Ponoči se včasih zvijajo od mraza

Nastanitveni center za begunce v Postojni naj bi zaprli do junija. Zaradi dotrajanosti stavbe pa čez 60 beguncev že sedaj živi v nemogočih razmerah.

Objavljeno
01. december 2005 16.11
V Nastanitvenem centru Postojna
Postojna – Nastanitveni center za begunce v Postojni, kamor so prvi ljudje začeli prihajati leta 1992, zapirajo. To naj bi se zgodilo do junija prihodnje leto, čeprav so zaprtje napovedovali že za letošnji avgust. Toda kljub temu je v njem še vedno 66 beguncev, med njimi tudi veliko bolnih in starih. Od konca septembra pa živijo v tako rekoč nemogočih razmerah: brez ogrevanja, z mrzlo vodo, električna napeljava pa ne zdrži vseh obremenitev.

“To je katastrofa. Kaj takšnega lahko človek doživi le v vojni, ne pa tukaj,” je dejala ena izmed njih. “Vse so nam vzeli: nimamo gretja, elektriko včasih imamo, včasih ne, voda je ledeno mrzla, pralne stroje so odpeljali, nimamo štedilnikov. Ko pomivam posodo, si moram nadeti rokavice, tako mrzla je ta voda. To je katastrofa, resnično je katastrofa! Jočem od žalosti, saj kaj takšnega ljudje preživljajo le v vojni,” je povedala Zineta Alić , ki v centru živi s svojo hčerko in prejema 75 tisoč tolarjev socialne pomoči. Za nastanitev v centru plačuje zase in za hčerko slabih 20.000 tolarjev mesečno.

“Res je, sistem ogrevanja je pokleknil in se ga ne da več vzpostaviti. Če bi vztrajali, bi razneslo ventile, puščala bi para, tega si ne moremo privoščiti, zagotavljati moramo tudi njihovo varnost. Naredili smo strokovno oceno, ki je pokazala, da bi bilo treba v ogrevanje vložiti deset milijonov tolarjev,” je pojasnil Jure Zaletel, vodja sektorja za integracijo beguncev in tujcev na ministrstvu za notranje zadeve. Ljudje iz centra so si zato nabavili radiatorje in električne grelce. A zdaj je nastal drug problem: električna napeljava ne zdrži takšne obremenitve.

“Ni res, kar nam očitajo, da izklapljamo elektriko, napeljava je pač takšna, da ne zdrži tolikšne obremenitve. In ker ni bilo elektrike, je šla zadeva tako daleč, da so začeli vlamljali v električne omarice in ojačevati varovalke, kar je dejansko smrtno nevarno. Zgodilo se je že, da je zaradi tega v centru zagorelo,” je še pojasnil Zaletel ter dodal, da so zdaj našli podjetje, ki jim na telefonski klic menja varovalke.

Od 66 beguncev, kolikor jih je trenutno v centru, jih ima 44 pravico do nadaljnjega bivanja v nastanitvenih centrih, ki so v Mariboru, Celju in Novem mestu. Od teh 44 jih 17 že prihodnji teden zapušča center – a ti so si našli lastna bivališča. Vsi ostali (22 jih je, ki ne sodijo v kategorijo ranljivih oseb), pa si morajo sami poiskati nova bivališča, tako kot so si našli tudi službe.

Več preberite v petkovi izdaji Dela