Ponovitev dvoboja s prejšnjih volitev?

V Novi Gorici so za zdaj znani štirje uradni županski kandidati, med njimi zdajšnji in prejšnji župan, Mirko Brulc in Črtomir Špacapan.

Objavljeno
11. avgust 2006 11.34
Mirko Brulc
Nova Gorica – Novogoriška mestna občina bo tokratne lokalne volitve spet dočakala v zmanjšanem obsegu. Štiri leta po prvi spremembi lokalne samouprave sta se namreč od takratne nove mestne občine odcepila večja kraja – Šempeter pri Gorici in Vrtojba – ter oblikovala samostojno občino, letos pa je s svojim predlogom za ustanovitev občine uspelo trem krajevnim skupnostim (Renče, Bukovica - Volčja Draga in Vogrsko), ki bodo sestavljale občino Renče - Vogrsko. Kljub temu pa bo, kot kaže, jesenski boj za oblast v novogoriški občini precej oster. To so namreč napovedovale že razprave v mestnem svetu v zadnjem letu in ostre kritike dela zdajšnjega župana, občinske koalicije, ki jo sestavljajo SD, LDS in nekaj list, ter občinske uprave s strani opozicije.

Jedro novogoriške opozicije, v katerem so t. i. pomladne stranke, torej SDS, NSi, SLS, poleg njih pa še SMS (ki ima dva svetnika med 32 člani mestnega sveta), se je že lansko jesen odločilo za povezavo. Člani omenjenih strank so oblikovali programsko skupino, ki so jo poimenovali Skupaj za Goriško, njen takrat predstavljen program delovanja pa je bil pravzaprav zasnova predvolilnega programa za letošnje lokalne volitve. Glavne ugotovitve programske skupine Skupaj za Goriško so bile, da dosedanja vodstva novogoriške mestne občine in dosedanje občinske uprave niso naredile ničesar za učinkovitejši razvoj občine, katere proračunski prihodki znašajo letos približno osem milijard tolarjev, in za njeno uveljavitev v slovenskem prostoru. Doslej sta novogoriško občino, poenostavljeno povedano, vodili LDS in SD kot (izmenično) zmagovalni stranki na lokalnih volitvah. Tudi dosedanja župana, Črtomir Špacapan in Mirko Brulc, sta predstavnika teh dveh političnih strank. Opozicija je torej napovedala boj za spremembo; sprememba na državni ravni naj bi spodbudila spremembo tudi na lokalni in novogoriške občine naj ne bi več vodili LDS in SD.

Zato je skupina Skupaj za Goriško, če lahko sklepamo po takratnih napovedih, načrtovala predstavitev skupnega kandidata za župana. Vsaka stranka iz združene opozicije naj bi sicer oblikovala svojo listo kandidatov za mestne svetnike; tako so v prejšnjih mesecih za javnost zatrdili posamezni predstavniki združene opozicije. Kandidata za župana, ki naj bi ga soglasno podprle SDS, NSi, SLS in SMS, pa očitno v novogoriški občini ni preprosto najti. Pred začetkom poletja je novogoriško javnost, ki je pričakovala skupnega kandidata pomladnih strank oz. skupine Skupaj za Goriško, presenetila predstavitev županskega kandidata stranke NSi. NSi se je odločila za manj znanega, v novogoriškem političnem prostoru pravzaprav nepoznanega, diplomiranega agronoma Tomaža Lisjaka. O tem, da naj bi Lisjaka podprle tudi druge stranke iz združene opozicije, v javnosti ni bilo slišati ničesar. Nasprotno, v drugi polovici junija so Novo Gorico še bolj presenetile govorice, da bo za župana kandidiral znani in ugledni gospodarstvenik Aleš Nemec, predsednik uprave Iskre Avtoelektrike, enega najuspešnejših goriških (in slovenskih) podjetij. Aleša Nemca, ki od letošnje pomladi vodi tudi regionalni razvojni svet za Goriško regijo, naj bi za kandidata predlagala oziroma podprla SDS, čeprav naj bi kandidiral kot strankarsko neopredeljen. Aleš Nemec govoric javno najprej ni niti potrdil niti zavrnil, podobno pa tudi predstavniki SDS o tem niso hoteli dajati izjav. Slaba dva tedna po objavi napovedi o njegovi morebitni kandidaturi je Aleš Nemec za javnost izjavil, da ne bo kandidiral.

Da se glasovi volivcev ne bi razpršili

V teh dneh je v Novi Gorici spet mogoče slišati, da programska skupina Skupaj za Goriško vendarle še išče skupnega županskega kandidata. Vojko Fon, predsednik novogoriškega mestnega odbora SDS, je za Delo povedal: »SDS nima lahkega dela, ker mora poiskati županskega kandidata, ki bo zmagal na letošnjih volitvah ali se vsaj vrinil med za zdaj najmočnejša kandidata. Zato v stranki ne moremo podpreti nekoga, ki nima take možnosti. S primernim kandidatom smo, kot je znano, že poskusili. Zdaj pa se še dogovarjamo z morebitnim kandidatom oziroma kandidatko. Pri tem poudarjam, da mora skupaj stopiti celotna opozicija in uresničiti, kar smo načrtovali, ter podpreti enega kandidata, da se glasovi volivcev ne bi razpršili.«

Več v današnjem tiskanem Delu