Koper - Aktiv novinarjev Primorskih novic obsoja napad koprskega župana Borisa Popoviča na novinarko Primorskih novic Petro Vidrih, ki se je zgodil v ponedeljek med pogovorom za časnik. Župana je vznemirilo zadnje vprašanje novinarke, kako komentira govorice, da nastaja v Kopru leglo mafije. Po odgovoru na vprašanje in po tem, ko je novinarka izključila diktafon, ji je Popovič dejal, da je nesramna, in ji začel groziti, da jo bo udaril, so danes sporočili iz aktiva. "Pri tem je preteče dvignil roko. Ker ji je zagrozil z udarcem, ji ni preostalo drugega, kot da se odstrani," so sporočili iz aktiva.
"Aktiv novinarjev Primorskih novic takšno ravnanje najvišjega predstavnika občine najostreje obsoja kot nedopustno, saj predstavlja napad na novinarkino dostojanstvo in na dostojanstvo in avtonomijo novinarstva sploh. Novinar ima ne samo pravico, temveč tudi dolžnost, da v imenu javnosti postavlja tudi provokativna vprašanja. Žaljivke in grožnje s fizičnim nasiljem pa pomenijo nedopustno ustrahovanje svobode javne besede," piše v sporočilu.
Predsednik Sindikata novinarjev Primorskih novic Venčeslav Japelj je zapisal, da je novinarka o incidentu takoj poročala odgovornemu uredniku v pričakovanju, da jo bo zaščitil. Japelj opozarja, da bralci niso mogli prebrati obvestila o incidentu, zato čuti dolžnost, da z dogodkom seznani javnost.
"Menim, da bi se za kolegico moralo zavzeti najprej njeno uredništvo, z odgovornim urednikom na čelu, nato pa tudi strokovne in stanovske organizacije novinarjev v Sloveniji. Verbalni napad in grožnja z uporabo sile nista samo osamljen izpad koprskega župana, ki dan po prepričljivi zmagi na volitvah kaže, kakšen je njegov odnos do novinarjev in javnosti, kakšna sta njegovo samoobvladovanje in kultura," piše Japelj, ki dodaja, da je za Popoviča oteževalna okoliščina dejstvo, da predstavlja občino, ki je ena od lastnikov Primorskih novic.
Japelj še ocenjuje, da gre za eno od nadaljevank prakse, ki se je začela z brutalnim napadom na Mira Petka in ki novinarjem vse bolj otežuje opravljanje njihovega dela. Japelj argumentacijo o oteženih razmerah za delo novinarjev dopolnjuje z informacijo, da je na Primorskih novicah pred kratkim prišlo do poskusa discipliniranja novinarja, katerega stališča se razlikujejo od stališč nadrejenih in ki so mu brez utemeljene obrazložitve znižali plačo.