Ponekod nevarnost poledice

Sneženje je večinoma ponehalo. Glavne cestne relacije so očiščene, posamezni odseki cest pa so še delno zasneženi oziorma je na njih snežna brozga. Na izpostavljenih delih cest je nevarnost poledice.

Objavljeno
30. december 2005 11.01
Ljubljana - Sneženje je večinoma ponehalo. Glavne cestne relacije so očiščene, posamezni odseki regionalnih in lokalnih cest pa so še delno zasneženi oziorma je na njih snežna brozga. Na izpostavljenih delih cest je nevarnost poledice.

Zaradi zasneženega snežišča je zaprt gorski prelaz Vršič. Zaprt je še vedno mejni prehod Učja, zaradi nevarnosti snežnih plazov je popolna zapora tudi na italijanski strani mejnega prehoda Predel. AMZS voznikom na poti v Bovec svetuje uporabo ceste Ljubljana - Nova Gorica - Tolmin – Bovec. Zaradi zimskih razmer je na nekaterih cestah še vedno prepovedan promet za vsa tovorna vozila.

Na Celjskem ne sneži več

Na Celjskem, kjer je v četrtek popoldne in zvečer zapadlo tudi do 20 centimetrov novega snega, ne sneži več, akcije čiščenja cest pa še potekajo. V Zimski službi Celje so povedali, da je ponekod na cestah snežna brozga, kljub novozapadlemu snegu pa večjih zastojev v prometu ni bilo. Do manjšega dveurnega zastoja je prišlo v četrtek zvečer na območju Rimskih toplic, kjer je obtičalo nekaj tovornih vozil. Trenutno je promet na cestah celjske regije upočasnjen, vendar tekoč. Do manjših zastojev prihaja le na mestnih vpadnicah.

Ekipe zimske službe, ki so še vedno v tretji stopnji pripravljenosti, so večino cest že splužile in posipali s posipnim materialom, zadnje pluženje so opravili davi okrog pete ure. Glede na intenziteto sneženja se ekipe zimske službe na pluženje odpravljajo v povprečju vsake dve do tri ure.

Tokrat je največ snega zapadlo na območju Kozjanskega in Lisičnega, in sicer 20 centimetrov, na območju Celja, Latkove vasi in Velenja pa 10 centimetrov. Po podatkih Elektro Celja tridnevno sneženje na Celjskem ni povzročilo težav pri oskrbi prebivalstva in gospodarskih družb z električno energijo.

Snežne razmere v visokogorju

V četrtek je še snežilo, ponoči pa so padavine večinoma ponehale. Od srede zjutraj do danes zjutraj je zapadlo od 20 do 100 centimetrov snega, največ v zahodnih Julijskih Alpah. Sneg je bil suh, v visokogorju je nastalo nekaj zametov, a močnejših vetrov med sneženjem ni bilo. Snežilo je na podlago rahlega in suhega snega. Večjih plazov zaenkrat ni bilo, so sporočili iz Službe za sneg in plazove pri Agenciji RS za okolje.

V Julijskih Alpah je na 1000 metrih od 100 do 130 centimetrov snega, nad 1500 metri pa od 240 do 300 centimetrov. V Savinjskih Alpah in Karavankah ter na Pohorju je na 1000 metrih do 90 centimetrov snega, na 1500 metrih okoli 150 centimetrov. Višina snežne odeje je odvisna tudi od debeline stare podlage.

Sneg je mehak in rahel ter se globoko predira, gibanje v gorah je zlasti v Julijskih Alpah zelo oteženo. Nevarnost snežnih plazov je v Julijcih četrte stopnje, drugod pa tretje stopnje. Sneg je slabo sprijet in se lahko že ob majhni dodatni obremenitvi hitro splazi.

Danes se bo zjasnilo, tudi ponoči bo jasno in zato mrzlo. Snežna odeja se zato do jutri ne bo kaj dosti sesedla, ostala bo rahla in nestabilna. Že ponoči se bo okrepil jugozahodnik, ki bo prenašal sneg v zamete. Začel bo dotekati toplejši zrak, nulta izoterma se bo do noči na nedeljo dvignila na 1500 metrov. Pod to mejo se bo snežna odeja hitreje sesedala in preobražala, v visokogorju pa ne kaj dosti, zaradi novih zametov bodo razmere še nevarnejše. V soboto zvečer in v noči na nedeljo bo pod 1000 metri deževalo, zato se lahko v sredogorju na strmih pobočjih začnejo prožiti plazovi, nevarnost se bo tam povečala.