črti« sprejel z velikim nasmehom. Prepričan je, da se za takim predlogom spet skriva špekulacija. Meni pa, da takšne cone ne bi sprejeli predvsem hrvaški ribiči. Saj je bilo v preteklih letih veliko poizkusov, da bi se dogovorili o skupnem ribolovnem režimu (po evropskih standardih), a jih ni bilo mogoče doseči, ker so Hrvati uveljavljali svoje, komentira Novogradec.